Ana Sayfa Rehber ISDN (Integrated Services Digital Network) Nedir?

ISDN (Integrated Services Digital Network) Nedir?

0
Isdn nedir, Integrated Services Digital Network ne demek, Integrated Services Digital Network nerede kullanılır, günümüzde isdn kullanımı, pci isdn kart, isdn kartı ne işe yarar, isdn santral

Integrated Services Digital Network kelimelerinin baş harflerinden oluşan ISDN sözcüğü Türkçe olarak bütünleşik sayısal ağ hizmetleri olarak karşımıza çıkıyor. Mevcut olan analog telefon şebekesinin sayısal alternatifi olarak da açıklanabilir. Normal bir telefon hattı gibi mevcut numarayı çevirip hem sayısal olarak hem de analog olarak, hat üzerinden iletişim kurulabilmektedir. Alışılmış analog hatlardan ayıran özelliği, temiz bir ses aktarımı sağlamasının yanında veri iletimini de sağlamaktadır. Ses, veri, görüntü benzeri her türlü bilginin sayısal bir alanda birleşerek aynı hat içerisinde iletiminin sağlandığı haberleşme alanına ISDN denilmektedir.

Temel olarak bulut teknolojisine dayanan sayısal bir ağ olarak veri, resim, ses ve görüntü aktarımı sağlanmaktadır. Bu teknoloji, tümleşik hizmetler sayısal şebekesi olarak da adlandırılmaktadır. Telefon hattı üzerinden işlem yapılmasından dolayı, ISDN’de numarası bilinen abone, başka bir aboneye çağrı yaparak bağlantı kurulur. İletişim kurulduktan sonra bağlantı kesilir.

ISDN hizmeti, kendi içerisinde 2 farklı şekilde gerçekleşir. BRI ve PRI olarak adlandırılmaktadır. Daha küçük band genişliğinde BRI hizmeti kullanılmaktadır. Küçük ofisler ve ev bağlantılarında BRI hizmetinden yararlanılmaktadır. Daha geniş çözümler için ise PRI hizmeti sunulmaktadır. Daha çok kurumsal çözümlerde kullanılan bir hizmettir.

Sayısal yapısından dolayı ISDN, WAN bağlantılarında ana hat ve yedek hat bağlantılı olarak uygulanır. ISDN, aynı zamanda küçük bağlantılar içerisinde çevirmeli bağlantı da sağlamaktadır. Bir bakıma esnek, yüksek ve kaliteli bir bağlantı olduğuna da üzerine basarak değinebiliriz. Ses ve veri aktarımı tek bir bağlantı üzerinde rahatlıkla sağlanabilmektedir. PRI hizmetinde 2 Mpbs band genişliğine yakın bir aktarım hızına sahiptir. Avrupa standartlarına göre 30 farklı 64 kbps kanala sahiptir. BRI ise daha az kanala sahiptir. 2 adet 64 kbps veri aktarım kanalı, 1 adet 16 kbps olarak bilinen kanal bulunmaktadır. Bu kanal çok amaçlı kullanım için bulunmaktadır. Örnek verecek olunursa; E1 PRI hizmetinde, 30 adet telefon konuşması yapılır ve aynı anda kanallardan bir kısmı ile veri aktarımı yapma imkânı bulunur.

Bilgisayarın ISDN ile bir ağa bağlanabilmesi için yukarıdaki örnekteki gibi ISDN kartına sahip olması gerekmektedir.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.