Bilgisayar ya da mobil cihazlar başında uzun süreli ve sık duran kullanıcıların göz sağlığı için F.lux.

flux

Göz sağlığınız için F.lux programını inceledik. Bilgisayar ve mobil cihazlar başında vakit geçiren insanlar, cihazların ekranına uzun süre baktığı için göz ve baş ağrıları ile karşılaşıyorlar. Nedeni ise ekranın parlaklık seviyesi ve mavi ışık.

İşte F.lux bu sorunu çözmek için yazılmış bir program. Programın çalışma mantığı ise sizin bulunduğunuz konumun gece, gündüz ve saatine göre ekranınızı ışık ve renk seviyesini ayarlıyor.

Program ilk çalıştığında ekranınızı pembe bir ışık yansıdığını göreceksiniz. Bu renk ilk başta ne kadar rahatsız ediyor olsa da kısa bir süre içinde alışıyorsunuz.

Programı kullanmaya başladığınızda yararlarını göreceksiniz.

Ayrıca programın Windows, Mac OS X, Linux, Android ve IOS için desteği bulunmakta.

Programın boyutu ve RAM kullanımı düşük derecede olması programın avantajlarından biri.

Programı indirdiğinde kurulum dosyasını açıyorsunuz. Program kurulmuş ve kullanıma hazır olarak sağ alt kısımda belirecektir.

flux-1

Ne kadar konumunu bulmuş olsa da biz yine de konumuzu ayarlamamız gerekir. Yanlış konumda olması programın ışık seviyesini yanlış ayarlamasına ve size zarar vermesine neden olacaktır. Bu için sağ üst kısımda bulunan “Settings” e tıklayalım.

flux-2

2.bölüm olan “Set Your Location” kısmındaki “Change” e tıklayalım.

flux-3

Açılan pencerede bulunduğumuz konumun adını, koordinatını veya posta kodunu yazalım ve “Search” a tıklayalım. Aşağıda konumuzu gösterecektir. “OK” a tıklayıp, konumumuzu ayarlayalım.

flux-4

Ayrıca 1. bölümden sabah ve gece renk ayarlarını ayarlayabiliriz. 3. bölümden ise renk geçişinin 20 saniyede mi? 60 saniyede mi olacağını seçebilirsiniz. Ayarları tamamladıktan sonra sağ üstte bulunan “Done” butonuna tıklayıp ayarları kalıcı hale getirin.

flux-4 flux-5

Son olarak eğer programı kısa bir süre için devre dışı bırakmak istiyorsanız “Disable for one hour” kutucuğunu işaretleyebilirsiniz. İşaretlediğiniz zaman 1 saat için program devre dışı bırakılıyor.

F.lux programına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

https://justgetflux.com