Tarayıcınızın ve işletim sisteminizin güncel olup olmadığından emin olun.

Eski ve güncel olmayan bir tarayıcı/işletim sistemi’de internet hızınızı engeller ve böylece web’de gezinme, dosya indirme, yükleme vb. İşlemlerin yarıda kalmasına neden olur.

Tarayıcınızın ve İşletim Sisteminizin güncel olduğundan emin olur iseniz daha iyi bir hız elde edersiniz.

Tarayıcınızı güncellemekte zorlanıyorsanız, en son sürümü alternatif olarak indirebilirsiniz;

İşletim sisteminizi güncellemek için, bilgisayarınızda uygun güncelleme ayarlarını bulmanız ve işletim sisteminin en son sürümüne geçmeniz önerilir.

İnternet hızınızda yavaşlatma söz konusu olduğunda, arka plan etkinlikleri bir numaralı yarışmacıdır. Daha iyi bir internet hızı sağlamak için, sisteminizdeki gereksiz arka plan etkinliklerini kontrol etmeniz ve öldürmeniz gerekir.

Windows kullanıcıları CTR + Shift + ESC tuşlarına basarak arka plan etkinliklerini kontrol edebilirsiniz.

macOS kullanıcıları Spotlight aramasında “ Etkinlik Monitörü ” için arama yapabilir.

Benzer komutlar Linux sistemleri için de geçerlidir. Örneğin,gnome-system-monitordevam edip Ubuntu PC‘nizdeki sistem monitör uygulamasını başlatmak için komutu kullanabilirsiniz.

Bu arka plan etkinlikleri aynı zamanda sistem güncellemelerini de içerir. Geçici olarak yavaş internet hızı yaşıyor olabilirsiniz. Böylece, güncelleme tamamlanır tamamlanmaz internet hızınız normale döner.

Doğru Wi-Fi kanalı seçin

Kanal çakışması, Wi-Fi sinyalini de engeller ve internet hızınızı azaltır.

Doğru Wi-Fi kanalını seçmek arayüzü azaltır ve Wi-Fi sinyalinizi iyileştirir.

Üst üste binme çoğunlukla yakındaki kanallarla yapılır, bu nedenle, 1, 6 ve 11 kanallarını seçmek yeterince aralıklı oldukları ve üst üste gelmedikleri için en iyi seçenektir.

wifi1 1

Gereksiz kullanılan alanı boşaltın

Tam olarak eski PC‘nizde gereksiz yere kullanılan alanı temizlemenin bir zararı yoktur. PC‘nize yüklenen ve çalışması için internete ihtiyaç duyan programlar, onları kullanmasanız bile hızınızı engeller. Bu nedenle, kullanılmayan programları kaldırmalısınız. Ayrıca, bu programlar tarafından oluşturulan geçici internet verilerini silmeyi de unutmayın.

iyi bağlantı almak için Wi-Fi yönlendirici yerleştirme

Wi-Fi yönlendirici yerleşimi, Wi-Fi sinyal gücünüzü artırmak ve böylece daha iyi internet hızı elde etmek konusunda önemli bir rol oynar. Bir araştırmaya göre, yönlendiriciniz merkezi konuma ve bir miktar yüksekliğe yerleştirilmelidir. Yönlendiricinizi Mikrodalgadan uzak tutun ve daha iyi yatay erişim için anteni yukarı, daha iyi dikey erişim için yanlara yönlendirin.