Drive İndirme Kotası Aşıldı

Google Drive, birçok kişiyle dosya indirme, paylaşma ve işbirliği yapma olanağı sunan harika bir hizmettir. Bu kullanım sınırları, “Drive indirme kotası aşıldı” hatasına yol açabilir. Ancak, büyük ekipler veya büyük dosyaları yüklemeye çalıştığınızda kullanım sınırlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Bu hatayı önlemek için birkaç alternatif çözüm bulunmaktadır, bu makalede bu çözümleri ele alacağız.

“Drive İndirme kotası aşıldı” Hatasına Ne Sebep Olur?

Google Drive hesabınız şu sınırlamalarla birlikte gelir (ki çoğu kullanıcı bunlara pek ulaşmaz):

 • Günlük yüksek limit, My Drive hesabınız ve paylaşılan sürücüler arasında toplam 750 GB’dir.
 • 750 GB limitine ulaştığınız gün, o gün başka yüklemeler yapılamaz.
 • Bireysel dosya yüklemeleri 5 TB’den büyük olamaz.
 • İndirme limitleri belirtilmemiş olsa da, genellikle büyük bir dosyayı birçok kullanıcıyla paylaştıysanız ve bu kullanıcılar kısa bir sürede dosyayı indiriyorsa, Google dosyanın 24 saat boyunca daha fazla indirilmesini engellemek için dosyayı kilitleyebilir.

İşte bu ikinci sorun, “drive indirme kotası aşıldı” hatasına neden olabilir. Bu tahmin edilemez olabilir, çünkü indirmeye çalıştığınız aynı dosyayı kaç kişinin daha önce indirdiğini bilme şansınız yoktur.

Google Drive Indirme kotasi asildi 2
Drive İndirme Kotası Aşıldı

Google Drive İndirme Kotası Nasıl Çalışır?

Google Drive’dan paylaşılan bir dosyayı indirmeye çalışıyorsanız, paylaşılan dosyalar için günlük indirme limitiyle ilgili iki hata mesajı görebilirsiniz. Birincisi “İndirme kotası aşıldı” hatası, diğeri ise “Üzgünüz, bu dosyayı şu anda görüntüleyemez veya indiremezsiniz” hatasıdır.

Büyük bir dosyayı birçok kişiye (örneğin, web sitenizde veya çok sayıda takipçisi olan sosyal medya hesabınızda bir indirme bağlantısı sağlamak gibi) paylaşmanın sorunu, birçok kişinin aynı anda bu dosyayı indirmeye çalışabilmesidir.

Google Drive İndirme Kotası Aşma

Dosyayı “İndirme kotası aşıldı” hatasını tetiklemeden indirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, dosyayı kendi Google Drive hesabınıza bir kopya olarak kaydetmektir.

Bu işlem için şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Zaten Google Drive hesabınıza giriş yaptığınızdan emin olun.
 2. İndirmek istediğiniz paylaşılan Google Drive dosyasının bağlantısını seçin.
 3. Bu adımların ardından dosya, kendi hesabınız içinde bir kopya olarak açılacaktır. Bu kopyanın nereye kaydedildiği bazen açık değildir, bu yüzden dosyanın tam olarak nereye kaydedildiğini gösteren bir durum üst kısmında bir bildirim göreceksiniz.
 4. Dosyanın bir kopyasını oluşturmak için Dosya > Kopya Oluştur’u seçerek dosyanın kopyasını kendi Google Drive hesabınızın bir klasörüne kaydedin.
 5. Kopyayı kaydetmek istediğiniz klasöre göz atın ve seçin. Ardından Tamam’ı seçin.

Bu, paylaşılan dosyayı orijinal paylaşılan hesaptan kendi Google Drive hesabınıza taşımış olur. Artık bu dosyanın bir kopyası sizin hesabınızda olduğu ve başka kimse tarafından indirilmediği için, bu dosyayı kendi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Dosyayı Kendi Hesabınızdan İndirme

Google Drive Indirme kotasi asildi 1
Drive İndirme Kotası Aşıldı

Şimdi, orijinal dosyayı görüntülediğiniz pencereyi kapatabilirsiniz. Kendi Google Drive hesabınızdaki kopyanın bulunduğu klasöre gidin.

Dosyayı bilgisayarınıza indirmenin iki yolu vardır. Dosyaya sağ tıklayın ve İndir’i seçin.

İndirildiğinde, tarayıcınızın dosya indirme alanında görünecektir. Google Chrome için bu genellikle ekranın sol alt köşesidir.

Dosya adının sağında yer alan aşağı oku seçin ve dosya ile ne yapmak istediğinizi seçin.

İkinci indirme seçeneği, dosyayı açmak için dosyaya çift tıklamaktır. Menüden Dosya’yı seçin, ardından İndir’i seçin ve dosyayı indirmek istediğiniz dosya biçimini seçin.

Bu, dosyayı indirecek ve tarayıcınızda yukarıda açıklanan ile aynı şekilde görünecektir.

Eğer Dosyanın Sahibiyseniz “İndirme kotası aşıldı” Hatasını Nasıl Düzeltebilirsiniz?

Eğer paylaşılan dosyayı Google Drive hesabınızda birçok kişiye sunan kişi sizseniz, drive indirme kotası aşıldı hatasını düzeltmenin biraz farklı bir yoludur.

Sizim için sorun, paylaşılan dosyanızı çok sayıda kişi indirdiği için gelecekteki indirmeleri engellemek için Google’ın filtreyi tetiklemesidir. Bu engel, belirli bir dosya ile ilgili olup Google Drive hesabınızın genelini etkilemez.

Bu, başka paylaşılan dosyaların hala indirilebileceği anlamına gelir. Şimdi bu indirme engeli bulunan orijinal dosyayı “farklı” bir dosyaya dönüştürerek indirmeleri tekrar çalışır hale getirebilirsiniz.

 • Bunu yapmak için orijinal dosyaya sağ tıklayın ve “Kopya Oluştur”u seçin.
 • Yeni bir dosya, orijinal dosya adının önünde “A copy of” ifadesiyle görünecektir.

Dosya, bloke olan orijinal dosyanın aynı kişilere paylaşılmış olacaktır. Ancak eski dosyanın çok sayıda kişi tarafından indirilmesi nedeniyle, kopyanın kaç kişinin bu dosyayı indirebileceğini sınırlamak faydalı olabilir.

 • Bunu yapmak için dosyaya sağ tıklayın ve “Paylaş”ı seçin.
 • Eğer dosyayı herkesle paylaştıysanız, bunu “Sınırlı” olarak değiştirmek yararlı olabilir.
 • “Bağlantıyı Al” bölümünde, “Değiştir”i seçin.
 • Açılan menüden bu ayarı “Sınırlı” olarak değiştirmek için açılır menüyü kullanın.

Bu, dosyaya sadece sizinle paylaşılan kişilerin veya grupların erişim sağlayabileceği anlamına gelir. Dosyaya sağ tıklayın, “Paylaş”ı seçin ve erişim sağlamak istediğiniz e-postaları veya grupları ekleyin.

Eğer amacınız web sitenize veya sosyal medya gönderinize gelen herkesin dosyayı indirmesine izin vermekse, daha iyi bir yaklaşım, dosyaya erişim isteğinde bulunabilecekleri bir gömülü Google Formu oluşturmaktır.

Bu şekilde dosyanın çok sayıda kişi tarafından indirilmesi ve Google Drive hesabınızın bir yasak riski altına girmesi konusunda bir güvenlik önlemi alabilirsiniz.

Sıradaki: WhatsApp ı Google Drive dan Geri Yükleme

1 Yorum