Excel dosyasını Vcard olarak kaydetmek

Excel dosyasını Vcard olarak kaydetmek için yazımızın sonundaki adımlara bakın.

Günümüzde bilgisayar kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bilgisayar kullanıcıları da karşılaştıkları dosyaların ne işe yaradıklarına her geçen gün daha fazla dikkat etmeye başladılar. VCARD dosyası iletişim bilgilerini depolamak için kullanılmakta olan bir dosya formatı olarak karşımıza çıkmaktadır. İşletmeler için veya bir kişi için kullanılmakta olan bilgileri VCARD dosyaları içinde depolamak mümkündür.

Excel dosyasini Vcard olarak kaydetmek 2

ilginizi çekecek diğer konu: Telefonda silinen verileri kurtarmak

VCARD Dosyası Nedir?

VCARD dosyası, .vcf dosya uzantısına sahip olan dosya olarak ifade olur. Bu dosyalar, iletişim bilgilerini depolamak için kullanılmakta olan bir dosya türüdür. VCARD dosyaları düz birer metin dosyaları olarak görülmektedir. Aynı zamanda bu dosyaların içerisinde kişi ile ilgili birçok bilgi de yer alabilmektedir. İsim bilgileri, e posta bilgileri, telefon numarası ve fiziksel adres bilgileri de VCARD dosyası içerisinde bulunan bilgiler arasında yer alır.

youtube kanalımıza buradan ulaşın..

VCARD Dosyası Nasıl Açılır?

VCARD dosyası iletişim bilgilerini görüntüleme izni bulunan programlar aracılığı ile açın. Genel olarak VCARD dosyalarını açmak için kullanılan en yaygın yol adres defterini telefonda veya bilgisayarda bulunan ve çevrim içi olarak ulaşılabilen bir programa aktarılmasıdır. VCF uzantılı dosyaları e-posta aracılığı ile de birçok cihazda görüntüleyebilir ve açarsınız.

VCARD Dosyası Açma İşlemi

Eğer yüklü olan programları kullanarak VCARD dosyalarını açmayı başaramazsanız kullanmak istediğiniz programın yazılım geliştiricileri ile iletişime geçebilirsiniz. Böylece yazılım güncellemesi ile birlikte programı açmanızda mümkün olacaktır. VCARD dosyalarını açmayı denediğiniz programla ilgili bir sıkıntı oluşursa farklı bir program ile dosyanızı açmayı da deneyebilirsiniz.

Excel dosyasını Vcard olarak kaydetmek

Excel dosyasını Vcard olarak kaydetmek: Excel dosyasını Vcard yapmak için şu adımları uygulayın:

  1. Dosyası Excel’de açın.
  2. Farklı kaydet seçeneğine gelin.
  3. CSV seçeneğini seçin ve bu türde masaüstüne kaydedin.
  4. Daha sonra bu dosyası Notepad ile açın.
  5. Düzenle > Değiştir seçeneği ile tüm ; karakterlerini ile değiştirin.
  6. Daha sonra http://www.csvtovcard.com/ adresinden ücretsiz CSV to vCard yazılımını indirin. Ücretsiz ve basit bir programdır.
  7. CSV to vCard programını çalıştırın.
  8. CSV file bölümünden kişilerinin olduğu Excel’den CSV yaptığın dosyası seçin.
  9. Properties bölümünden senin CSV dosyandaki alanlar ile yeni üretilecek Vcard özelliklerini eşleştirin.  Select butonu ile seçebilirsiniz. Mesela CSV field bölmünden Ad seç. Select butonuna tıklayın ve Full Name seçin. Bunu tüm alanlar için yapın.
  10. En sonunda Convert butonuna basın.

Artık CSV dosyanın kayıtlı olduğu alanda, dosya ile aynı adda bir de vcf dosyası olacak. .vcf Vcard dosyalarının uzantısıdır. işleminiz gerçekleşti.