Merhaba sevgili TeknoDestek takipçileri bugün sizler için PlayStation 3 ile birlikte hayatımıza giren PSN Kardeşliği hakkında bilgi vereceğim.

playstation-ps5-ps4-games-sony.jpg (1332×850)
•  PSN Kardeşliği Nedir ?

 

PSN Kardeşliği 2 kişinin anlaşıp, PS Store’daki oyunların ücretini yarı yarıya (Klasik kardeşlikte Primary-Secondary hakka göre ücret değişiyor) ödeyerek satın almasına denir.

• Bu işlemi mümkün olduğunca güvendiğiniz, tanıdığınız insanlarla yapmaya özen gösterin.
•PSN kardeşliği sadece dijital oyunların kullanımında mümkün Blu-Ray girişili oyunlar için mümkün değildir.
• PSN kardeşliği 2 kişi arasında olur fakat farklı hesaplar ile binlerce kişiyle kardeşlik yapabilirsiniz. PS4’te kardeşlik ‘Daimi Kardeşlik’ ve ‘Klasik Kardeşlik’ olarak ikiye ayrılır.


Detaylı olarak aşağıda belirteceğim.


Primary:
Bu hesaptan indirdiğiniz oyunları ve DLC’leri, PS4,PS5’inizdeki istediğiniz her hesaptan oynayabilirsiniz.

Secondary hak:Bu hesaptan indirdiğiniz oyunları ve DLC’leri ise sadece bu hesaptan oynayabilirsiniz.

a) Bu kullanımlar için kesinlikle kesintisiz kalite bir internet bağlantısına ihtiyacınız var.

Önemli NOT: Secondary hesaptaki local coop oyunlar, yani aynı ekran üzerinden coop olarak oynanabilen oyunlar, Dualshock 4 Yöntemi ile istediğiniz hesaptan çalışıyor.


PS4‘ünüzde bir adet “Pimary” Plus hesabı var ise, PS4’ünüzdeki Primary-Secondary her hesaptan online oyun oynayabilirsiniz. Yani bir adet Primary Plus hesabınız varsa, PS4’ünüzdeki tüm hesaplara yeter.

• Her PSN hesabı bir adet PS4’te Primary olabilir. Fakat bir adet PS4’te aynı anda 16 farklı PSN hesabı Primary olabilir.

PS4, aynı anda 16 Kullanıcı’yı hafızasında tutabiliyor ve sisteminde barındırabiliyor. 16 Kullanıcı, 16 PSN hesabı demek. Yani PS4’te aynı anda maksimum Kullanıcı (dolayısıyla PSN hesabı) limiti 16’dır.

Limite ulaşınca gereksiz Kullanıcı’ları silerek yüzlerce hesap oluşturabilirsiniz.

Primary hesabınızı satmadan ya da devretmeden önce PS4 üzerinden deactivate yapmalısınız.

Secondary hesabınızı satmadan ya da devretmeden önce silmeniz yeterli. Çünkü bu hesaplar PS4’te aktif olmazlar. İsterse 10 kişi de Secondary hesabı PS4’üne kurabilir ama oyuna girecekleri zaman çakışacakları için hesap herkesi atar bu nedenle Secondary hesabınızın sadece bir kişi tarafından kullanılmasını sağlayın.

Fortnite-04-4K-Preview-Main.jpg (768×432)

SONSUZ KARDEŞLİK

1. Yöntem: Karşılıklı ana hesap paylaşma.

Bu işlem için PSN kardeşliği yapacak 2 kişi Ana oyun hesaplarının bilgilerini birbirlerine vermelidir.

Bu işlem için isimlendirme kullanarak daha akılda kalıcı bir şekilde anlatım yapacağım.

Ali, Mehmetin hesabını kendi PS4’üne “Primary” olarak kaydeder.
Mehmet’te, Alinin hesabını kendi PS4’üne “Primary” olarak kaydeder.

Böylece herkesin ana hesabı kendi PS4’ünde “Secondary” olur. Bu şu anlama geliyor Ali hem kendi hesabında ki oyunları oynayabilecek(dijital) , Hem de Mehmet’in hesabında ki oyunları oynayabilecek , aynı şey kardeşlik yaptığı Mehmet içinde geçerli.

BU İŞLEM NASIL YAPILIR ?

Primary” hesaptan indirilen oyun PS4’teki her hesapta çalışır, “Secondary” hesaptan indirilen oyun da sadece o hesapta çalışır.

Ali , Mehmet’in hesabını “Primary” yaptığı için Mehmet‘in hesabındaki oyunları PS4’ünde her hesaptan sorunsuzca oynayabilir. Kendi hesabın da PS4’ümde “Secondary” olduğu için kendi hesabında ki oyunları sadece kendi hesabında oynayabilir.

Böylece Ali , Mehmet‘in hesabındaki oyunları da, kendi hesabındaki oyunları da kendi hesabından onlineoffline, sorunsuzca oynayabilir , bu tabi ki de Mehmet içinde geçerli.

KLASİK KARDEŞLİK

İki kişi aralarında kimin Primary, kimin Secondary olacağına karar verirler. Karar verdikten sonra oyunu alırlar (Secondary hesabı alan kişi daha az para öder) ve cihazlarına hesabı kurup oyunu oynarlar.

Primary hesaptaki oyunlar, PS4&PS5‘teki her hesapta çalışırken, Secondary hesaptaki oyunlar ise sadece o hesaptan çalışır ve internet bağlantısı gerektirir.

DUALSHOCK 4 YÖNTEMİ

Secondary hesaptaki local coop oyunları ana hesabınız üzerinden oynayabilirsiniz.
Öncelikle Secondary hesap ile oyuna gireceksiniz. “Cihazı Ayarla” seçeneğinden Dualshock 4‘ü kapatıp açıp kendi ana hesabınızı seçeceksiniz.

Ama bu yöntem sadece local coop oyunlarda, yani aynı ekran üzerinden oynanan coop oyunlarda işe yarıyor. Primary-Secondary durumu hâlâ çoğu oyun için tam hız devam ediyor ve edecektir.