Android, Google’ın başlıca kâr kaynaklarından biridir. Böylesine yaygın kullanılan bir mobil işletim sistemi ile Google’ın (mobil yazılım teknolojisi alanında) uzun yılla dominant (baskın) bir güç olacağı öngörülüyor. Dolayısıyla, Google alternatiflerine gitmeden önce, ihtiyacınız olan ilk şey Google hizmetlerini Android cihazınızdan temizlemektir.

Bu işlemin, (daha önce) beğendiğiniz Google hizmetlerini ve uygulamalarını feda etmek anlamına geldiğini unutmayın.

1) Google’ı, Android Cihazınızdan Dışarı Atın

Artık Google’ı, Android cihazınızdan silmek için birçok farklı yöntem var. Bu yöntemleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 

 • Google hizmetlerini duraklatma
 • Google Hesabı’nı kaldırma
 • Tüm cihazı sıfırlama
 • Özel bir ROM yükleme

Google hizmetlerini duraklatma

Google Olmadan Android Nasıl Kullanılır?

İlk ve en önemli yöntem, tüm Google hizmetlerini duraklatmak. Bunu, aşağıdaki kontrol listesini takip ederek yapabilirsiniz:

 • Tüm Google Apps’ı (Google Uygulamaları’nı) kaldırma veya devredışı bırakma
 • Google Hesabı etkinlik kontrollerini gözden geçirme
 • Konum ve Web izlemeyi duraklatma
 • Google Sesabı Senkronizasyonu’nu kapatma
 • Google Asistan’ı kapatma

Google‘ın, dijital ayak izlerinizi diğer uygulamaların yardımıyla hala alabileceğini unutmayın. Bu nedenle, Google hesabınızdan 3. taraf uygulamalarını devre dışı bırakmak önemlidir. Alternatif olarak, Facebook veya Yahoo gibi diğer hesaplarla giriş yapabilirsiniz.

 

Google Hesabı’nı kaldırma

Google Olmadan Android Kullanma 2

Android‘i, Google olmadan kullanmanın başka bir yöntemi de Google Hesabı’nı kaldırmak.

 • Bunun için Android cihaz hesap ayarlarınıza gidin Google’ınıza dokunun Google Hesabı’nı kaldırı
 • Bunun, Google Hesabı girişi gerektiren hizmetlerin çoğunu da kaldıracağını unutmayın. Ancak, Google Chrome veya Google Pay gibi manuel olarak yapmanızı gerektirebilecek bazı uygulamalar var.

 

Tüm cihazı sıfırlama

Google Olmadan Android Kullanma 3

Google‘a kafa yormayı planlıyorsanız, en iyi yol cihazınızı tamamen sıfırlamaktır. Ancak biçimlendirme (recovery), kazanılan savaşın sadece yarısı. Cihazı sıfırladıktan sonra, tüm Google ‘teşhis’ ve ‘cihazınızı iyileştirme’ taleplerini göz ardı etmeniz gerekir.

Bu şekilde, Google, bir Android cihaz kullandığınızı bile bilmez, tabi ki, farkında olmadığım(ız) bazı yüksek profilli izleme sistemleri kullanmıyorsa.

 

Özel bir ROM yükleme

Google Olmadan Android Kullanma 4

Daha önce özel ROM‘ları duymuş olabilirsiniz. Ama bilmediğiniz şey, bazen özel ROM‘lar sizi Google‘ın meraklı gözlerinden kurtarabilir. Örneğin, bir Google Hesabı’na sahip olmadan mükemmel çalışan Lineage OS var. Özel ROM‘ları indirirken, daima GApp’leri indirmeniz tavsiye edilir.

Google, Android Açık Kaynak Projesi‘nde (geliştiriciler için ücretsiz Android ürün yazılımı) Google uygulamaları sunmamaktadır. Dolayısıyla kullanıcılar, Google uygulamalarını sunan GApps paketini indirir.

Ancak, Google’dan bağımsız bir ROM’a sahip olmak için, bir özel ROM’u indirirken GApps paketini dikkate almanız gerekecek.

 

2) Google Arama Alternatifleri

Artık Google‘ı hayatınızdan temizlediniz, bir sonraki adım alternatifleri kuruyor.

Evet! Google aramasından daha iyi alternatifler var. ‘Kişiselleştirilmiş içerik ve öneriler’ örneği olmasalar da, en azından özel verilerinizle uğraşmazlar.

Google Olmadan Android Kullanma 5

Böyle bir arama motoru aklıma geliyor: DuckDuckGo. Alternatif arama motoru, sunduğu olağanüstü gizlilik ve güvenli hat ile ünlüdür. Özelliklerinin arasında -çok azı hariç- izleme yok, hedefli reklam yok ve daha fazlası var.

 

3) Google Chrome Web Tarayıcı Alternatifleri

Tüm cryptocurrency madenciliği ve gizlilik kaçırma vb. gibi nedenlerle, gerçek tarayıcılar bulmak zor görünüyor. Ve bir şirket (kim bilir) tüm ipleri tutarsa, daha da zorlaşır.

Neyse ki, özel verilerinizi daha iyi bir şekilde koruyan birkaç tarayıcı var. Bunlardan biri brave tarayıcıdır.

Google‘ı cihazınızdan çıkarmak ve Android‘i, Google olmadan kullanmak için en uygun seçenek. Harici ROM yöntemi biraz karmaşıktır. Özel ROM‘un cihaz garantisini de geçersiz kıldığından bahsetmiyoruz.

 

Google Olmadan Android Kullanma 6

4) Google Gmail

Google Olmadan Android Kullanma 7

Bir Gmail alternatifi arıyorsanız, en iyi sırada olan Astro Mail – Akıllı E-posta ve Takvim’i öneriyorum. Uygulama, benzersiz bir e-posta deneyimi sağlar ve neredeyse her görev için bir asistanı vardır. Uygulama aynı zamanda Slack entegrasyonuna sahiptir; bu da e-posta uygulamasında Slack mesajları alacağınız anlamına gelir.

Gmail alternatifinin tek dezavantajı, yalnızca şu anda Gmail ve Office 365 ile çalışabilmesidir. Diğer e-posta alternatiflerini de kontrol edebilirsiniz. Ayrıca Proton Mail‘i kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Dolayısıyla bunlar, dijital hayatınızı sonuna kadar yaşamak ve Android‘i, Google olmadan kullanmak için kullanabileceğiniz Google hizmetleri alternatifleriydi. Google‘a bağımlılığı kırmanın zor bir görev olduğunu biliyorum.

 

5) Google Haritalar

Google’ı Android’den kaldırma misyonunuzda, Google Haritalar’ı değiştirmek çok önemlidir. Google‘ın her zaman konumunuzu kesin olarak belirlemesini istemediğinizden eminim.

Google Olmadan Android Kullanma 8

HereWeGo haritalar, Google Haritalar için muhtemelen mükemmel bir alternatiftir. Kapsamlı bir veri tabanına sahiptir ve hatta binaların dahili haritalanmasını destekler. Google Haritalar‘dan farklı olarak, tüm ülkenin haritasını indirebileceğiniz daha büyük bir çevrimdışı sisteme sahiptir.