Delay Ne Demek
Delay Ne Demek. Delay Nasıl Çözülür ?  Delay çözüm adımları.

Delay Ne Demek. Nasıl Çözülür ?  Çözüm adımları.

Sizlerde bir çok oyun sever arasında yer alıyorsanız delay sorunu ile sık sık karşılaşıyorsunuz demektir. Bu makalemizde konu hakkında bilgi edinmek ve bu sorunun çözüm adımları konusunda rehberlik sağlayacağız. Öncelik olarak Delay hakkında birkaç bilgi edinelim.

Delay nedir?

Aslında detaylı olarak bakarsak kelime anlamı gecikme anlamına gelmektedir. ( diley) Şeklinde okunuz.

İngilizce kökenli bir sözcüktür. Bu uyarı  en çok oyun ekranlarında karşınıza çıkar. Çevrim içi oyunlarda ise oyunun gecikmesi anlamına gelir.

Delay hakkında bilinmesi gerekenler
Delay hakkında bilinmesi gerekenler

Fakat bir oyun oynarken mause ile yaptığınız bir hareket veya klavyeniz ile yaptığınız bir harekette gecikme olduğunu fark edersiniz.

Örneğin Son zamanların çok tercih edilen oyunu PUBG aniden karşınıza çıkan bir düşman bu gecikmeden dolayı size kısa sürede ulaşabilir.

Ancak delay sadece oyunlarda karşılaşılan bir sorun değildir. Belirli platformalar da video izliyorsanız canlı yayın sesi ve görüntüsü sizlere gecikmeli gelir.

Mesela zoom  farklı bir örnektir. Son zamanlarda özellikle eğitim ve iş toplantıları için kullanılan uygulama pandemi sürecinde hızla yaygınlaştı.

Zoom uygulaması üzerinden görüntülü sohbet ve toplantılarda zaman zaman gecikmeli donmalar olduğunu farkedebileceksiniz.  Eğer görüntülü görüşme yapacaksanız düşük delay’e sahip, kaliteli uygulamalar tercih etmeye özen gösterin.

Bu gecikmeler in sebebi ise bir tuşa baştığınız zaman sizin internet sağlayıcınızdan uygulama, program yada oyun serverlarına ulaşır.

Ancak İşlenen bu bilginin sonucunda oluşacak eylem serverdan internet aracılığı ile tekrar size ulaşacaktır.

Bu datalar sizden sunucuya ve sunucudan size ulaşır. Aslında bir döngü halindedir. Dataların yolda harcadığı süre ze delayi oluşturur.

Not: Oyunlarda milisaniye ( ms) olarak gösterilir. Oyunlara göre 40/60 ms gecikme normaldir. Ancak 60/90 arası ms çok normal olmayacaktır. Bu orak oyun performansınızı düşürebilir.

Fakat 90 ms üzerinde olan gecikmeler oldukça kötüdür. Hatta oyun dahi oynanamaz halidir.

Delay Çözüm Adımları

1)Ethernet kablosu kullanmak.

2)İnternet sağlayıcısı değişikliği.

3)Size en yakın sunucuyu seçmek.

4)Ekipman değişiklikleri.

5)VPN kullanmak.

Yukarıdaki sorun ile karşılaşıyorsanız belirtiğimiz beş farklı çözüm yolunu denemenizde fayda olacaktır. Sorunsuz bir kullanım için gerekli adımlardır.