Artık Instagram ve Facebook’ta beğeni sayılarını gizleyebilirsiniz. Her iki platformda da yıllarca test ettikten sonra, Facebook ve Instagram, insanların tüm gönderilerde görmelerini engellemelerine izin vermek için beğeni sayılarını gizleme ve kendi herkese açık beğeni sayılarını diğerlerinden gizleme seçeneği için bir tercih deneyimine karar verdi.

instagram takipci gizleme 1

Instagram, platformunda değişiklik yapma konusunda uzmanlardan gelen yıllarca süren testler ve baskıdan sonra bu özelliği etkinleştiriyor. Hizmet, Royal Society for Public Health UK tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırmada “gençlerin ruh sağlığı ve esenliği için en zararlı” olarak sıralandı . Uzmanlar, beğen düğmesinin veya beğeni sayılarının kaldırılmasının bazı Facebook ve Instagram kullanıcıları için kaygı ve sosyal baskıları azaltmaya yardımcı olabileceğini savundu .

Bir Instagram sözcüsü, “İnsanların Instagram’daki deneyimlerini baskı altına alıp almayacağını görmek için beğeni sayılarını gizlemeyi test ettik” diyor. “İnsanlardan ve uzmanlardan duyduğumuz şey, benzer sayıları görmemenin bazıları için faydalı olduğu ve diğerleri için can sıkıcı olduğuydu, çünkü özellikle insanlar neyin trend veya popüler olduğuna dair bir fikir edinmek için benzer sayıları kullandığından, size seçim hakkı veriyoruz.”

 

Artık bugün hem Instagram hem de Facebook’ta akışınızdaki tüm gönderilerdeki tüm beğeni sayılarını gizleme seçeneğini değiştirebileceksiniz. Ayrı bir seçenek, kendi beğeni sayınızı başkalarına gizlemenize izin verir.

Yani bu özelliği ancak isterseniz kullanabilirsiniz. Fakat beğenileri görmeyi sevenlerdenseniz, kullanmamayı da seçebiliyorsunuz. Gönderilerde beğenileri gizlemenin yanında bir de herkese açık yorumlarınızdaki beğenileri de gizleyebilirsiniz. Aynı zamanda beğenileri seçtiğiniz bazı gönderler için de kapatabilirsiniz.

instagram takipci gizleme 2

Instagram’da beğeni sayılarını gönderi başına bazında da gizleyebilirsiniz, bu nedenle insanların beğeni sayılarından ziyade gönderilerin içeriğine odaklanmasına izin vermek için biraz daha fazla esneklik var. Facebook, önümüzdeki birkaç hafta içinde bu gönderi başına kontrollerin aynısını alacak.

Sosyal ağların sayaçlar gibi gizlenmesi gerekip gerekmediği uzun süredir tartışılıyor. Aslında hem Facebook hem de Instagram yıllardır bu özelliği test ediyor; Akıl sağlığı uzmanlarının artan baskısı, beğenilerin rekabetçi doğasının artan kaygıya yol açtığı iddialarıyla, hiç şüphesiz buna etki etti.

9toMac sitesinin raporuna göre beğeni gizleme işlevine sahip olan kişiler, hiçbir şey yapmadan bu özelliğe kavuştular. Görünüşe bakılırsa Instagram bu işlevi sunucu yöntemiyle etkinleştiriyor ve dolayısıyla uygulamayı güncellemeye de gerek kalmıyor.

Facebook , değişikliğin platformu kullanma deneyimini iyileştirip iyileştirmeyeceğini görmek için ilk olarak Eylül 2019’da gizli beğeni sayılarını test etmeye başladı . Instagram, aynı isteğe bağlı özellik için geçen ay bir test yaparak , son yıllarda beğeni sayılarını gizlemenin çeşitli yollarını da test ediyor .