iOS 16 mikrofon sorunu geçtiğimiz aylarda gelen İOS 16 güncellemesi ile çok sık yaşanılan bir problem halini aldı. İOS 16 mikrofon sorunu zaman zaman çeşitli sorulara yol açtı. Telefon üzerinde düzgün çalışmayan mikrofonlar, cihaz kullanıcılarının işlerinin aksamasına ve sorun yaşamasına ortam hazırladı. Güncelleme gelen her cihazda bu sorun yaşanmadı ancak kullanıcılar bu konuda tedirgin olmakta.

Telefonunuzda karşıdaki kişinin sizi duymaması ek olarak siri’nin sizi duymaması gibi birçok soruna neden oldu.

Bizlerde bu makalemizde siz İOS 16 kullanıcılarının yaşamış olduğu bu sorunu ele aldık ve çözüm sunmayı hedefledik. Sizlerde İOS 16 güncellemesine sahip olan kullanıcılar arasında yer alıyor ancak bu sorundan yana sıkıntı yaşıyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

Şimdi hep birlikte aşağıda sizler için derlemiş olduğumuz  İOS 16 mikrofon sorunu çözüm adımlarını inceleyelim.

Öncelik olarak belirtilmesi gereken durum cihazımızın mikrofonunun çalışmaması için birden fazla sebep olabilir. Bunlar;

1)İPhone cihazımızın mikrofonu düzgün çalışmıyor olabilir.

2)Mikrofonu engelleyen bir aksesuar.

3)Yazılım güncellemesi.

4)Hoparlörde biriken toz birikintileri.

iOS 16 Mikrofon Sorunu

iOS 16 mikrofon sorunu  çözüm adımları

1)İPhone cihazınızı yeniden başlatın. Mikrofon sorunu ve benzeri bir çok sorun yeniden başlatıldıktan sonra düzelmiş olacaktır.

2)Ekran koruyucu ve kılıf kullanıyorsanız çıkarın.

3)Mikrofon girişinin engellenmediğine emin olun. Girişi kapatan bir durum varsa düzeltin.

4)Cihaza bağlı olan harici bağlantıları kaldırın.

5)Mevcut kulaklığınız dışında başka bir kulaklık denemenizde fayda olacaktır.

6)İPhone cihazımız üzerinde kullanmış olduğunuz tüm uygulama izinlerini kontrol edin ve  bu izinleri açın. Örneğin Skype, WhatsApp gibi uygulamaları kullanıyorsanız uygulama mikrofon kullanımız’a izin vermelisiniz. Bu işlem oldukça basit. Sırası ile Ayarlar-Gizlilik ve Güvenlik – mikrofon  kısmından bu özelliği açık hale getirin.

7) Mikrofon gözeneklerini temizleyin. Tozlanma yada pislik doldu ise bu yöntemi kullanarak sonuca ulaşma imkanınız var.

8)Mesajlaşma uygulamalarını yeniden başlatın. Örneğin WhatsApp uygulamasını kapatıp yeniden açın. Sorun sözüme ulaşmış olacaktır.

9)Yazılım güncellemelerini yapın.

10)Son aşama olarak cihazı fabrika ayarlarına sıfırlayın ve yeniden kurulumunu yapın.

11)Tüm bu işlemleri denediniz fakat sorun çözüme ulaşmadı ise son aşama olarak Apple Destek ile İletişime geçmeniz gerekecektir.

Tüm bu adımları uyguladınız ancak mikrofonun çalışıp çalışmadığını nasıl öğreneceğiz diyorsanız bu yöntemi deneyin. Telefonunuzun sesli notlar kısmını açın. Açılan ekrandan ses kaydı yapın. Ses geliyorsa yani kendi sesinizi duyabiliyorsanız, mikrofonunuz çalışıyor demektir.