CMD ve Gpedit.msc ile Tüm Grup İlkesi Ayarlarını Sıfırlama

Grup ilkesi ayarlarını sıfırlama, Windows işletim sisteminde kullanıcı ve işletim sistemi ortamının hassas ayarlarını ayarlamak için kullanılan bir yöntemdir.

Grup İlkesi Nesnesi (GPO), Windows’un kullanıcıları için bir araç sunar ve etkin bir Dizin etki alanı üyesi olan bilgisayarlara ve yerel bilgisayarlara uygulanabilir. Ancak, yanlış yapılandırılmış GPO ayarları bazen uygulamaların, araçların veya hatta işletim sisteminin doğru şekilde çalışmamasına neden olabilir.

Grup İlkesi ayarlarında bir sorun olduğunda, bu sorunu belirlemek oldukça önemlidir. Grup ilkesi ayarlarını sıfırlama, tüm ayarları varsayılan değerlere geri getirir ve potansiyel sorunun kaynağını bulmanıza yardımcı olur.

Windows’ta Grup İlkesi Ayarlarını sıfırlama için farklı yöntemler vardır. Örneğin, gpedit.msc konsolunu kullanarak belirli yerel Grup İlkesi seçeneklerini sıfırlayabilirsiniz. Ayrıca, CMD üzerinden Registry.pol dosyalarını silerek tüm Grup İlkesi ayarlarını varsayılana sıfırlayabilirsiniz.

Grup İlkesi Nesnesi (GPO), Windows’ta kullanıcının ve işletim sistemi ortamının hassas ayarlarını yapmak için kullanışlı bir araçtır. Hem etkin bir Dizin etki alanı üyesi olan bilgisayara hem de yerel Grup İlkesi’ne (bu ayarlar bilgisayarda yerel olarak yapılandırılır) uygulanabilir. Bazı GPO ayarlarının yanlış yapılandırılmasından dolayı (genellikle güvenlikle ilgili), uygulamaların veya araçların çalışmasıyla ilgili çeşitli sorunlar yaşayabilir, işletim sistemi hatalarıyla karşılaşabilirsiniz (Windows’a yerel olarak oturum açılamaması gibi). Soruna neyin sebep olduğunu bilmiyorsanız, Windows Grup İlkesi ayarlarını varsayılana sıfırlayabilirsiniz.

Gpedit.msc ile Belirli Yerel Grup İlkesi Ayarlarını Sıfırlama

Grafiksel Yerel Grup İlkesi Düzenleyici konsolu (gpedit.msc), yerel bilgisayarda GPO ayarlarını yapılandırmak için kullanılır. Bu konsol, yalnızca Windows 10 ve 11’in Pro, Enterprise ve Education sürümlerinde mevcuttur.

İpucu: gpedit.msc konsolunu Windows Home sürümlerine de yükleyebilirsiniz.

gpedit.msc MMC eklentisini açın ve Tüm Ayarlar bölümüne gidin (Yerel Bilgisayar İlkesi -> Bilgisayar Yapılandırması -> Yönetimsel Şablonlar). Bu bölüm, bilgisayara yüklenen yönetici (admx) GPO şablonlarında yapılandırılabilecek tüm seçenekleri içerir. Ayarları Durum sütununa göre sıralayarak yapılandırılmış tüm ayarları (Devre Dışı veya Etkin durumda olanları) bulabilirsiniz.

Belirli bir Grup İlkesi parametresini devre dışı bırakmak için, durumunu Yapılandırılmamış olarak değiştirmeniz gerekir.

Windows 11 Grup İlkesi Ayarlarını Sıfırlama
Gpedit.msc ile Belirli Yerel Grup İlkesi Ayarlarını Sıfırlama

Mevcut yerel GPO ayarlarınızı LGPO.exe aracını kullanarak yedekleyebilirsiniz. GPResult komutunu kullanarak bir HTML raporu oluşturabilir ve bilgisayarda uygulanan tüm yerel ve etki alanı ilkesi ayarlarının bir listesini içerebilir: gpresult /h c:\PS\GPRreport.html Aynı şekilde, yerel GPO düzenleyicinin Kullanıcı Yapılandırması bölümündeki ayarları sıfırlayabilirsiniz.

