Kimlik hırsızlığı, birisinin sizin adınıza kredi kartı hesabı açmasından, fotoğraflarınızı kullanarak sosyal medya hesapları oluşturmaya, sosyal güvenlik numaranızı ve kredi geçmişinizi kullanarak kredi almaya kadar değişebilir.

Dijital ortamda dolandırıcılık, en iyi ihtimalle sakıncalı ve en kötü ihtimalle son derece maliyetli olabilir: Yaklaşık 14.4 milyon kişi 2018‘de, 1.7 milyar $‘lık maliyette bir kimlik dolandırıcılığının kurbanı oldu.

Kimlik hırsızlığının gevşemesi de aylar veya yıllar alabilir; bu nedenle daha sonra karışıklığı temizlemek için uğraşmaktansa, kişisel bilgilerinizi korumak için önceden önleyici tedbirler almak daha iyidir.

  • Borç tahsildarlarından bilinmeyen hesaplar için çağrılar geliyor.
  • Kredi kartı ekstrelerinizde, banka hesaplarınızdan garip para çekme işlemleri veya masraflar görüyorsunuz.
  • Kredi raporunuzda tanıdık olmayan hesaplar var.
  • IRS, sizin adınıza birden fazla vergi iadesi alıyor.
  • Beklenmedik bir şekilde bir kira veya borç için reddedilirsiniz.

Peki kimliğinizi korumak için temel ipuçları nelerdir?

Kişisel Bilgilerinizi Gizli Tutun

Verilerinizi korumanın en basit yolu, verilerinizi kendinize saklamaktır. Bir hizmete kaydolmanız veya çevrimiçi bir hesap oluşturmanız kesinlikle gerekmedikçe, kişisel bilgilerinizi, örneğin telefon numaranızı, adresinizi, doğum tarihinizi veya sosyal güvenlik numaranızı vermeyin.

Telefon numaranız, özellikle bir cep telefonu numarası, verilerinizin geri kalanının anahtarlarından biridir ve dolandırıcılara kimliğinizi çalmak için bir “giriş” sunar.

Ayrıca sosyal medyada fazla paylaşım yapmayı da bırakmalısınız. Muhtemelen adresinizi Instagram‘da yayınlamıyorsunuzdur, ancak doğum tarihiniz, büyükanne ve büyükbabanızın isimleri ve çocuklarınızın fotoğrafları gibi, görünüşte zararsız olan diğer bilgiler, kişisel hesaplara erişmek veya sahte profiller oluşturmak için kullanılabilir.

Son olarak, bilinmeyen arayanlardan veya kısa mesaj gönderenlerden gelen kişisel bilgi taleplerine cevap vermeyin. Bankanız, kredi kartı şirketiniz veya doktor muayenehanesi sizinle birdenbire iletişime geçmeyecek ve sosyal güvenlik numaranızı onaylamanızı istemeyecektir. Bunun meşru bir istek olduğunu düşünüyorsanız, telefonu kapatın (veya metni dikkate almayın) ve talepte bulunan tarafı doğrudan arayın.

En İyi Şifre Uygulamalarını Takip Edin

Güçlü, benzersiz parolalar, çevrimiçi hesaplarınızın ve içerdikleri kişisel verilerin güvenliğini sağlamaya yardımcı olabilir. Zayıf veya tekrarlanan parolalar bilgisayar korsanlarının oturum açma bilgilerinizi kırmasını kolaylaştırdığından, kimlik hırsızlığına karşı ilk savunma hattıdırlar.

Güvenli parolalar oluşturmak ve depolamak için bir kılavuzumuz var , ancak iyi bir başlangıç ​​noktası, uzun, karmaşık parolalar kullanmak ve her oturum açma için farklı bir parola kullandığınızdan emin olmaktır. Mümkün olduğunda, alfanümerik kodlar yerine Face ID veya dokunmatik sensörler gibi biyometri kullanın.

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), oturum açma bilgilerinize başka bir güvenlik katmanı ekler. Bir kimlik hırsızı şifrenizi tahmin etmeyi başarsa bile, hesabınıza girmek için ikinci bir kimlik doğrulama yöntemine ihtiyaç duyacaktır. Bu, üçüncü taraf bir kimlik doğrulama uygulamasından alınan bir kod veya fiziksel bir anahtar olabilir. Mümkünse, 2FA için SMS kodları kullanmaktan kaçının çünkü bunlar kolayca ele geçirilebilir veya fiziksel cihazınızın dışında görüntülenebilir.

