Grafikler, bir e-tablodaki verileri görsel bir şekilde sunmanın ideal bir yoludur. Mevcut bir e-tablodan Dokümanlar veya Slaytlar dosyasına bir grafik eklemek isterseniz, grafiği Google E-Tablolar’dan senkronize edebilirsiniz.

İlk olarak, en az bir grafik içeren bir Google E-Tablolar e-tablonuz olduğundan emin olun. Manuel olarak veya Google’ın Keşfet özelliğiyle bir grafik eklemek için kılavuzlarımızı takip edebilirsiniz.

Bu kılavuz için işlem Slaytlar için aynı olmasına rağmen Google Dokümanlar’ı E-Tablolar’daki grafikleri senkronize etmek için kullanacağız.

Tarayıcınızı başlatın, Google Dokümanlar’a gidin ve bir sayfayı E-Tablolar’dan senkronize etmek istediğiniz bir belgeyi açın.

Grafik seçici penceresini açmak için Ekle> Grafik> Sayfadan’ı tıklayın.

googegraphcs 1

Google Drive’ınıza kaydedilen tüm e-tabloların bir listesi açılır. İstediğiniz grafiği içeren e-tabloyu bulun ve çift tıklayın.

googegraphcs 2

E-tablodaki tüm grafikler bir pencerede görünür. İstediğiniz birini tıklatın ve ardından belgenize eklemek için “İçe Aktar” ı tıklatın. Sayfada grafik yoksa, geri düğmesini tıklayın ve farklı bir dosya seçin.

googegraphcs 3

Grafik belgeye eklendikten sonra, grafiği tıklatın ve yeniden boyutlandırmak ve belgenize sığdırmak için mavi karelerden herhangi birini sürükleyin.

googegraphcs 4

Grafik gerçek zamanlı olarak güncellenmese de, E-Tablolar’daki veriler her değiştiğinde bir bildirim görürsünüz. Belgenizdeki grafiğin sağ köşesindeki “Güncelle” yi tıklayın ve yenilenmesini bekleyin.

googegraphcs 5

Hepsi bu kadar! Diğer e-tablolardan daha fazla grafik eklemek istiyorsanız, yukarıdaki adımları tekrarlamanız ve ihtiyacınız olduğu kadar eklemeniz yeterlidir.

Son Güncelleme 31 Aralık 2019 Yazar Yasin ER