Sony’nin, akıllı telefonlarında kullandığı Stamina Mode, başarısından çok fazla söz ettirmeye başlayınca güç yönetimi alanındaki rekabet giderek şiddetlenmeye başladı.

Peki Stamina Mode nedir; nasıl kullanılır ?

Stamina Mode, telefonu kullanmadığımız anlardaki güç tüketimini en aza indirmeyi hedefleyen bir yazılım desteğidir. Arka planda çalışmasını veya çalışmamasını istediğimiz programları seçmemize yarayan Stamina Mode, telefonun ekranı kilitli dahi olsa arka plan uygulamalarından kurtulmamızı sağlayarak neredeyse telefonun batarya tüketimini sıfıra indiriyor.

Bu müthiş özelliği aktif etmek için izlememiz gerek yol ise oldukça basit.

Stamina modunu etkinleştirmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

  • Telefonunuzun Ayarlar menüsü içerisinden güç yönetimi‘ne gidin.
  • Stamina modu etkinleştirin.

stamina makale

Stamina modunda bazı uygulamaları çalıştırmak istiyorsanız:

Stamina mod açık durumdayken bile belirleyeceğiniz uygulamaların açık kalmasını ve çalışmaya devam etmesini sağlayabilirsiniz;

Telefonunuzun Ayarlar menüsünden  güç yönetimi’ne gidin.

Stamina modu seçeneğine dokunarak etkin hale getirin.

Uzatılmış bekleme modu’nu açın,
Bekleme modunda aktif olan uygulamalar’a gidin.
Uygulama ekle’ye dokunun.
Çalışmasını istediğiniz uygulamaların yanındaki kutucuğu işaretleyin.

Sony’nin Xperia Z‘den beri kullanıcılarına sunduğu bu çok işlevli ve kullanıcıların yüzünü bir hayli güldüren uygulama şok bir kararla Android Marshmallow güncellemesiyle kaldırıldı. Gerekçe ise rekabetin yeni oyuncusu ‘’Doze Mode’’.

Google tarafından geliştirilen bu mod hemen hemen Stamina ile aynı mantıkta çalıştığı için Sony her iki özelliğin de telefonunda olmasını istemedi ve Stamina modu kaldırdı. Fakat kullanıcılarından ağır eleştiriler ve geri bildirimler alan firma geri adım atmış durumda. Sony cephesinden yapılan açıklamada;

Yapılacak yeni güncelleme ile beraber Stamina mode daha gelişmiş bir şekilde tekrar kullanıcılara sunulacak. Yeni güncellemenin ne zaman geleceği ise merak konusu.