Mac Bilgisayarınızı Hızlandırma

Bu çok zor değildi, değil mi? Şimdi ters işleme bakalım: Windows’tan Mac’e nasıl dosya aktarılır.

Windows’ta Dosya Paylaşımını Ayarlayın

Başlamak için, Windows’ta Ağ Bulma’nın açık olduğundan emin olmanız gerekir . Windows PC’nizi çalıştırın ve aşağıdaki adımları uygulayın:

Ayarlar uygulamasını açın ve Ağ ve İnternet’e gidin . Sol panelde, Ethernet veya Wi-Fi’yi ve ardından İlgili ayarlar altında bulunan Gelişmiş paylaşım seçeneklerini değiştir’i tıklayın.

Windows 10'da gelişmiş paylaşım seçeneklerini değiştir'i tıklayın

Expand Özel Ağ menüsü ve yanındaki onay kutularını etkinleştirin Ağ bulmayı aç’ı ve dosya ve yazıcı paylaşımını açın. Genel ağlarda ağ keşfini veya dosya paylaşımını etkinleştirmenizi önermiyoruz. Genellikle özel ağlardan çok daha az güvenlidirler. Değişiklikleri kaydet seçeneğine tıklayın .

Windows 10'da ağ keşfini ve dosya ve yazıcı paylaşımını açın

Klasörleri durum bazında paylaşmak için, klasörün adına sağ tıklayın ve Özellikler > Paylaşım > Ağ Dosyası ve Klasör Paylaşımı > Paylaş seçeneğine gidin . Alternatif olarak, gerekirse veya paylaşım üzerinde tam denetime sahip olmayı tercih ederseniz, gelişmiş paylaşım ayarlarını kullanabilirsiniz.

Windows 10'da ağ dosya ve klasör paylaşımı

Ayrıca Windows PC’nizin IP adresini de not etmeniz gerekir. Win + X tuşlarına basın ve Komut İstemi’ni seçin . Yazın ipconfig IPv4 adresi aşağı ve not.

Windows'un IPV4 adresi

Mac’te Windows Dosyalarına Erişin

Paylaşım seçeneklerinizden memnun kaldığınızda, dosyalarınızı Windows PC’den Mac’e aktarmanın zamanı geldi. Bunu yapmak için Mac’inizde aşağıdaki adımları izleyin:

Bulucu uygulamasını açın . Ekranın üst kısmındaki menü çubuğunda Sunucuya Bağlan öğesini seçin, Tip // [IP adresi]: smb veya smb: // [bilgisayar adı]  Enter tuşuna basın. Windows kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeniz istenecektir. Bağlan’a tıklayın.

Mac'te Windows dosyalarına erişin

Paylaşılan Windows içeriğiniz , Finder’ın Paylaşılan bölümünde bulunacaktır . Dosyaları PC’nizden Mac’inize aktarmak için gerektiği gibi sürükleyip bırakmanız yeterlidir.

Mac ve PC Arasında Dosya Paylaşmanın Diğer Yolları

Yukarıdaki yöntemler, hem Mac hem de Windows PC aynı ağdaysa harika çalışır. Ancak, değilse, bu yöntemleri deneyin ve size en uygun olanları seçin.

1. Bir Bulut Depolama Hizmeti kullanın

Dropbox , Google Drive ve OneDrive’ın hepsinde hem Windows hem de macOS için kullanılabilen özel uygulamalar bulunur. Bunları iki sisteme kurun ve dosyalarınızı gerektiği gibi yükleyin veya indirin. Bu uygulamaların kapladığı alanın farkında olun ve disk alanınız azalıyorsa , Dropbox veya Google Drive’da yalnızca belirli dosyaların nasıl senkronize edileceğine ilişkin kılavuzumuzu izleyin .

2. Bir USB Çubuğu kullanın

Dosyaları Mac’ten Windows’a hızlı bir şekilde aktarması gereken herkes için basit ama etkili bir çözüm, bir USB flash sürücü kullanmaktır. Her iki işletim sistemiyle de uyumlu olduğundan ve büyük dosyaları kolayca paylaşmanıza olanak tanıdığından exFAT dosya biçimini seçmeyi unutmayın.

3. Bulut Depolama Kullanmadan Dosyaları Paylaşın

Hem Resilio Sync hem de Syncthing, Windows ve Mac arasında dosya paylaşmanıza izin veren dosya senkronizasyon uygulamalarıdır. Cihazlar arasındaki bağlantıyı yönetmek için şifreli bir anahtar kullanırlar. Tek yapmanız gereken bir senkronizasyon klasörü oluşturmak ve bir anahtar oluşturmak.

Anahtarı diğer makinenizle paylaşın ve bir klasör belirleyin.

Bilgisayar ve Mobil Arasında Dosya Aktarın

Umarız tartıştığımız çeşitli yöntemler, dosyaları bir Mac ile bir PC arasında kolaylıkla paylaşmanıza yardımcı olur. Bunu telefonunuzla da yapmanız gerekiyorsa, bilgisayarlar ve mobil cihazlar arasında dosya aktarmanın en kolay yollarına bakın.

Önerdiğimiz ve tartıştığımız öğeleri beğeneceğinizi umuyoruz! 

Son Güncelleme 3 Aralık 2021 Yazar Pınar Güldökmez