Ana Sayfa Destek Telefonunuzu Bilgisayar Korsanlarından Korumak İçin 8 Temel İpucu

Telefonunuzu Bilgisayar Korsanlarından Korumak İçin 8 Temel İpucu

0

Çoğumuz için akıllı telefonlarımız bizim yaşam çizgimizdir. Bunları kişisel ve profesyonel amaçlar için kullanıyoruz: Zoom aramalarına katılmak, sosyal medyada gezinmek, paramızı yönetmek ve arkadaşlarımız ve ailenizle iletişim kurmak için.

Bu cihazların çok sayıda hassas kişisel bilgiyi tuttuğunu veya bunlara bağlandığını ve dikkatli olmazsak kolayca saldırıya uğrayabileceklerini unutmak kolay olabilir.

Neyse ki, akıllı telefonunuzu bilgisayar korsanlarından korumak için atabileceğiniz adımlar ve aksi takdirde verilerinizi riske atacak önleyebileceğiniz alışkanlıklar var.

Uygulamalarınızı dikkatlice seçin ve sürekli izleyin

Bir güvenlik uzmanı ve yazılım geliştiricisi olan Edge, yalnızca Google Play Store’da veya Apple App Store’da veya gerçekten güvenilir başka bir kaynaktan bulunabilen uygulamaların çalıştırılmasını önerir.

Bir uygulamayı indirdikten sonra, konumunuz, kişileriniz ve fotoğraflarınız dahil olmak üzere cihazınızdaki diğer bilgilere erişimini sınırlayın. Uygulamalar, diğer hizmetlere birden çok kez sınırlı veya kalıcı erişim talep edebilir ve bu erişim, uygulamanın kendisinin güvenliği ihlal edilirse gizliliğinizi ihlal edebilir.

Edge, “Tıklamaları yormayın ve erişim izni vermek için dokunmaya başlayın,” diyor. “Ve bir uygulama erişiminin olması gereken sınırların dışında görünen bir kaynak isterse, sadece hayır demekle kalmaz, aynı zamanda platformunuz için App Store ile bir bilet açın.”

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Uygulamalarınızı bir süredir denetlemediyseniz, cihazınızı temizlemek için biraz zaman ayırın. Artık kullanmadığınız uygulamaları silin ve artık gerekli olmayan uygulama izinlerini iptal edin.

Güvenlik ayarlarınızı güçlendirin

Telefonunuzu ve hassas kişisel bilgilere erişen uygulamaları her zaman bir parola, güçlü bir parola veya mümkünse Touch ID veya Face ID gibi biyometrik kimlik doğrulama mekanizmalarıyla koruyun.

Ayrıca, onu kullanılabilir kılan ve ikinci faktörün farklı bir cihaza gönderilmesini sağlayan hizmetlerde iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirmelisiniz . Bu şekilde, fiziksel telefonunuz kaybolduğunda veya çalındığında ek bir güvenlik katmanına sahip olur.

Herkese açıkken, en azından aktif olarak kullanmadığınız zamanlarda AirDrop ve Bluetooth’u kapatmayı unutmayın . Bluetooth, cihazınızı oldukça uzaktan bile olsa bir dizi kötü niyetli saldırıya karşı savunmasız bırakır . Telefonunuz Bluetooth aracılığıyla saldırıya uğramamış olsa bile, sizi AirDrop çapraz ateşe açık bırakır.

Otomatik güncellemeleri etkinleştirin

Telefonunuzu bilgisayar korsanlarından korumak için atabileceğiniz en basit adımlardan biri, hem uygulamalarınız hem de işletim sisteminiz için otomatik güncellemeleri açmaktır. Güncellemeler, güvenlik açıklarının nasıl düzeltildiğidir ve bunların otomatik olarak gerçekleşmesine izin vermek, cihazınızı uzun süre korumasız bırakmamanızı sağlar.

Mobil işletim sisteminiz zayıfsa, telefonunuzu korumak için başka ne kullandığınız önemli değildir her şey saldırılara karşı savunmasızdır.

