Ana Sayfa Haberler Casus Yazılım Nedir ve Nasıl Çalışır?

Casus Yazılım Nedir ve Nasıl Çalışır?

116
0

Casus yazılımlar, çevrimiçi etkinliklerinizi izinsiz olarak kaydeder. Casus Yazılım nasıl çalıştığını ve nasıl güvende kalabileceğinizi öğrenin.

Kendi vatandaşlarını veya bazen başka ülkeleri de gözetleyen ülkeleri hiç duydunuz mu? Bunu nasıl başardıklarını merak ediyor musunuz? Evet, bu casus yazılım.Peki casus yazılım tam olarak nedir? O nasıl çalışır? PC’nizi, dizüstü bilgisayarınızı ve diğer cihazlarınızı bu kötü amaçlı yazılımdan korumak için ne yapabilirsiniz?Casus Yazılım

Casus Yazılım Nedir?

Casus yazılım, hassas bilgilerinizi çalmak ve izniniz olmadan başka bir kişi veya kuruluşa göndermek için kullanılan bir tür kötü amaçlı yazılımdır.

Bu kötü amaçlı yazılım, kimliğinizi çalmak için de kullanılabilir. Çaldığı bilgiler değişir; banka hesabı ayrıntılarınızdan, kullanıcı adlarınızdan ve parolalarınızdan çevrimiçi tarama etkinliklerinize kadar değişebilir.

Genellikle casus yazılımlar, düşman ulus devletler, hükümet organları veya özel şirketler tarafından hedeflerini takip etmek için kullanılır.

1990’ların ortalarında, çoğunlukla özel şirketler tarafından kullanıcı verilerini pazarlama amacıyla izlemek için kullanıldığı zaman, teknoloji dünyasında ilgi odağı haline geldi. O zamandan beri, dünya birbirine daha bağlı hale geldikçe, casus yazılımlar ve onu kullanan ajan türleri daha yaygın hale geldi.

Aslında, MIT Technology Review tarafından hazırlanan bir rapora göre, casus yazılımlar aracılığıyla gözetim hizmetleri sağlayan ve dünya çapında gazetecileri ve siyasi aktivistleri izleyerek yüksek miktarda kâr elde eden yasal özel işletmeler bile var.

Casus Yazılım Nasıl Çalışır?

Bir bilgisayar virüsünün aksine, casus yazılımların dosyalara zarar vermediğini veya bilgisayarınızın çalışmasını bozmadığını unutmayın. Bundan daha ince.

Casus yazılımın temel amacı, bilgilerinizi gizlice izlemek ve ardından yaratıcısına veya bazen üçüncü bir tarafa geri iletmektir. Bu nedenle, zarar görmüş bir bilgisayar amacına ters etki yapabilir, çünkü bu sizi sisteminizi çalıştıramaz hale getirebilir ve karşılığında casus yazılımların tasarlandığı şeyi yapamamasına, yani verilerinizi çalmasına neden olabilir.

Casus yazılımlar, başka bir sağlıklı yazılım parçası olarak gizlenerek bir sisteme sessizce sızar. Diğer zamanlarda, virüslü bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, tarayıcınızdan casus yazılımı cihazınıza indirmesini isteyen bir komut dosyası çalıştırır.

Tarihsel olarak, güvenlik açıklarıyla ün salmış bir tarayıcı olan Internet Explorer’da durum genellikle böyle olmuştur. Bu, Windows’u casus yazılımlar da dahil olmak üzere her türlü çevrimiçi tehdit için kolay bir hedef haline getirdi.

Çoğu güvenlik açığı gibi, casus yazılım sızıntısı da büyük olasılıkla Windows çalıştıran sistemlerde bulunur. Erken tasarım kusurları veya masaüstü işletim sistemlerinde en büyük pazara sahip olmanın istenmeyen bir sonucu olur. Ancak Windows kullanıyorsanız, iki kat hazırlıklı olmalısınız.

Örneğin, keylogging’e bakalım. Adından da anlaşılacağı gibi, kart veya banka bilgileri, kullanıcı adınız ve şifreler gibi hassas verilerinizi çalmak için tuş vuruşlarınızın günlüğünü tutan bir casus yazılım türüdür.

Keylogger’lar klavyenizden girdiğiniz bilgileri çalar ve bunu sessizce yaparak yazdığınız her şeyi kaydeder.

Keylogging, casus yazılımların yalnızca bir çeşididir. Orada başkaları da var. Artık casus yazılımların ne kadar zayıflatıcı olabileceğini bildiğinize göre, bazı olası önlemlere bakalım.

