Apple‘ın uzun soluklu serilerinden olan olan iPad mini, uzun süre sonra önemli bir güncelleme almış durumda. Yeni nesil iPad mini, firmanın merakla beklenen iPhone’larını tanıtacağı Eylül etkinliğinde ortaya çıktı. Seriye adeta yeni bir soluk getiren tablet, özellikle sahip olduğu modern tasarım ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış durumda.

 

8.3 inç boyutunda bir ekran ile karşımıza çıkan yeni iPad mini, sene başında tanıtılan iPad modellerinin aksine geleneksel Liquid Retina ekran ile geliyor. Yeni nesil tıpkı Air serisindeki gibi ince çerçevelere sahip daha modern bir tasarım ile karşımıza çıktı. Geleneksel Home butonunu burada da kaldıran şirket, Touch ID okuyucuyu yana konumlandırmış durumda. Performans konusunda da oldukça iddialı olan iPad mini 6, gücünü iPhone 13 serisinde kullanılan A15 Bionic işlemciden alıyor. Yeni nesil, önceki nesle göre CPU tarafında yüzde 40’a kadar daha iyi performans sunarak şimdiye kadarki en yetenekli tablet unvanı kazanıyor. Ayrıca GPU tarafında da önceki nesle göre yüzde 80 daha iyi performans verdiği söz ediliyor.

 

Bir başka dikkat çeken özellik ise şarj portlarında. Bir süredir giriş çıkış portlarında aşamalı bir değişim gerçekleştiren Apple, yeni iPad’ini de USB-C portuna geçiriyor. Kamera konusunda da önemli değişiklikler yapan şirket, arka tarafa 12 Megapiksel çözünürlüğe sahip bir adet kamera konumlandırmış durumda. Özellikle evden çalışanlar ve uzaktan eğitim gören kişilerin işine yarayan Center Stage özelliği de bu tablette yer alıyor. 5G bağlantı teknolojilerini destekleyen yeni nesil tablet, ideal koşullarda 3,5 Gb/sn’ye varan hızlara ulaşabiliyor.

 

 

Şuanda satışta olan İpad Mini başlangıç fiyatı 64GB için 5.799 TL olarak açıklanmış durumda ve 256GB için fiyat ise 7.499 TL.