Zorbalar, sosyal medyada insanları rahatsız etmenin yeni yollarını bulmaya devam ediyor ve Instagram gibi platformları, onları uzak tutmak için yöntemlerini sürekli güncellemeye bırakıyor. En zararlı kötüye kullanımlardan bazıları halkın gözünden uzakta gerçekleşir: doğrudan mesaj (DM) isteklerinde.

instagram zorbalik dmlerini gelen kutunuzdan nasil uzak tutuyor 1

Kullanıcıları çevrimiçi nefret söyleminden ve zorbalıklardan uzak tutmaya yönelik son çabalarında Instagram, rahatsız edici kelimeler, ifadeler ve hatta emojiler için mesaj isteklerini filtrelemek için yeni bir yöntem kullanıyor.

Ayrıca farklı hesaplar açarak zorbaların aynı kişileri defalarca rahatsız etmesini zorlaştırmak için çalışıyor.

Instagram, Anahtar Kelimelere Dayalı DM’leri Filtreler

Instagram, olumsuz yorumları filtrelemenin yollarını zaten tanıttı. Şimdi, rahatsız edici doğrudan mesaj isteklerini bir kelime, kelime öbeği ve emoji listesi kullanarak kullanıcıların gelen kutularına ulaşmadan otomatik olarak engelleyebilen isteğe bağlı bir özellik kullanıma sunuluyor.

instagram zorbalik dmlerini gelen kutunuzdan nasil uzak tutuyor 2

Instagram, mesajları filtrelemek için kullanacağı saldırgan kelimelerin ve ifadelerin bir listesini bulmak için zorbalık ve ayrımcılık karşıtı kuruluşlarla birlikte çalıştığını ve ayrıca kullanıcıların kendi mesajlarını manuel olarak eklemelerine izin vereceğini söyledi. Rahatsız edici olarak işaretlenen istekler, metin hemen görünmeden kendi klasörlerinde yer alır.

Instagram’da DM filtrelemeyi etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için Gizlilik Ayarlarına gidin ve “Gizli Kelimeler” adlı bölümü bulun. Orada, hem mesajlar hem de yorumlar için filtreleri kontrol edebileceksiniz.

Instagram ayrıca, kullanıcıların yalnızca bir kişinin mevcut hesabını değil, gelecekte kullanabilecekleri yenilerini de engellemelerine izin verecek. Sosyal medya şirketi bunu birkaç hafta içinde dünya çapında sunacağını söyledi.