FreeSync nedir, nasıl açılır ve işlevleri nelerdir

Bu yazıda sizlere FreeSync nedir, nasıl açılır ve işlevleri nelerdir bunları anlatacağız.

Teknoloji ilerledikçe ve donanım standartları yükseldikçe bununla birlikte elde edilmeye başlanan yüksek FPS seviyeleri beraberinde bazı sorunları da getiriyor. Ekranımızın ve ekran kartımızın yüksek ekran yenileme seviyelerini destekleyebilecek nitelikli olması güzel bir durum. Ancak bu değerlerin birbiriyle uyuşmazlığı da bazı sorunlar çıkarıyor. Bu sorunların en büyüğü ise görüntü yırtılma dediğimiz durum. AMD ise yüksek ve düşük FPS sebebiyle oluşan görüntü bozulmalarına karşı bir takım çözümler üretmektedir. Bu çözümlerden FreeSync ne işe yarar inceleyelim.

freesync nedir nasil acilir 1

Özellikle yüksek FPS ile oyun oynarken görüntülerin iç içe girerek karışık bir görüntü oluşabiliyor. Bu durumun yaşanmasından şikayet ediyorsanız ekran yırtılması denen sorunla karşı karşıya olduğunuz söylenebilir. Ekran kartı üreticileri bu sorun için geçmişte VSync isimli teknolojiyi ortaya çıkarmıştı. Ancak eskiyerek yetersiz kalmaya başlamıştı. Bu durumun üzerine AMD, FreeSync teknolojisini geliştirdi.

FreeSync nedir, nasıl açılır ve işlevleri nelerdir

FreeSync Nedir?

FreeSync, kısa tabirle oyunlarda oluşan ekran yırtılmalarını ortadan kaldıran bir özelliktir. Bu kısa tabiri daha önce duymadınız pek açıklayıcı olamaz. Bu yüzden daha detaylı anlatalım. FreeSync nedir diye sorgulayacak olursak, bu teknolojinin ne anlama geldiğine değinelim. Daha da önemlisi ilk olarak görüntü yırtılmasının ne anlama geldiğine değinelim.

Görüntü yırtılması, özellikle oyun oynarken ekranda gösterilen saniye başına kare miktarının monitörün tazeleme hızı değerinden daha üstünde olduğu anlarda ortaya çıkan bir görüntü sorunudur. Özellikle hareketin çok hızlı olduğu anlarda, dikey objelerde kırılma meydana gelir. Sorunun temel sebebi ise monitörün ekran kartının ürettiği kare hızına doğru tepki veremediğinden farklı kareleri tek kare zamanlamasında yansıtmasıdır.

FreeSync teknoloji ise bu sorunun önüne geçmek için AMD tarafından geliştiriliyor. Görevi VSync ile aynı olsa da aslen VSync’ten farklı bir çalışma prensibine sahip olduğu için çok daha başarılı bir teknolojidir.

FreeSync etkin olduğunda monitörün tazeleme hızı sabit olmaktan çıkıp değişken bir değer haline gelir. Bu sayede ekran kartı monitörle etkileşim halinde olur. Monitörün tazeleme hızı limiti içerisinde gerçekleştirebileceği kadar kareyi monitöre göndererek akıcı bir görüntü oluşturur.

FreeSync nedir, nasıl açılır ve işlevleri nelerdir

FreeSync Nasıl Açılır?

  • Masaüstüne sağ tık yaparak AMD Radeon Ayarlarına tıklayınız.
  • Açılan panelde Gaming seçeneğine tıklayın.
  • Global Settings seçeneğine tıklayın.
  • AMD FreeSync özelliğini etkinleştirin.