Parolaları tekrar kullanmadığınızdan emin olmak için en iyi parola yöneticilerinden birini kullanın . Çoğu ucuzdur ve hatta bir çift ücretsizdir.

Son olarak, hesaplarınızla ilişkili güvenlik sorularına anlamsız yanıtlar kullanın. Sosyal medya profillerinizi kullanarak herkes lise maskotunuza bakabilir veya annenizin kızlık soyadını bulabilir.

Dijital varlığınızı temizleyin

Hayatımızın çoğunu çevrimiçi yaşıyoruz ve verilerimiz için bir miktar risk kaçınılmazdır. Ancak güvenlik açıklarını en aza indirmek için adımlar atabilirsiniz.

Fiziksel cihazlarınızla başlayın. Telefonunuzda, bilgisayarınızda, akıllı saatinizde ve diğer cihazlarınızda hem uygulamaları hem de işletim sistemlerini her zaman güncel tutun ve mümkün olduğunda otomatik güncellemeleri etkinleştirin. Bilinen güvenlik açıkları bu şekilde hızla düzeltilmektedir; boşlukları doldurmak için en iyi antivirüs programlarından birini kurun.

Aynı şey uygulamalar ve çevrimiçi hizmetler için de geçerli. Mobil uygulama erişimini, konum, kişiler ve fotoğraflar gibi önemli bilgilere gerçekten ihtiyaç duyan uygulamalarla sınırlayın. Apple, Facebook, Google, Microsoft veya yaygın olarak kullanılan diğer hesaplarınıza kaç uygulama ve hizmetin erişebileceğini kontrol edin ve artık gerekmediğinde erişimi iptal edin.

Ayrıca göz atma davranışınızı da temizleyebilirsiniz. Herhangi bir kişisel bilgi girmeden önce, bir web sitesinin güvenli olup olmadığını kontrol edin – HTTPS veya adres çubuğunda bir kilit simgesi arayın -. (Yine de, bilgili dolandırıcıların bunu aldatabileceğini unutmayın.) Ve neredeyse her şey için halka açık Wi-Fi ağlarını atlayın.

Güvenli olmayan bir Wi-Fi ağına atlamanız gerekiyorsa , bilgilerinizi şifreleyen ve çevrimiçi etkinliğinizi aynı yerel ağdaki herkesten gizli tutan bir sanal özel ağ (VPN) kullanın.

Dolandırıcılıklara dikkat edin

Dolandırıcılar, bağlantılara tıklamanızı veya kişisel bilgilerinizi vermenizi isteyen, kimlik avı olarak bilinen bir taktik olan giderek daha gerçekçi e-postalar ve metin mesajları kullanıyor. Güvenilir bir şirketten geliyor gibi görünseler bile, sizi görünüşte acil bir sorunu çözmek için harekete geçmeye iten e-postalara şüpheyle yaklaşın.

Tıpkı, hesap bilgilerinizi rastgele arayan birine vermek yerine doğrudan bankanızla iletişim kurduğunuz gibi, e-postalardaki veya metin mesajlarındaki bağlantıları tıklamak yerine doğrudan web sitelerine gidin. Kötü bir oyuncu, yanlış bağlantıya tıkladığınızda verilerinizi kolayca çalabilir.

Mali kayıtlarınızı izleyin

Kredinizi dondurmak, kimlik hırsızlarının kredi raporunuza (kişisel verilerinizi içeren) erişmesini veya kişisel bilgilerinizi kredi kartları veya otomobil kredileri gibi yeni kredi limitleri açmak için kullanmasını engelleyebilir.

Bu mükemmel bir sistem değildir, bu nedenle yıllık kredi raporu.com üzerinden her dört ayda bir ücretsiz kredi raporu talep etmeli ve olağandışı etkinlikler için banka hesaplarınızı ve kredi kartı ekstrelerinizi izlemeye devam etmelisiniz . (Koronavirüs krizi süresince her hafta ücretsiz kredi raporu alabilirsiniz.) Ayrıca , kredi takibini içeren en iyi kimlik hırsızlığı koruma hizmetlerinden birini de kullanabilirsiniz.