Yazımızda, Google Haritalar ile iPhone ve Android arasında konum paylaşma işlemini anlatacağız.

Çoğu mobil cihaz kullanıcısı için Google Haritalar ile iPhone ve Android arasında konum paylaşma karışıktır. Ve dolayısıyla iPhone ve Android telefonlar arasındaki uyumluluk eksikliği can sıkıcıdır. Bu bağlamda, konumunuzu cihazlar arasında paylaşmak istiyorsanız, bunun çok karmaşık olduğunu düşünebilirsiniz, fakat bunu yapmanın kolay ve hızlı bir yolu var.

Google Haritalar ile iPhone ve Android Arasında Konum Paylaşma

Google Haritalar (Google Maps), iPhone ile Android arasındaki farklılıklardan kaynaklanan sorunları aşmanıza imkân sağlıyor. Tek yapmanız gereken, kısa mesaj (SMS) yoluyla bir bağlantı göndererek konumunuzu paylaşmak.

İşte, Google Haritalar (Google Maps) ile iPhone ve Android arasında konum paylaşmak için yapmanız gerekenler!

iPhone ve Android Arasında Konum Nasıl Paylaşılırsınız?

  • Google Haritalar (Google Maps) uygulamasını henüz iPhone‘unuza henüz indirmediyseniz, App Store‘dan indirin ve yükleyin.
  • Google Haritalar (Google Maps) uygulamasını açın ve ekrana gelen konum servislerini kullanma onayı penceresinde, Uygulamayı Kullanırken İzin Ver (Allow While Using App) seçerek konum hizmetlerini etkinleştirin.
Google Haritalar ile iPhone ve Android Arasinda Konum Paylasma 1
  • Uygulamada, o anki konumunuzu görmek için sağ alt köşedeki mavi ok simgesine dokunun.
Google Haritalar ile iPhone ve Android Arasinda Konum Paylasma 2
  • Daha fazla seçenek görmek için, o anki konumunuzu gösteren mavi konum simgesine (noktasına) dokunun.
  • Ekrana gelen seçeneklerden Konumunuzu paylaşın (Share your location) menüsüne dokunun.
  • Konumunuzu paylaşacağınız süreyi belirlemek için bir zaman aralığı belirleyin. Bunu kapatana kadar (Until you turn this off) seçeneğini de seçebilirsiniz. Konumunuzu bir kişiyle paylaşmak için bir zaman aralığı seçin.
Google Haritalar ile iPhone ve Android Arasinda Konum Paylasma 3
  • Mesaj (Message) uygulama simgesine dokunun ve konumunuzu paylaşmak istediğiniz rehberinizdeki Android kullanıcısının ismini yazın.
Google Haritalar ile iPhone ve Android Arasinda Konum Paylasma 4
  • Mesaj (Message) uygulamasını seçtikten sonra Gönder (Send) butonuna dokunun. Mesaja bilgi veya kendi mesajınızı eklemek için mesajı düzenleyebilirsiniz. Fakat Google Haritalar‘ın özel olarak oluşturduğu konum bağlantısını (linkini) olduğu gibi bıraktığınızdan emin olun.

Android için Google Haritalar uygulamasında konumum paylaşımı, iPhone için Google Haritalar uygulamasındaki adımlar aynıdır. Benzer adımları uygulayarak konumunuzu Android telefondan herhangi bir iPhone‘a göndererek, iPhone kullanıcıları ile paylaşabilirsiniz.

Google Haritalar ile iPhone ve Android Arasinda Konum Paylasma 5

Bu yazımızda, Android ve iPhone arasında Google Haritalar uygulamasını kullanarak konumunuzu nasıl paylaşabileceğinizi anlattık.

Android ve iPhone cihazlar arasında Google Haritalar uygulamasını kullanarak konum paylaşımı ile ilgili sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Ayrıca web sitemizde olmasını istediğiniz içerikler ve teknik konular hakkındaki taleplerinizi de bize iletebilirsiniz.

İçeriklerimizi ve makalelerimizi beğeniyorsanız, daha çok kişiye ulaşması için sosyal medya hesaplarınızda bu içerikleri paylaşabilirsiniz!