Ana Sayfa İnceleme Kablosuz Frekanslar

Kablosuz Frekanslar

Kablosuz olarak kullanmış olduğunuz cihazlarınızı 2.4GHz frekansından 5GHz frekansına ulaştırmak mümkün.

1

2,4 GHz ve 5 GHz kablosuz frekanslar arasındaki temel fark kablosuz ağların dalgaları ile alakalı bir durumdur. Bunları birbirinden ayıran en büyük etmen, dalgalar yüksek frekanslarda çok daha hızlı olması temel özelliklerinin bir sonucudur. Eğer kablosuz hızınızı artırmak istiyorsanız, 2.4GHz yerine 5GHz seçmeniz daha sağlıklı olacaktır..

frekanslar1

İkinci fark aynı frekanslarda bulunan cihazların sayısıdır. Eski 11g standardı, 2.4GHz frekansını kullanır.

Büyük sunucular, mikrodalga fırınlar, kablosuz telefonlar ve televizyon kumandası gibi cihazlar 2.4 GHz frekanslarında kablosuz sinyal kullanmaktadır. Bu cihazlar kablosuz ağ hızını azaltabilir; ortamda bulunan kabloz ağ sayısına göre bağlantı kesilmelerine neden olabilir.

Her iki yönüyle, 5GHz frekansında kablosuz bağlantıda sorun yaşamamak, daha fazla kanaldan kablosuz bağlantı yapmak ve diğer ağlardan kendinizi izole etmek, için iyi bir seçenektir.

Ancak şunu da belirmemiz gerekir ki; 5 GHz, 2.4 GHz ile karşılaştırıldığında daha kısa bir alanı vardır, ancak bağlantı hızı daha fazladır. Etrafta bulunan kablosuz ağ yoğunluğuna göre kullanacağınız cihazın  5Ghz destekli olması daha sağlıklı olacaktır.

Bağlantı kalitesi ve hızı ile alakalı bilgileri daha da sağlıklı olarak örneklendirme ile anlatalım:

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Modem olarak hem 2,4Ghz  hem de 5Ghz üzerinden yayın yapan bir cihazı ele alalım,

Modemimiz,  AirTies Air 5760. Cihazın özellikleri kısaca 2,4 Ghz (300 Mbps) ve 5 Ghz (1300 Mbps) üzerinden Dual bant olarak sinyal yayan; toplamda 1600 Mbps özelliğine sahip AC teknolojili bir modemdir, ADSL fiber ve VDSL özelliği bulunmaktadır.

Evde kullandığınız cep telefonu, dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar ve tablet ile bağlantısını nasıl sağlar; bir göz atalım.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

frekanslar2

İlk olarak 2,4 Ghz özelliği olan bir cep telefonundan bu modeme bağlantı yaptığımızı varsayalım. Bu telefondan, desteklemesi durumunda modem üzerinden (iki cihaz arasında) alınabilecek maksimum hız 300 Mbps olacaktır. Kullanılan wifi özelliği olan telefonların hemen hemen hepsi sadece 2,4 Ghz’i desteklemekte. Bu telefonlardan son zamanlarda üretimde olan cihazlarda ise 5 Ghz özelliği eklenmiştir. Cep telefonlarının desteklemesi durumunda bu modem üzerinden alabilecek hız ise 1600 Mbps ye kadar çıkmaktadır. Burada anlaşılmalıdır ki, 5Ghz özelliği olmayan bir modem kullanıp, 5Ghz özelliği olan bir telefon kullanmamız durumunda telefon otomatik olarak 2,4 Ghz üzerinden modeme bağlantı kuracaktır. Aynı şekilde 5Ghz özelliği olan bir modem kullansak dahi telefonumuzda 5Ghz özelliği olmaması durumunda yine 2,4 Ghz üzerinden bağlantı yapmış olacağız.

frekanslar4

Çoğu dizüstü bilgisayarların 5Ghz desteği bulunmuyor ve bu modem üzerinden 2,4 Ghz üzerinden bağlantı sağlamaktadır. Bu hızı artırmak için ve bu cihazdan 5 Ghz hıza sahip olmak için USB adaptör kullanmanız veya leptopunuzun wriless kartını değiştirmeniz gerekir. Wriless kartını değiştirmek maliyetli bir işlem olduğu için iki frekansta da verim alabileceğiniz AirTies 2610 wrilless ağ adaptör ile 866 Mbps ye kadar 5Ghz üzerinden hız alabilirsiniz. Ayrıca  AirTies 2610 wrilless ağ adaptörü kullanmış olduğunuz masaüstü bilgisayarınız kablo kalabalığı olmaksızın, 5Ghz desteği ile AC teknolojisini kullanarak kablosuz bağlanmanıza olanak sağlar.

Kullanmış olduğumuz tabletler ise desteklemesi durumunda bu modem üzerinden 2,4 Ghz ve 5 Ghz olarak hız anlamında farklılıklar gösterebilir; bağlantı hızı yüksek olan cihazlar bu modem üzerinden sağlıklı ve hızlı bağlantı sağlarlar.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

1 Yorum

Comments are closed.