Türkiye piyasasında en çok satan markalar arasında bulunan Lenovo, şık tasarımıyla kullanıcıların beğenisine sunduğu Yoga 730 modeli ile esnekliği yüksek performans ile birleştirmeyi amaçladığı görünüyor.

lenovo yoga 730 inceleme 1

Lenovo Yoga 730,Yoga 720 modeline çok benziyor. Bir birtakım değişiklikler barındırıyor. Yoga 720 de bulunan kenarlarındaki krom hatlar kaldırılmış. Ayrıca bu modelde ise yalnızca parmak izi okuyucusu ve izleme dörtgeninin çerçevesinin ve kapağın dışında bulunan Yoga logosunun krom kaplamalı olduğunu görüyoruz.

lenovo yoga 730 inceleme 2

Lenovo Yoga 730 soğutma ve sağlamlık açısından iyi bir tercih yapılarak büyük bir bölümü alüminyumdan yapılmış. Ayrıca ekranın olduğu kısımda alanın çok büyük bir çoğunluğu camla kaplı. Yoga 730 genel olarak yüksek kaliteli bir gövdeye ve sağlam bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ekran, gövdeye iki adet menteşe bağlıyor. Kapağı bir elinizle sonuna kadar kaldırırken diğer elinizle tabanından destek vermek gerekebiliyor.

Ürünün altında öne doğru iki adet küçük lastik şeridi ve arkaya yakın bir yere de uzun bir lastik şeridin yerleştirildiğini görüyoruz. Uzun olan şeridin hemen önünde ise havalandırma ızgarası var. Ayrıca iki küçük lastik şeridin yanlarına ise hoparlörler mevcut.

Lenovo Yoga 730 Öne Çıkan Özellikleri

Lenovo Yoga 730 için Full HD ve 4K olmak üzere iki farklı IPS panel seçeneği mevcut. Ekran tamamen camla yüzeyle kaplı ve bu yüzey parlak. Parlaklığa rağmen bu camın yansıtması çok yüksek değil. Bu da ekrana karşısından baktığımızda yansıma olmuyor ve net bir görüntü izlememize olanak sağlıyor. Ayrıca IPS teknolojisinin kullanılması, ekranın görüş açısını genişletiyor. Kenarlardan bakıldığında görüntü kalitesi ve renk görünürlüğü tamamen kaybolmuyor.

lenovo yoga 730 inceleme 3

Ürünle birlikte kutusundan ekran kalemi de çıkıyor. Bu kalem Wacom’un AES teknolojisini kullanıyor ve 4096 basınç seviyesini destekliyor. Kalemin gayet hızlı ve doğru tepkiler veriyor. Ekranın her noktasında rahatlıkla çalışma fırsatı sunabiliyor. Rahatlıkla kavranıp kullanılabilen bu kalemin üzerinde iki adet düğme var. Böylece bunların işlevleri de ön yüklü olan Lenovo uygulaması yardımıyla ayarlanabiliyor.

Lenovo Yoga 730 seçtiğiniz donanım seviyesine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca Intel UHD Graphics 620 dahili grafik işlemci birimiyle geliyor. Dizüstü bilgisayarda 8 GB RAM de yer alıyor. Bu donanım paketi genel olarak iyi performans sağlıyor. Yoga 730, hareketli işler yapanların yanlarında taşıyabileceği bu 1,22kg ağırlığında cihaz ile işlerini takılmadan sorun yaşamadan üstesinden gelebileceği bir cihaz olarak tanımlayabiliriz.

Yoga 730, Full HD ortamı belki dışarıda çalışmak için en elverişli koşulları sağlamıyor olabilir. Ancak günün kafe veya toplantı salonlarında çok vakit geçiriyorsanız, 300 nit parlaklık seviyesindeki ekran yeterli olacaktır. Üstelik Full HD ekran 13.3 inçlik büyüklükte yeteri kadar keskinlik ve doygunluk sunuyor. Renklerin canlılığı ve doğruluğu da tatmin edici seviyede. Sadece çalışmak değil, eğlenmek için de Yoga 730 elverişli.