iPad Air 2020, daha düşük fiyatlı bir iPad‘e, Pro düzeyinde daha fazla özellik getirmeyi hedefliyor ve ekranı daha da büyüyebilir. iPad Pro 2020‘nin piyasaya sürülmesi ile, iPad ailesinin geri kalanının 2020‘de nasıl değişeceğine ve büyüyeceğine dair işaretler görülmeye başlandı.

Şimdiye kadarki söylentiler ve sızıntılar, iPad Air 3‘ün, 10.5 inç boyutundaki iPad Pro‘yu temel alacak şekilde, daha modern iPad Pro modelleri ile pek çok ortak noktaya sahip olan iPad Air 2020‘e (veya iPad Air 4) nasıl evrildiğine işaret ediyor.

Screenshot 15

Bu güncellemeler, iPad Air‘i, Apple‘ın orta sınıf tableti olmaya itiyor gibi görünüyor (normal iPad‘den daha pahalı ve daha fazla özellikli, ancak iPad Pro‘nun tüm özellikleri sahip olmayan).

Mac analisti Ming-Chi Kuo‘ya göre, yeni iPad Air 2020 yılın ikinci yarısında geliyor (tedarik zinciri blogu Macotakara tarafından bildirildi).

iPad Air 2020 başlangıç ​​fiyatının 499$‘a yakın olması bekleniyor. Kimse ne kadar daha uygun olduğunu söylemiyor, ancak tedarik zinciri kaynakları DigiTimes‘a “Yeni 10.8 inç iPad cihazlarının satış beklentileri de parlak çünkü yüksek performanslı CPU‘lar içeren yeni serinin daha uygun fiyatlarla satışa sunulacağını” söyledi.

Screenshot 16

29 Haziran‘da Kuo, 10.8 inç‘lik bir iPad‘in yolda olduğunu ve bunun iPad Air 2020 olabileceğini kaydetti. Şu anki iPad Air, 10.5 inç ekrana sahip ve bu yönüyle, 10.2 inç boyutundaki normal iPad‘den pek de farklı değil.

iPad Air 2020, 2018‘den itibaren piyasada olan 11 inç boyutundaki iPad Pro‘dan çok daha fazla satış rakamlarına ulaşabilir. Macotakara‘nın yukarıda belirtilen raporu, iPad Air 4‘ün, klasik şarj yerine yerine bir USB-C bağlantı noktasına sahip olacağını söyleyen Çinli bir tedarikçiye atıfta bulunuyor.

iPad Air 2020, yoğun bir şekilde 11 inç boyutundaki iPad Pro’yu temel alıyorsa, Face ID‘yi de alabilirken, avantajlar burada bitmezdi. Benzer bir şekle ve yapıya sahipse, iPad Air ayrıca iPad Pro Magic Keyboard‘u da destekler; böylece Smart Keyboard ile sınırlı kalmazsınız. 2. nesil Apple Pencil desteği de büyük olasılıkla sunulacaktır. Bununla birlikte, yeni Air‘in daha büyük çerçeveler veya biraz farklı bir şekil oluşturabilecek 10.8 inç‘lik bir ekrana sahip olacağına dikkat çekiliyor.

iPad Air‘in kamerasıyla ilgili yeni öğrendiğimiz yeni bir özellik oldukça şaşırtıcı. Leaker Komiya, bir sonraki iPad Air‘in arkasında normal bir kamera olmayacağını, bunun yerine geniş açılı 12MP sensör olduğunu iddia ediyor.

Depolamaya gelince, 64 GB‘lık bir başlangıç ​​kapasitesi bekliyoruz. Bu hem mevcut iPad Air giriş seviyesi kapasitesi hem de 2018 iPad Pro ile aldığınız depolama alanı ile aynı.

Apple‘ın CPU‘ları geri dönüştürme geçmişini düşünürseniz, bir işlemci için A13 Bionic işlemci, iPad Air 2020 için mantıklı. iPad Air 3, iPhone XS ve iPhone XR telefonlarında kullanılan A12 Bionic‘e sahip ve mevcut iPhone 11 serisi A13 chipseti kullanılıyor. Buna karşılık, normal iPad daha eski olan A10 Fusion işlemcide çalışıyor.