Bu, Windows’ta uygulanan Yerel Grup İlkesi ayarlarını bulma ve geri alma işlemlerinin en kolay yoludur.

Ancak, yanlış Grup İlkesi GPO ayarları, gpedit.msc konsolunun (veya diğer programların ve araçların) çalışmasını engelleyebilir, yerel olarak bilgisayara oturum açmanızı önleyebilir, yerel yönetici izinlerinizi iptal edebilir vb. Bu tür durumlarda, bilgisayardaki yerel dosyalardaki tüm GPO ayarlarını sıfırlamanız gerekecektir.

CMD ile Tüm Grup İlkesi Ayarlarını Sıfırlama

Windows, yerel Grup İlkesi ayarlarını Registry.pol dosyalarında saklar. Kullanıcı ve bilgisayar için ilke ayarları ayrı POL dosyalarında saklanır.

  • Bilgisayar ayarları ( Bilgisayar Yapılandırması bölümü ) şurada saklanır:%SystemRoot%\System32\GroupPolicy\Machine\registry.pol
  • Kullanıcı ayarları ( Kullanıcı Konfigürasyonu bölümü ) içinde saklanır.%SystemRoot%\System32\GroupPolicy\User\registry.pol

gpedit.msc konsolundan yerel GPO’da belirli seçenekleri etkinleştirirseniz, yaptığınız değişiklikler Registry.pol dosyalarına kaydedilir. Yeni ayarlar, Grup İlkesi ayarları güncellendiğinde (gpupdate /force komutu veya zamanlama ile) kaydedilir ve kayıt defterine uygulanır.

Bilgisayarınızı başlattığınızda, kayıt defteri ayarları \Machine\Registry.pol dosyasından HKEY_LOCAL_MACHINE (HKLM) hive’ına aktarılır; Kullanıcı ayarları, kullanıcı Windows’a oturum açtığında \User\Registry.pol dosyasından HKEY_CURRENT_USER (HKCU) kayıt defteri hive’ına aktarılır. Bu nedenle, mevcut yerel Grup İlkesi ayarlarını kaldırmak için, Registry.pol dosyalarını GroupPolicy ve GroupPolicyUsers klasörlerinden silmeniz gerekmektedir. Registry.pol dosyalarını silerek ve mevcut GPO ayarlarını sıfırlayarak aşağıdaki komut isteminden yapabilirsiniz:

RD /S /Q "%WinDir%\System32\GroupPolicyUsers"
RD /S /Q "%WinDir%\System32\GroupPolicy"

Windows 11 Grup İlkesi Ayarlarını Sıfırlama
CMD ile Tüm Grup İlkesi Ayarlarını Sıfırlama

Kayıt defterindeki eski ayarları sıfırlamak için Grup İlkesi’ndeki ayarları güncelleyin:

gpupdate /force

Windows 11 Grup İlkesi Ayarlarını Sıfırlama
CMD ile Tüm Grup İlkesi Ayarlarını Sıfırlama

Bu komutlar, Bilgisayar Yapılandırması ve Kullanıcı Yapılandırması bölümlerindeki tüm yerel Grup İlkesi ayarlarını sıfırlayacaktır.

gpedit.msc konsolunu açın ve tüm ilke ayarlarının ‘Yapılandırılmamış’ olarak ayarlandığından emin olun. gpedit.msc konsolunu çalıştırdıktan sonra, GroupPolicyUsers ve GroupPolicy dizinleri otomatik olarak yeniden oluşturulacaktır.

İlgili: Komut İsteminde IP Adresi Nasıl Bulunur

Grup İlkesi Ayarlarını sıfırlama işlemi, bilgisayarınızın istenmeyen davranışlarını düzeltmek için etkili bir yol sağlar. Doğru şekilde yapılandırılmış Grup İlkesi ayarları, güvenlik, performans ve kullanılabilirlik gibi çeşitli alanlarda olumlu sonuçlar elde etmenizi sağlar. Bu nedenle, sorunlar yaşadığınızda veya yapılandırmaları geri almak istediğinizde Grup İlkesi ayarlarını sıfırlamak önemli bir adımdır. Teknoloji destek hattından yardım alarak bu süreci daha da kolaylaştırabilirsiniz.