Ekstra güvenlik katmanları ekleyin

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Sanal bir genel ağ (VPN), özellikle ortak Wi-Fi ağlarını sık kullanıyorsanız, verileriniz için başka bir gizlilik katmanı ekleyebilir. En iyi VPN’ler , konumunuzun ve esmerleşme geçmişinizin şifreli kalmasını sağlamak için bilgilerinizi şifreler. Esasen, bir VPN, verilerinizi açık Wi-Fi ağına müdahale eden herhangi biri tarafından okunamaz hale getirecektir .

Diğer bir seçenek de bir mobil güvenlik veya antivirüs uygulaması indirmektir . Bu uygulamalar kötü amaçlı yazılımları tespit eder, hırsızlığı engeller ve hatta veri yedekleme, cihaz izleme veya kendi VPN’leri sunabilir.

Android cihazlar, uygulamalarınız için yerleşik bir kötü amaçlı yazılım tarayıcısı olan Google Play Protect ile birlikte gelir, ancak üçüncü taraf Android antivirüs uygulamaları daha iyidir. Güvenlik seçeneklerini, cihazınızın Ayarlar uygulamasında Güvenlik altında yönetebilirsiniz.

Ne yapmamalı?

Önleyici tedbirler önemli olsa da, telefonunuzu riske atan birkaç kötü dijital hijyen alışkanlığı da vardır.

İnsanlara telefon numaranızı vermeyin

Öncelikle, kesinlikle gerekli olmadığı sürece telefon numaranızı dağıtmayı bırakın. Bir telefon numarası zararsız görünebilir, ancak genellikle bir kimlik biçimi olarak kullanılır ve genellikle geçici 2FA kodlarının gönderildiği yerdir.

Cep telefonu numaranızı öğrenen bilgisayar korsanları , kişisel verilerinizi tehlikeye atmanızı isteyen kötü amaçlı yazılım veya kimlik avı bağlantıları göndermek için SMS kullanabilir ve ayrıca numarayı başka bir telefona aktararak sizden çalmaya çalışabilir .

Rastgele dosyaları veya uygulamaları indirmeyin

Mesaj tanıdığınız birinden geliyor gibi görünse bile, önce kaynağı dikkatlice incelemeden telefonunuza SMS veya e-posta yoluyla gönderilen hiçbir şeyi indirmeyin. Kişi bilinmiyorsa – veya mesaj acil eylem yapmanızı gerektiriyorsa – hiçbir bağlantıyı yanıtlamayın veya tıklamayın.

Avast antivirüs firmasında bir gizlilik uzmanı “Şüphe duyduğunuzda yanıt vermeyin” diyor. “Tıpkı e-postada olduğu gibi, kişisel verilere yönelik mobil talepler veya acil eylem neredeyse her zaman dolandırıcılıktır.”

Telefonunuzu jailbreak yapmayın veya rootlamayın

Ayrıca , işletim sisteminizde veya uygulamalarınızda yerleşik olan herhangi bir güvenliği tehlikeye atabilecek şekilde cihazınızı jailbreak veya köklendirme işleminden de kaçınmalısınız .

Edge, “Hapishane kırıldığında, tüm güvenlik tekerlekleri kapanır” diyor. “Apple’ın API uç noktaları oluştururken varsaydığı temel korumalar ortadan kalktı ve uygulamalar istedikleri her şeyi yapabilir.”

Herkese açık Wi-Fi kullanmayın

Son olarak, bilgisayar korsanlarının mobil cihazınıza erişim sağlamaları için öncelikli bir yer olan halka açık Wi-Fi ağlarını kullanmaktan kaçınmaya çalışın. Bunun yerine hücresel veri planınızı kullanın. Yurtdışına seyahat ederken olduğu gibi güvenli olmayan bir ağa atlamanız gerekiyorsa, VPN’inizin etkinleştirildiğinden emin olun.

Telefonunuzun tehlikeye girdiğine dair göstergeler arasında aşırı ısınma ve pil ömrünün kısalması yer alır. Herhangi bir uygulamanın Android cihazınızda alışılmadık miktarda güç kullanıp kullanmadığını görmek için Ayarlar> Pil> Diğer> Pil Kullanımı bölümüne gidin. İOS’ta Ayarlar> Pil’e gidin.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA