Instagram Etkinlik Durumunu kapatma

Instagram’da etkinlik durumu ile ilgili makalemize başlamadan önce kısa bir bilgilendirme yapalım.

Instagram, kullanıcıların metin, fotoğraf ve videolar aracılığıyla iletişim kurmasına olanak tanıyan popüler bir sosyal ağ sitesidir. Özelliklerinden biri, kullanıcıların bir kişinin uygulamada en son ne zaman aktif olduğunu veya o anda çevrimiçi olup olmadığını bilmesini sağlayan uygulamanın etkinlik durumu’dur.

Uyarı: Instagram takipçileriniz çevrimiçi olup olmadığınızı görebilir!

Reels kaydırma bölgesindesiniz ve bir arkadaşınız aniden pek de komik olmayan bazı paylaşımlar gönderiyor. Sürekli bildirimler sizi deli ediyor. Ancak arkadaşınız çevrimiçi olduğunuzu ve hâlâ yanıt vermediğinizi gördüğünde durum daha da kötüleşir. Muhtemelen dramatik, duygusal soruları yanıtlamanın zamanı geldi. Ancak bundan önce, Reels sürenizi kimsenin engellememesi için Instagram aktif durumunuzu değiştirmeniz önerilir.

WhatsApp’tan Instagram’a kadar birçok sosyal medya uygulaması, arkadaşlarımızın bu platformlarda ne zaman aktif olduğunu görmemize olanak tanıyor. Bu özellik bir arkadaşla görüşmeye yeşil ışık yakabilirken, aynı zamanda bazı sosyal medya kullanıcıları için gizlilik endişesinin de sinyalini veriyor.

Potansiyel bir gizlilik sorununun olduğu yerde genellikle bunu düzeltecek bir ayar bulunur. Instagram’ın aktivite durumu da böyle. Takipçilerin çevrimiçi olduğunuzu bilmesini önleyen bu varsayılan özelliği kapatın.

Instagram’da aktif durumu nasıl kapatacağınızı ve sosyal medya molasına ihtiyacınız olduğunda şebekeden nasıl çıkacağınızı öğrenin .

Bu şekilde, birisinin uygulamayı en son ne zaman kullandığını görebilir ve bu kişinin Instagram’da ne kadar aktif olduğu (veya olmadığı) hakkında size bir fikir verebilir. Instagram’ın Etkinlik Durumunun nasıl çalıştığı ve nasıl kapatılacağı hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Instagram'da Etkinlik Durumu nasıl kapatılır

Instagram’da “aktif” ne anlama geliyor?

Bu sorunun basit cevabı, bir kişi herhangi bir zamanda Instagram’da gezinirken, profil resminin yanında yeşil bir noktayla gösterilen “aktif” olarak kabul edilmesidir.

Instagram’da kimin aktif olduğunu nasıl görebilirim?

Aktif durum özelliği yalnızca siz ve bir başkası birbirinizi takip ettiğinizde görünür. Arkadaşınızın çevrimiçi olup olmadığını nasıl öğreneceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

  • Profil fotoğrafları: Doğrudan mesajlar (DM’ler) sayfanızın üst kısmında takipçilerinizin profil fotoğraflarına bakın. Profil fotoğraflarının alt köşesinde yer alan küçük yeşil nokta, aktif durumlarını doğrular.
  • Sohbet listesi: Konuştuğunuz kişilerin listesini aşağı doğru kaydırdığınızda, şu anda çevrimiçi olanların profil fotoğraflarında “Şu anda aktif” ifadesiyle birlikte küçük bir yeşil nokta görünecektir. Bir kullanıcı çevrimiçi olmasa bile, “Xh önce görüldü” ifadesiyle gösterilen son mesajınızı ne zaman okuduğunu görebilirsiniz.
  • Sohbet başlığı: Bir IG arkadaşınızla aktif olarak sohbet ettiğinizde, sohbetin üst kısmında “Şu anda aktif” bildirimini göreceksiniz. Sizinle konuşurken bu durum “İkiniz de sohbettesiniz” olarak değişir.

Instagram’da etkinlik durumu nedir?

Instagram Etkinlik Durumunuz etkinleştirildiğinde takipçileriniz ve sohbet kişileriniz çevrimiçi durumunuzu ve son aktif sürenizi görebilir. Kendi Etkinlik Durumu ayarlarınızı kontrol etmek için şu talimatları izleyin:

Adım 1: Instagram’da Profil sekmenize gidin , ardından sağ üstteki Daha Fazla düğmesini seçin.

Adım 2: Başkalarının sizinle nasıl etkileşimde bulunabileceği bölümüne ilerleyin . Ardından Mesajlar ve hikaye yanıtları’nı seçin.

Instagram'da Etkinlik Durumu nasıl kapatılır

Adım 3: Etkinlik Durumunu Göster’i seçin . Bir sonraki sayfada hesabınız için Instagram etkinlik durumunun açık olup olmadığını göreceksiniz.

İnstagram Etkinlik Durumu

Etkinlik durumu nasıl kapatılır

Instagram Etkinlik Durumunu istediğiniz zaman birkaç adımı takip ederek kapatabilirsiniz.

Adım 1: Instagram’da Profil sekmenize gidin , ardından sağ üstteki Daha Fazla düğmesini seçin.

Adım 2: Başkalarının sizinle nasıl etkileşimde bulunabileceği bölümüne ilerleyin . Ardından Mesajlar ve hikaye yanıtları’nı seçin .

Adım 3: Etkinlik Durumunu Göster’i seçin . Bir sonraki sayfada hesabınız için Instagram Etkinlik Durumunun açık olup olmadığını göreceksiniz.

Adım 4: Geçiş Açık konumdaysa , üzerine dokunarak kapatın. Artık Instagram Etkinlik Durumunuz kapalı. Etkinlik Durumu kapalıysa Instagram hizmetlerini kullanmaya devam edebilirsiniz.

Etkinlik durumu nasıl kapatılır

Ve hepsi bu kadar! Arkadaşlarınızın/takipçilerinizin Instagram uygulamasını en son ne zaman kullandığınızı görmelerinin bir sakıncası yoksa, Etkinlik Durumunu etkin tutmanın hiçbir zararı yoktur. Ancak Instagram kullanımınızla ilgili daha fazla gizlilik istiyorsanız bunu kapatmak doğru yol olabilir.

Etkinlik durumunu kapattıktan sonra ne yapılmalı

Uygulamada etkinlik durumunuzun işaretini kaldırdınız ancak bu, akışınızı göremeyeceğiniz veya Reelsler arasında gezinemeyeceğiniz anlamına mı geliyor? Pek değil. Etkinlik durumunu gizlemek, sizi takip eden veya sizinle sohbet eden hiç kimsenin o anda aktif olup olmadığınızı göremeyeceği anlamına gelir. Ayrıca birinin sizinle aynı sohbette olduğunu gösterme seçeneğini de kapatırsanız, başkaları siz onlara yazıyor olsanız bile çevrimiçi olduğunuzu bilemezler.

Etkinlik durumunuzun kapatılmasının bir sonucu olarak başkalarının durumlarının belirli yönlerini göremezsiniz. Artık insanların çevrimiçi olduğunu fark etmeyeceksiniz; bu, ne DM sayfanızın üst kısmında aktif arkadaşlarınızın profil fotoğraflarını, ne de adlarının yanındaki yeşil noktayı ve “Şu anda aktif” kelimesini görmeyeceğiniz anlamına gelir.

Artık insanların ne zaman çevrimiçi olduğunu göremeyeceksiniz, bu da artık aktif olan arkadaşlarınızın profil fotoğraflarını DM sayfanızın üst kısmında veya sohbetlerinizde adlarının yanındaki yeşil noktayı göremeyeceksiniz. Ayrıca artık adlarının yanında “Şu anda etkin” kelimesini görmeyeceksiniz.

DM’lerinizde görünen tek özellik, bir kişiyle paylaştığınız son mesaj olacaktır. Ayrıca mesajı siz gönderdiyseniz alıcının mesajı en son ne zaman görüntülediğini görürsünüz.

Instagram’da aktif durumunuzu kapatmak, gizliliğinizi korumanın ve başkalarının çevrimiçi olup olmadığınızı bilmeden platformda gezinmenin harika bir yoludur. Ancak, birşeyler kaçırdığınızı düşünüyorsanız, k bu özelliği istediğiniz zaman tekrar açabilirsiniz; sadece düğmeyi “Açık” konumuna getirin veya “Etkinlik durumunu göster” seçeneğini işaretleyin.