2,4 GHz ve 5 GHz kablosuz frekanslar arasındaki temel fark kablosuz ağların dalgaları ile alakalı bir durumdur.

Bunları birbirinden ayıran etmen, yüksek frekanslarda çok daha hızlı olması temel özelliklerinin bir sonucudur. Eğer kablosuz hızınızı artırmak istiyorsanız, 2.4GHz yerine 5GHz seçmeniz daha sağlıklı olacaktır..

Kablosuz Frekanslar

İkinci fark aynı frekanslarda bulunan cihazların sayısıdır. Eski 11g standardı, 2.4GHz frekansını kullanır.

Büyük sunucular, mikrodalga fırınlar, kablosuz telefonlar ve televizyon kumandası gibi cihazlar 2.4 GHz frekanslarında kablosuz sinyal kullanmaktadır.

Bu cihazlar kablosuz ağ hızını azaltabi-lir. Ortamda bulunan kabloz ağ sayısına göre bağlantı kesilmelerine neden olabi-lir.

Etrafta bulunan kablosuz ağ yoğunluğuna göre kullanacağınız cihazın  5Ghz destekli olması daha sağlıklı olacaktır.

Modemimiz,  AirTies Air 5760.

2,4 Ghz (300 Mbps) ve 5 Ghz (1300 Mbps) üzerinden Dual bant olarak sinyal yayan; toplamda 1600 Mbps özelliğine sahip AC teknolojili bir modemdir, ADSL fiber ve VDSL özelliği bulunmaktadır.

Kablosuz Frekanslar

kablosuz kanal aralığı nedir

İlk olarak 2,4 Ghz özelliği olan bir cep telefonundan bu modeme bağlantı yaptığımızı varsayalım. Bu telefondan, desteklemesi durumunda modem üzerinden (iki cihaz arasında) alınabilecek maksimum hız 300 Mbps olacaktır. Kullanılan wifi özelliği olan telefonların hemen hemen hepsi sadece 2,4 Ghz’i desteklemekte. Bu telefonlardan son zamanlarda üretimde olan cihazlarda ise 5 Ghz özelliği eklenmiştir. Cep telefonlarının desteklemesi durumunda bu modem üzerinden alabilecek hız ise 1600 Mbps ye kadar çıkmaktadır.

5Ghz özelliği olan bir modem kullansak dahi telefonumuzda 5Ghz özelliği olmaması durumunda yine 2,4 Ghz üzerinden bağlantı yapmış olacağız.

frekanslar4

Çoğu dizüstü bilgisayarların 5Ghz desteği bulunmuyor ve bu modem üzerinden 2,4 Ghz üzerinden bağlantı sağlamaktadır.

Bu hızı artırmak ve 5 Ghz hıza sahip olmak için USB adaptör kullanmanız gerekir. Yada leptopunuzun wriless kartını değiştirmeniz gerekir.

1 Yorum