Google Chromecast nedir? Yükleme adımları nelerdir? Gelişen teknoloji ile birlikte bir çok alanda yenilikler meydana geldi. Geçmişten günümüze uzanan televizyon teknolojisi son zamanlarda oldukça gelişim gösterdi. Son dönemlerin gözdesi halini alan akıllı televizyonlar artık hayatımızda. Her televizyonun kendine özgü bir işletim sistemi var ve bu işletim sistemine uyarlanan TV uygulamaları yer alıyor.

Kullanımı oldukça yaygınlaştı. Akıllı televizyonlar bir çok kullanıcı kitlesine ulaşmayı başardı fakat günümüzde akıllı olmayan televizyonlarda hala kullanılıyor. Sizlerde akıllı olmayan bir cihaza sahip seniz bu yazımız sizlere yol gösterecektir. Telefon yada bilgisayarınızdaki medyaları Google Chromecast kullanarak televizyona yansıtmanız mümkündür.

Google Chromecast nedir?

Google Chromecast aslında bir akış cihazı olarak bilinir. Örneğin tablet, telefon yada bilgisayarınıza ki görüntüyü bağlı olduğu monitör, televizyon gibi cihazlarınıza yansıtır.

Yeni nesil akıllı televizyonlarda bu özellik işletim sisteminde tanımlı fakat eski cihazlarda bu işlem için ayrı bir cihaz gereklidir.

Chromecast IP TV değildir. Televizyonlarınızı tam anlamıyla akıllı TV haline getirmez ancak dijital medya oynatıcısı görevini yerine getirir.

Google Chromecast kullanım adımları

Aslında çok yer kaplamayan küçük bir cihazdır.  Cihaz kullanımı oldukça basit. Biz ucunu güç kaynağına bağladıktan sonra diğer ucunu se yansıtmak istediğiniz TV cihazınızın HDMI girişine bağlamanız yeterlidir.

Ayrıca bir kurulum gerektirmeyecektir ancak mobil cihazınızla senkronize etmeniz gerekir.

Bu alanda dikkat etmeniz gereken konu yansıtmak istediğiniz monitör yada TV cihazınızın HDMI girişine sahip olup olmadığını kontrol edin.

Google Chromecast Nedir Nerede Kullanılır?

Cihazı bağladıktan sonra mobil cihazınızdan YouTube ve benzeri mobil uygulamaları açın. Ardınan yansıtma seçenekleri içerisinden Chromecast cihazını seçin.

Bu aşamada kullandığınız her iki cihazında aynı Wİ-Fİ ağına bağlı olması gerektiğini unutmayın. Farklı ağa bağlı olduğunuz durumda bu özelliği kullanarak yansıtma yapamayacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kullanımı ve kurulumu oldukça basit olan Google Chromecast sayesinde akıllı bir televizyon almanıza gerek kalmadan sorunu çözebilirsiniz.  Bu makalemizde sizler için bu konuyu ele aldık. Umarım makalemiz sizler için faydalı ve sorularınıza yanıt olmuştur.

Bir sonraki yazımız olan  Chromecast mi Roku mu Amazon Fire mı? konusuna bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.