Ana Sayfa Rehber CI (Common Interface) Nedir? Ne İşe Yarar?

CI (Common Interface) Nedir? Ne İşe Yarar?

0
ci yuvası nedir, common interface modülü nedir, common interface satın al, ci modülü yuvası, ci uyumlu televizyon

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de teknolojik gelişmeler ile birlikte özelleşen birçok yayın kuruluşu ortaya çıkmıştır. Bu kuruluşlar, hizmetlerini kullanıcılarına belirli fiyatlar çerçevesinde aylık-yıllık periyotlar ile satışa sunmaktadır. Satın almış olan kullanıcıya bu hizmetin verebilmesi için gerekli olan cihazlara, dijital uydu alıcısı (receiver) denir. Bu cihazların kuruluş tarafından temin edilmesi ya da mevcut cihazın, bu kuruluşun sunmakta olduğu şifre vb. bulunan abonelik kartları okuyabilir olması gerekmektedir. Bu kartların okunması için geliştirilmiş olan teknolojiye CI (Common Interface) adı verilir.

Konuya adapte olarak, ilk girişte sunmuş olduğumuz CI (Common Interface) tanımından da anlayacağınız üzere Digitürk, D-Smart gibi özel yayın kuruluşlarının, kendi yayınlarına özel olarak sundukları kaliteli ve birbirinden farklı birçok kanalı izlemenizi sağlayan teknolojidir. Sinema, belgesel, spor vb. özel kanalların bulunduğu bu kuruluşlarda bu tür kanallara olan ihtiyacınızı firmalara başvuruda bulunarak aylık ya da yıllık ödemeler ile sahip olabilirsiniz. Mevcut uydu alıcınızın veya TV’nizin, verecekleri abone kartlarını okuyor olması gerekmektedir.

Televizyonunuz dahili uydu alıcısına sahip ve CI Modülü uyumlu ise, harici receiver’a gerek kalmadan bu yayınları satın alabilirsiniz.  Dahili uydu alıcısına sahip olan cihazlar da CI (Common interface) teknolojisinin bulunup bulunmadığını bilmeniz gerekir.  Mevcut TV uydu alıcınızda bu CI teknolojisi bulunmuyor ise satın aldığınız firmadan bir cihaz talebinde bulunmanız gerekecektir. Ücretli ya da ücretsiz olarak sizlere CI uyumlu bir uydu alıcı vermek durumundadır

CI (Common Interface) kart okuyucu bulunan uydu alıcısına sahip olduğunuzu düşünerek yayın kurumundan satın aldığınız paketleri izleyebilmeniz için size yönlendirilen servis veya servis yetkilileri tarafından size gönderilmiş olan abonelik kartını vererek gerekli ayarların yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Dijital paketleri izleyebilmenize olanak sağlayan bu teknoloji, anlayacağınız üzere uydu alıcısı üretici firmalar tarafından desteklenmekte olup, tarihte ilk olarak CI (Common Interface) teknolojisi Conax firması tarafından geliştirilmiştir. Bildiğimiz kadarı ile iki farklı platformun bir cihazda kullanımını mümkün kılan yeni uydu alıcılar da bulunmaktadır. Digitürk ve D-Smart yayınlarını aynı anda tek cihaz üzerinde abonelik kartlarını kullanmanızı sağlayan uydu alıcıların üzerinde CI (Common Interface) girişi bulunmaktadır.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.