Geçtiğimiz yıllarda Apple kullanıcıları tarafından fark edilerek adli makamlara taşınan planlı yavaşlatma suçlaması. Davayı takip eden dönemlerde bilirkişiler tarafından incelenerek. Suçlamanın doğruluğu ortaya çıkmıştı. Bu durum karşısında hem marka imajını toparlamak. Hem de tüketicilerinin gönlünü tekrardan kazanmak isteyen dünyanın en büyük elektronik şirketlerinden biri olan, ABD merkezli Apple. Son duruşmanın ardından isnat edilen suçunun ispatlanmasıyla birlikte. Uzlaşmacı bir tutum sergileyerek tüketicilerine zeytin dalı uzatmak istiyor. Ara bulucu şirketler aracılığıyla, davalı tarafından hukukçularına haber gönderen şirket. Kulislerde dolaşan fısıltıya göre toplamda 500 milyon Dolar ($)‘a kadar tazminat ödemesi gerçekleştirebileceği taahhüdünü tüketicilere verdi. Bu da, davalı taraflar incelendiğinde, meblağ tüm alacaklılar arasında paylaştırılması halinde kişi başı 25$’lık ödeme anlamına geliyor. Yani davaya konu olan iPhone 6, iPhone 6S, iPhone SE ve iPhone 7 ürünlerine faturalı şekilde sahip olan Apple kullanıcıları. Bu uygulamanın hayata geçmesiyle birlikte. Gerekli başvuruyu yapmaları durumunda yaklaşık 25$ tutarındaki tazminatı almaya hak kazanacaklar.

Apple Türkiye Tüketicilere 25 2

 

Peki bu 25$’lık ödemeden dünya genelindeki Apple kullanıcıları faydalanacabilecek mi?

 

Ülkemizde yaklaşık 8 yıldır faaliyet gösteren ‘Apple Türkiye’ şirketi tarafından ise bu konuda herhangi bir açıklama henüz yapılmadı. Genel olarak globalde alınan pil değişimi ve onarım ücreti indirimi kampanyalarına iştirak eden şirketin. ABD merkezli açılan ve ABD mahkemelerinde görülen ve yine ABD mahkemeleri tarafından. Alınan tüketici zararı tazmin kararına riayet edip etmeyeceği ise henüz bilinmiyor. Konu yasal olarak incelendiğinde. Apple’ın Türkiye merkezli ‘Apple Türkiye’ şirketinde, bu konu özelinde herhangi bir zorunluluğu bulunmuyor. Zira ‘Apple Türkiye’, Türkiye merkezli bir iştirak olduğundan T.C. Anayasası‘nda ye alan Ticaret Kanunları‘na uyma zorunluluğu ile işlerini yürütüyor. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri dışında verilen herhangi. Bir hüküm ya da karara yasal olarak uyma zorunluluğu da bulunmuyor.

okumaya devam edin : Android Cihazlar İçin En İyi 3 Navigasyon Uygulaması

Apple Türkiye Tüketicilere 25 3

Bütün bunlarla birlikte tüketicilerin yeniden gönlünü kazanmak. Markasını korumak ve inandırıcılığı arttırmak isteyecek olan Apple’ın. Tüketici zarar tazmini konusunu global pazarda uygulamaya alması da çok da düşük bir ihtimale sahip değil.

 

Ülkemizdeki iPhone 6, iPhone 6S, iPhone SE ve iPhone 7 Kullanıcıları ne yapmalı?

 

İlgili tazminat fırsatından kendilerinin yararlanıp yararlanamayacağını merak eden ülkemiz Apple kullanıcıları. Bu konu hakkında ‘Apple Türkiye’ internet sitesinde yer alan duyuruları düzenli olarak takip etmeli. Olası bir tazminat ödemesinden faydalanabilmeleri için, ürünlerine ait faturaları ibraz etmeleri gerektiğini de unutmamaları gerekir. Bu detay bazı tüketiciler için sıkı bir arşiv çalışması da gerektirebileceğinden şimdiden hatırlatmakta fayda var.

 

Apple Türkiye’ye ait resmi internet sitesine aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://www.apple.com/tr

Apple Türkiye Tüketicilere 25 2