Arduino; hobi ya da ticari alanda ilerleme sağlayan elektronik projelerde ihtiyaç duyulan açık kaynak (open source) ve mikro kontrolcü bir platform olarak bilinir. Arduino sayesinde farklı sensörlerden size ulaşacak sinyalleri kolaylıkla okuyabilirsiniz. Aynı zamanda ışıkların açma ve kapama özelliğiyle onayabilir ve motor çalışmasını gerçekleştirebilirsiniz. Sonuç olarak bütün elektronik uygulamaları ortaya koyabilirsiniz.  Peki arduino nasıl kurulur? Gelin hep birlikte bakalım.

aurdino 1

Arduino indirmek için ilk olarak ‘’https://www.arduino.cc/en/Main/Software’’ bu linke ulaşmanız gerekmektedir. Kullandığınız Windows türüne bağlı olarak Windows türünü seçmelisiniz. Eğer ücretsiz kullanmak istiyorsanız Just Download; ücretli kullanmak istiyorsanız Contribute & Download seçeneğine tıklamalısınız. İndirmenizin sonucunda elde ettiğiniz dosyaya tıklayarak çalışmasını başlatmalısınız. Ardından karşınıza çıkan kutucuğun sağ alt kısmında bulunan ‘’I Agree’’ yani kabul ediyorum, katılıyorum butonuna tıklamanız gerekmektedir. Sonrasında değişiklik gerçekleştirmeden ‘’Next’’ butonunu seçerek, kullanacağınız yeri belirlemelisiniz. En son karşınıza çıkan kutucuğun sağ alt kısmında bulunan ‘’Install’’ butonuna tıklayarak indirmeyi başlatabilirsiniz. İndirme gerçekleştikten sonra ‘’Close’’ demelisiniz.

Arduino UNO’yu bilgisayarınızın USB portuna yerleştirmelisiniz. İndirdiğiniz Arduino programını ise yönetici olarak açmanız gerekmekte. Ardından Araçlar seçeneğine tıklayarak sırayla ‘’Kart’’ ve kendi kartınızı seçmelisiniz. Tüm bunlardan sonra Arduino kartınızı yerleştirdiğiniz USB portundan Araçlar ve sonra Port seçeneğine tıklamalısınız.

Kartınızın ne durumunda olduğunu Blink kodunu kartınıza aktararak öğrenebilirsiniz. Eğer kartınızın üstünde bulunan LED yanıp sönüyorsa kartınız düzgün çalışıyordur. 😊 Blink örneğini açmanızın ardından ‘’Yükle’’ butonuna tıklayarak kodu kartınıza aktarabilirsiniz