Casus Yazılım

Kendinizi Casus Yazılımlardan Nasıl Korursunuz

Bu bir klişe olur, ancak güvenlik açıklarınızı düzeltmenin daha sonra hasar kontrolü yapmaktan çok daha iyi olduğunu hatırlamakta fayda var.

İşte casus yazılımları uzak tutmanın birkaç yolu.

1. Dahili Antivirüs Kullanın

Windows kullanıcısıysanız, Windows Defender antivirüsünü kullanın.

Daha önce Windows Defender olarak adlandırılan bu, Microsoft tarafından oluşturulan ve daha düşük seviyeli tehditleri işleyebilen ücretsiz bir virüsten koruma aracıdır.

Mac kullanıyorsanız, Apple’ın Defender antivirüs sürümü olan XProtect’i kullanabilirsiniz.

2. Güvenilmeyen Web Sitelerini Ziyaret Etmeyin

Garip bir şekilde, birçok web sitesi yalnızca kötü amaçlı yazılımları yaymak için var. Böyle kötü niyetli bir web sitesini ziyaret ettiğiniz anda, reklamlar, açılır pencereler veya indirme yoluyla bilgisayarınıza gizlice casus yazılım yüklenir.

Tarayıcınız, ziyaret ettiğiniz sitenin şüpheli olup olmadığını, özellikle de bir SSL sertifikasının eksik olup olmadığını, yani URL’nin tercih edilen HTTPS yerine HTTP olarak görüntülenip görüntülenmediğini size muhtemelen söyleyecektir.

3. Profesyonel Antivirüs Kullanın

Özel bir üçüncü taraf antivirüs, kendinizi casus yazılımlar da dahil olmak üzere her türlü çevrimiçi tehdide karşı korumanın en iyi yoludur. Bunlardan bazıları ücretsiz güvenlik paketleridir, ancak ilk savunma hattınız olduğu için parayı iyi bir antivirüse harcamaktan korkmayın.

4. Bilinmeyen E-postaları Açmayın

Kötü amaçlı web sitelerinde gezindikten sonra, bilinmeyen e-postalardan gelen ekleri açmak veya indirmek. Casus yazılım bulaşmasının ikinci en büyük nedenidir.

Aldığınız tüm şüpheli e-postaları silin veya en azından hiçbir ek indirmeyin.

Casus Yazılım

5. İndirmelerine Hayır Deyin

Anladık. Ücretsiz ve sınırsız TV şovlarını ve oyunlarını kim sevmez? Ancak çoğu kullanıcının bilmediği şey, favori torrent sitelerinin kötü amaçlı yazılımlar, solucanlar, virüsler için bir yuva olmasıdır.

Etik ve korsanlık yasaları bir yana, torrent sitelerinden kaçınarak kendinizi birçok sorundan kurtarabilirsiniz (ve yapmalısınız)

6. İşletim Sistemini Güncel Tutun

Kötü niyetli bilgisayar korsanları her zaman bilgisayar sistemlerinde yeni boşluklar ararlar. Üreticiler, yaygın hatalar ve güvenlik açıkları için düzeltmeler içeren düzenli aralıklarla yeni güncellemeler yayınlar.

İşletim sisteminizi bir süredir güncellemediyseniz veya güncellemeyi devre dışı bıraktıysanız, şimdi güncelleyin!

7. Üçüncü Taraf Web Sitelerinden Uygulama İndirme

Biraz yaratıcı çalışmanız, belki bir videoyu veya resmi düzenlemeniz gerekiyor. Şimdi profesyonel bir yazılıma ihtiyacınız var. Ücretli yazılım herkes için uygun olmaz. Bu nedenle insanlar üçüncü taraf web sitelerinden ücretsiz korsan sürümleri indirir.

Bununla birlikte, bu ücretsiz web sitelerinin de para kazanmaları gerekir. Bu nedenle hızlı para kazanmak için ücretsiz uygulamayla birlikte casus yazılım veya reklam yazılımı yüklenir.

Üstelik, neredeyse tüm popüler uygulamalar için çok sayıda açık kaynak alternatifi ile korsan uygulamaları indirmenize zaten gerek yok.

Casus Yazılımları Takip Edin

Casus Yazılım

Sisteminize gizlice girmeye çalışan ve bir kez oradayken hassas verilerinizi çalıp yaratıcısına gönderen bir tür kötü amaçlı yazılımdır.

Casus yazılım gibi kötü amaçlı yazılımları kaldırmanın birçok yolu olsa da, uygun güvenlik önlemlerini almak ve casus yazılım sızmasını tamamen önlemek daha iyidir.