Instagram, WhatsApp ve diğer hizmetler yavaş yavaş dünya çapında tekrar çevrimiçi oluyor.

Facebook, DNS yönlendirme sorunları nedeniyle altı saatlik bir kesintinin ardından tekrar çevrimiçi oldu. Kesintisi yanı Instagram, Whatsapp, Messenger tekrar indirdi . Bazıları için bu hizmetler artık yeniden çevrimiçi; ancak böyle bir DNS sorunundan sonra her ağda her şeyin düzgün çalışması saatler alabilir.

Kesinti Pazartesi günü akşam saatlerinde başladı. Bu, bir 2019 olayının sitesini 24 saatten fazla çevrimdışına almasından bu yana Facebook için en önemli kesintiydi . Yabancı araştırmacı gazeteci Brian Krebs , olayın kötü niyetli bir kökene sahip olmadığını söyleyen güvenilir bir kaynağa atıfta bulunuyor . Bunun yerine, yanlış giden rutin bir BGP güncellemesiyle başladığını ve diğer ağların sitelerini bulabilmesi için Facebook’un ihtiyaç duyduğu DNS yönlendirme bilgilerini sildiğini söylediler.

facebook resim 1

Ancak sorun, uzak kullanıcıların ağı kullanmak için ağa erişebileceği ve sitedeki kişilerin bir şeyleri onarmak için gerekli ağ erişimine sahip olmadığı anlamına geliyordu.

İlk olarak mühendislerin veri merkezine gönderildiğini bildiren The New York Times’a göre, kesinti, bazı çalışanların şirket binalarına ve konferans odalarına rozetleriyle erişme yeteneğini daha da karmaşık hale getirdi .

 Bu, daha önce Reddit’e gönderilen (ve hızlı bir şekilde silinen) sorunun anonim bir hesabını yansıtıyor ve pandemi protokollerini normalden daha az insanın yerinde olmasının nedeni olarak göstererek restorasyon çabalarını yavaşlatıyor.

Facebook, çalışanların Google Dokümanlar ve Zoom gibi araçlara erişmek için iş hesaplarıyla giriş yapmalarını gerektirdiğinden, bu hizmetler de çalışmıyordu ve bazı çalışanların Apple’ın FaceTime ve Discord gibi alternatif hizmetleri kullanmasına yol açtı. Kesinti başlamadan önce Google Dokümanlar gibi Facebook dışı araçlarla kimliği doğrulanmış olan çalışanların hâlâ erişimleri vardı.

Facebook sözcüsü Joe Osborne, The Verge’e yaptığı açıklamada, “Bugün platformlarımızdaki kesintilerden etkilenen herkese: üzgünüz. Dünya çapında milyarlarca insanın ve işletmenin bağlantıda kalmak için ürünlerimize ve hizmetlerimize bağlı olduğunu biliyoruz. Tekrar çevrimiçi olurken gösterdiğiniz sabır için teşekkür ederiz.”

facebook resim 3

Facebook’ta kesinti, iç sistemleri de bozarak çalışanları ofislere giremez ve birbirleriyle kolayca iletişim kuramaz hale getirdi . Bazıları The Verge’e iş tarafından sağlanan Outlook e-posta hesaplarını kullandıklarını ve Facebook çalışanlarının birbirlerine e-posta göndermelerine izin verdiğini ancak harici adreslerden e-posta gönderip alamadıklarını söyledi.