İnternet üzerinde merak ettiğimiz konuların araştırmasında ya da bilgi edinmek istediğimiz bir konunun kontrolünü sağlayabilmek için aracı kaynağı olan Google’da, doğru arama yöntemi bu noktada önem arz etmektedir.

Örneğin, araştırmak istediğimiz konuyu arama çubuğuna yazarken, o konu üzerinde çıkan haberlerin ya da bilgilerin, daha aramayı başlatmadan gözükmesi için, yapacağımız işlemlerle Arama Çubuğundaki aramayı kolaylaştırarak, aynı zamanda istediğimiz bilgilere ulaşmayı da kolaylaştırmış olacağız.

Onun haricinde bazı konuların araştırması gerçekleştirilirken, “Aranan kayıt bulunamadı” uyarısıyla da karşılaşılmaktadır. Bu sorunun giderilebilmesi adına da işlemlerin nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin bilgilendirmeleri sizlerle paylaşacağız.

google-arama-cubugunda-aramayi-kolaylastirma-ve-aranan-kayit-bulunamadi-hatasi-cozumu-2

 • Google Araç Çubuğunda aramayı kolaylaştırmak adına kullanmamız gereken bazı özelikler bulunmaktadır. Bu özelliklerin neler olduğuna bir bakalım isterseniz:

1-) Arama Kutusunun Kullanımı;

 • Arama Kutusu; bir konunun araştırılması için o konuyu yazıp aramamıza yardımcı olan kısımdır.
 • Araç Çubuğunun temel özelliklerinden bir tanesi de arama geçmişinize, yazım düzeltmelerinize, Google yer işaretlerinize ve sponsorlu bağlantılara (Reklam vb.) göre bulmamıza yardımcı olmaktadır.

Bu sebeplerden dolayı aramalarımızda bize yardımcı olabilmesi adına  Araç Çubuğunda yer almakta olan Arama Kutusunu kullabilirsiniz.

google-arama-cubugunda-aramayi-kolaylastirma-ve-aranan-kayit-bulunamadi-hatasi-cozumu-3

2-)Anında Arama Önerileri Alma;

 • Arama yapmak istediğiniz konuyu adını Arama kutusuna ya da Araç Çubuğu kısmına yazdığınızda Anında Arama işlevi tarafından otomatik olarak sağlanan önerilerden bir tanesini seçebilirsiniz. Şayet burada önerilen sayfa bilgilendirmesinde, size uyumlu olmayan bir öneri henüz gelmediyse yazmaya devam edebilirsiniz. Yazım işlemleri sonrasında öneriler değişecektir.

Arama Ayarı için boş bir internet sayfası açarak arama satırını temizleyip bu alana “www.google.com/preferences”  yazıp Enter‘a tıklıyoruz.

google-arama-cubugunda-aramayi-kolaylastirma-ve-aranan-kayit-bulunamadi-hatasi-cozumu-4

Gelen sayfa ekranında Google Anında Arama Tahminleri kısmından size uygun seçeneği tıklayıp işlemlerinize devam edebilmektesiniz.

google-arama-cubugunda-aramayi-kolaylastirma-ve-aranan-kayit-bulunamadi-hatasi-cozumu-5

3-) Arama Sorgusunu Kolayca Bulma

 • Google‘da bir arama sonucunu tıkladığınızda sayfanın alt kısmında bir kutuda arama sorgunuzla eşleşen metinler yer almaktadır.
 • Hızlı olanak elde etmek amacıyla kullanılan Quick Scroll özelliği aramamızı kolaylaştırmaktadır.

google-arama-cubugunda-aramayi-kolaylastirma-ve-aranan-kayit-bulunamadi-hatasi-cozumu-6

Aranan Kayıt Bulunamadı Hatası ve Çözümü

Bazen Google üzerinde yapılan işlemlerimizde alınan hatalardan bir tanesi de aranan “kayıt bulunamadı” hatasıdır. Ekranda verilen bilgilendirme tamamen görsel olarak sizlerin görebilmesi amacıyla yazılan bir bilgidir. Öncelikle bu hatanın tarafınıza gelmesinin temelinde yatan nedenler şu şekilde gerçekleştirilmektedir.

 • Öncelikle arama çubuğuna yazdığımız tüm sözcüklerin doğru olup olmadığından emin olmalıyız.
 • İşlem sonrasında bir bilgi çıkmıyorsa başka anahtar kelimeler denemeliyiz. Doğru olan kelimeyi Google size sunacaktır.
 • Daha Genel Anahtar Kelimelerle deneme sağlayıp,
 • Bu şekilde de işlem sağlanmıyor ise daha az anahtar kelimesi deneyip işlem sağlayabilirsiniz,

Bunun haricinde bu hata, Google Chrome çalıştırılabilir dosyası olan Chrome.exe’nin hasar görmesi ya da silinmesi durumlarında da ortaya çıkabilmektedir. Bu durumun çözüme kavuşturulabilmesi için ise,

 • Chrome’un yeniden yüklenmesi gerekmektedir.
 • Ya da hali hazırda kullandığınız tarayıcınızı silip tekrar yüklemes sağladıktan sonra alınan bu hatanın giderildiğini görüntüleyeceksiniz.