iOS 11 Şarj Sorununa Kesin Çözüm!

Apple’ın, kendi ürünleri için geliştirdiği mobil işletim sistemi iOS’un en yeni sürümü iOS 11, hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Haziran ayında yayımlanmış, ülkemizde ise Temmuz ayı başlarından itibaren kullanıma sunulmuştu. Birçok yenilik ve iyileştirme içeren iOS’un bu yeni sürümünde pek tabii ki bazı istenmeyen durumlar da ortaya çıktı. Bizler de bu kapsamda, ‘tüketicilerin iOS 11’de en çok karşılaştığı sorunlardan biri olan şarj sorunu nasıl çözülebilir’ konusunu sizler için derledik.

iOS 11 Şarj Sorununa Kesin Çözüm!

Yeni güncelleme ile birlikte birçok iPhone 7 kullanıcısı pil sürelerinin neredeyse yarı yarıya kısaldığını belirtti. Peki ama yayımlanma amaçlarından da biri de pil performans iyileştirmesi olan iOS 11’deki bu sorun nereden kaynaklanıyordu? Gözlemlenen duruma göre iOS 11 güncellemesini iPhone’unuza OTA güncellemesi şeklinde yüklediyseniz bahsedilen pil sorunlarını yaşamanız oldukça muhtemel gözüküyor. Ancak iOS 11 işletim sistemini telefon üzerinden güncellemek yerine, iPhone’un tüm yedeğini aldıktan sonra, gerekli yazılım yükleme işlemini öncelikle iTunes üzerinden bilgisayara indirerek sonrasında bu yazılımı yine iTunes yardımıyla iPhone cihazınıza yüklediğinizde, güncelleme ile birlikte ortaya çıkan pil sorunlarının çözüldüğü görülüyor.

iOS 11 Şarj Sorununa Kesin Çözüm 2

Peki bu işlemleri nasıl yapabilirsiniz? Adım adım listelemek gerekirse:

 1. Adım: iCloud hesabınıza ulaşarak iPhone’umu Bul özelliğini güncelleme işlemi bitene dek kapatın.
 2. Adım: iPhone cihazınızdaki tüm verilerin yedeğini alın.
 3. Adım: Bilgisayarınıza en yeni iTunes sürümünü yükleyin.
 4. Adım: iPhone’unuzu kapatın.
 5. Adım: iTunes yazılımını çalıştırın.
 6. Adım: iPhone‘unuzu çalıştırmadan, ana menü tuşuna basılı tutarak bilgisayarınıza bağlayın. (DFU Mode)
 7. Adım: Bu işlemin ardından iTunes programı, Kurtarma Mod’u uyarısı verecektir. Bu uyarı gelene değin, elinizi ana menü tuşundan çekmeyin.
 8. Adım: Sonrasında iTunes, “iPhone adlı iPhone’un güncellenmesini veya geri yüklenmesini gerektiren bir sorun var.” uyarısını verecektir. Bu uyarının ardından parmağınızı çekebilirsiniz.
 9. Adım: Bu adımda karşınıza 2 farklı uyarı gelecek. Bunlardan biri ‘Güncelle’, diğeri ise ‘Geri Yükle’.
 10. Adım: Öncelikle ‘Geri Yükle’ seçeneğine tıklayın. Sonrasında ise ‘Güncelle ve Geri Yükle’ye tıklayın.
 11. Adım: Bu komutun ardından iTunes, en güncel iOS sürümü olan iOS 11 IPSW dosyasını indirecektir. İnternet hızınıza bağlı olarak bu işlemin süresi uzayabilir. Düşük hızlı bir internette bu işlemi yaptığınızda işlem uzun sürdüğünden iPhone otomatik olarak açılacaktır. Yazılım yükleme işlemleri bittiğinde ilk 9. Adım’ı tekrarlamamız gerekebilir.
 12. Adım: iOS 11 IPSW dosyanın indirme işlemi bittikten sonra yazılım otomatik olarak iPhone’unuza yüklenecektir.
 13. Adım: Yükleme bittiğinde, iOS 11 kurulum tamamlama ekranında karşımıza gelen seçeneklerde “Yeni bir iPhone olarak ayarla” seçeneğine tıklayın.

iOS 11 Şarj Sorununa Kesin Çözüm 3

Tüm bu işlemlerin ardından iPhone’unuzda yaşadığınız pil sorunları ortadan kalkacaktır. Bu işlemler can sıkacak kadar uzun geldiyse, ilgili pil sorunun ortadan kaldırılması için iOS 11.0.1 sürümünün yayımlanmasını beklemeniz gerek. Bu sürümün ise Ekim ayı ortalarından itibaren kullanımda olacağı söyleniyor.