Bu gizlilik odaklı arama motoru Google’dan daha iyidir

Google, web siteleri, resimler, haritalar ve hatta sizi uzun süredir sinirlendiren soruların yanıtları gibi çeşitli bilgileri bulmak için kullanılabilecek bir arama motorudur.

Google’ın en iyi arama motoru olduğunu düşünüyorsanız, sizin için bazı haberlerim var. İnanması zor olsa da , Google dahil olmak üzere diğer tüm arama motorlarını mağlup eden bir arama motoru var.

Startpage.com’u hiç biriniz duymadınız. Ancak bu makaleyi okuduktan sonra kullanmak isteyebilirsiniz.

Alman organizasyon Stiftung Warentest kısa süre önce Startpage.com’u en iyi arama motoru seçeneği olarak etiketledi.

Startpage.com nedir?

Startpage.com, herhangi bir web tarayıcısında açtığınız bir arama motorudur. Google, Yahoo ve Bing’in sunduğu arama motorlarıyla aynı hizmetleri sunar.

En büyük fark, bu arama motorunun gizliliğinizi korumasıdır. Üstelik, arama sonuçları, orada en popüler arama motorlarının sunduğu sonuçlardan bile daha iyi.

Startpage gizlilik koruma mekanizması sadece kendi web siteleri üzerinden yaptığınız aramalar için geçerlidir. Bu çok önemlidir, çünkü Google, Yahoo ve Bing gibi diğer arama motorları tüm aramalarınızın kaydını tutar.

Bilgi daha sonra siz ve ilgi alanlarınız hakkında bir profil oluşturmak için kullanılır. Startpage bunu yapmaz.

Bu yüzden birçok insan Startpage, DuckDuckGo ve diğer gizlilik odaklı arama motorlarına ve tarayıcılara geçiş yapıyor. Bu sadece gizliliğinize ne kadar değer verdiğinize bağlıdır.

Startpage.com’u kullanımı, çok basit bir arayüze hakim olmasına rağmen istediğiniz değişiklikleri de yapabilirsiniz. Arayüzde tükçe dil desteği sunmuyor ama  türkçe arama dil desteği mevcut. Basit bir kaç ayar ile bazı temel değişikler yapabilirsiniz.

Bu Gizlilik Odaklı Arama Motoru Google’dan Daha İyi 1

Startpage.com arama motorunu açtıktan sonra sağ üst köşede üst üst üç çizgi göreceksiniz. Bu çizgiye tıklayınız.

Bu Gizlilik Odaklı Arama Motoru Google’dan Daha İyi 2

Açılan menüden Ayarlar tıklayınız.

Bu Gizlilik Odaklı Arama Motoru Google’dan Daha İyi 3

Ayarlar menüsünden istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. Arayüz dili, Arama dili, Ana Sayfa Arama modu “tercik edilen varsayılandır”, Ana sayfa teması ve popup show ayarlarıdır. İstediğiniz ayarları yaptıktan sonra Kayıt ederek Ev tıklayarak ana sayfaya dönebilirsiniz.

Bu Gizlilik Odaklı Arama Motoru Google’dan Daha İyi 4

Startpage.com’u kullandınız mı? Yoksa bir sonraki aramalarınızda bir şans verir misiniz?