Bu yazımızda iPhone fotoğrafları videoya dönüştürme konusu ve işlem adımları ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz. Bu işlemleri iPadOS işletim sistemine sahip herhangi bir iPad modelinde de aynı adımları uygulayarak yapabilirsiniz.

Apple’ın iPhone ve iPad cihazlarında yüklü gelen Fotoğraflar uygulamasında mevcut olan ilginç özelliklerden biri de, seçilen bir dizi fotoğrafı videoya dönüştürebilmesidir. Uygulamanın bu özelliği sayesinde, bir dizi benzer aksiyon fotoğrafı tarzındaki Canlı Fotoğrafları videoya dönüştürebilirsiniz. Ancak, fotoğraflar birbiriyle hiç alakalı olmasa bile, istediğiniz sayıda Canlı Fotoğraf seçebilir ve bu özellik sayesinde bunları bir videoya dönüştürebilirsiniz.

Oluşturduğunuz videoyu bir slayt gösterisi olarak kullanabilir veya bir video düzenleyici uygulamasına aktararak düzenleyebilir, bir gif dosyasına dönüştürebilir ya da sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz. Bu sıraladığımız olasılıklar dışında aklımıza gelmeyen başka birçok amaç için fotoğraflarınızı videoya dönüştürmek isteyebilirsiniz.

 iPhone Fotoğrafları Videoya Dönüştürme

Birden Fazla Canlı Fotoğrafı (Live Photo)

İstediğiniz kadar fotoğrafı veya Canlı Fotoğraf’ı (Live Photo) iPhone veya iPad cihazınızda hızlı ve kolay bir şekilde videoya dönüştürmek için aşağıdaki adımları izleyin!

  • Öncelikle iPhone veya iPad cihazınızda Fotoğraflar (Photos) uygulamasın açın.
iPhone'da Fotoğrafları Videoya Dönüştürme
iPhone’da Fotoğrafları Videoya Dönüştürme
  • Daha sonra, ekrana gelen Fotoğraflar (Photos) uygulamasında sağ üst kısımda yer alan Seç (Select) menüsüne dokunun ve ardından videoya dönüştürmek istediğiniz fotoğrafları seçin.
iPhoneda Fotoğraflari Videoya Dönüştürme 3
iPhone’da Fotoğrafları Videoya Dönüştürme
  • Videoya dönüştürmek istediğiniz fotoğrafları seçtikten sonra ⋯ (üç nokta) butonuna dokunun.

Iphone fotoğrafları videoya dönüştürme

  1. Daha sonra, açılan menü listesinde Video Olarak Kaydet (Save as Video) menüsüne dokunun.

    iPhone Fotoğrafları Videoya Dönüştürme
    iPhone Fotoğrafları Videoya Dönüştürme

Videoya dönüştürme işlemi boyunca ekranda .. (Saving…) mesajı belirir. İşlem bittiğinde, seçtiğiniz fotoğraflardan oluşan bir video dosyası oluşturulur ve bu dosya Fotoğraflar (Photos) uygulamasındaki Film Rulonuza (Camera Roll) kaydedilir.iPhoneda Fotoğraflari Videoya Dönüştürme 6Not: iPhone ve iPad’deki Fotoğraflar (Photos) uygulaması sadece Canlı Fotoğraf (Live Photo) dosyalarını seçtiğinizde, video oluşturma seçeneği sunar.

iPhone veya iPad cihazınızdaki fotoğraflardan oluşturduğunuz videonuz, cihazınızın yine Fotoğraflar (Photos) uygulamasına kaydedilir. Artık oluşturduğunuz bu video ile istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Ayrıca, bir adım daha ileri gitmek ve bu videoyu Kısayollar (Shortcuts) veya üçüncü taraf bir uygulama ile animasyonlu bir GIF dosyasına dönüştürmek isteyebilir ya da TikTok, Instagram, X/Twitter, Facebook, WhatsApp gibi sosyal medya platformlarında paylaşmak isteyebilirsiniz.

iPhoneda Fotoğraflari Videoya Dönüştürme 7
iPhone Fotoğrafları Videoya Dönüştürme

Gördüğünüz gibi, iPhone ve iPad’deki Fotoğraflar (Photos) uygulamasında yer alan iPhone fotoğraflarını videoya dönüştürme özelliği hiç de zor ve karmaşık değil. iPhone veya iPad’de bulunan pek çok özellik gibi, bu özelliği bilmiyor veya fark etmemiş olabilirsiniz. Artık böyle bir özelliğin var olduğunu bildiğinize göre, onu kullanın ve biraz eğlenin!

iPhone Fotoğraflarını Videoya Dönüştürme Kolay Yöntemler

Günümüzde, iPhone’larımızla harika fotoğraflar çekiyoruz ve bazen bu fotoğrafları daha etkileyici bir şekilde paylaşmak istiyoruz. İşte bu noktada, iPhone fotoğraflarını videoya dönüştürme yapmak için birkaç basit yolu devreye giriyor. Bu yöntemlerle, seyahat anılarınızı, aile toplantılarınızı veya özel etkinliklerinizi paylaşmak için eğlenceli ve göz alıcı videolar oluşturabilirsiniz.

iPhone’daki Dahili Özelliklerle Fotoğrafları Birleştirme

iPhone’unuzda, Fotoğraflar uygulamasında bulunan “Anılar” özelliğiyle fotoğraflarınızı otomatik olarak bir araya getirebilir ve bir video oluşturabilirsiniz. Bu özellik, benzer konseptteki fotoğrafları tanımlar ve bunları güzel bir videoya dönüştürür. Anılar oluşturmak için Fotoğraflar uygulamasında “Anılar” sekmesine gidin, ardından “Yeni Anı” seçeneğini seçin ve istediğiniz fotoğrafları seçin. iPhone otomatik olarak bir video oluşturacak ve isterseniz müzik ekleyebileceğiniz bir düzenleme ekranı sunacaktır.

Üçüncü Taraf Uygulamaları Kullanma

iPhone fotoğrafları videoya dönüştürmek için birçok üçüncü taraf uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalar genellikle daha fazla özelleştirme seçeneği sunar ve videolarınızı istediğiniz gibi düzenlemenize olanak tanır. Örneğin, iMovie, VideoShop ve InShot gibi uygulamalar, iPhone fotoğraflarınızı kolayca videoya dönüştürmenize ve ardından müzik, efektler ve metin eklemenize olanak tanır.

Bilgisayarınızda Fotoğrafları Videoya Dönüştürme

iPhone fotoğrafları videoya dönüştürme işlemini bilgisayarınıza aktararak, daha fazla düzenleme seçeneğine sahip olabilir ve profesyonel videolar oluşturabilirsiniz. Bu yöntemde, fotoğraflarınızı bir video düzenleme yazılımında (örneğin, Adobe Premiere Pro, Final Cut Pro veya Windows Movie Maker) bir araya getirerek, istediğiniz efektleri ve geçişleri ekleyebilirsiniz.

Fotoğraflarınızı videoya dönüştürmek için bu yöntemlerden herhangi birini kullanarak, özel anlarınızı paylaşmak için etkileyici ve görsel olarak çekici videolar oluşturabilirsiniz. Her bir yöntem, farklı ihtiyaçlara ve becerilere sahip kullanıcılar için farklı avantajlar sunar.

Ayrıca okuyun: