Apple’ın her yıl düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı’nın WWDC bu yıl 7 Haziran ve 11 Haziran tarihleri ​​arasında gerçekleşeceğini ve geçtiğimiz yıl olduğu gibi yalnızca online bir etkinlik olacağını geçtiğimiz aylarda duyurulmuştu. Bu yılın en önemli yeniliği olan WWCD birlikte karşımıza çıkması beklenen iOS 15, kullanım konforunu yükselten yeniliklerle tüketicilerin beğenisine sunuldu.

Grafiksel tasarım anlamında çok fazla değişmeyen iOS 15, bir kaç temelaplikasyon için önemli gelişmeler sunuyor. Geçtiğimiz yıllara nazaran pandemi döneminde çok ciddi sıçrayış gösteren görüntülü görüşmeler,yenilenmiş FaceTime ile birlikte yeni özellikler kazandı. Apple tarafından sunulan dökümanlara göre FaceTime, geliştirilmiş Spatial Audio özelliği sayesinde video aramalarının çok daha gerçekçi olmasını sağlayacak. Spatial Audio kullanıcılara görüştükleri kişilerin yanlarındaymış hisini yaşatacak. FaceTime’a eklenen ses izolasyonu özelliği sayesinde arka plan sesleri filtrelenerek çok daha temiz ses performansı elde edilecek ve yeni eklenen portre modu sayesinde kullanıcıların arka planların fluğlaştırılarak görüntülü aramada kullancıcı ön plana çıkarılacak.

Bir diğer FaceTime yeniliği ise, FaceTime görüşmeleri link olarak diğer kullanıcılar ile paylaşabilecek. Bu yenilik Android kullanıcılarının da artık FaceTime video konferanslarına katılabileceği anlamına geliyor. FaceTime’a eklenen bu yenilik iOS kullanıcılarını diğer akıllı telefon ekosistemlerine entegre edilmesini sağlayacak ve kullanım oranını ciddi seviyede arttıracak gibi gözüküyor.

FaceTime’a eklenen bir diğer yenilik ise birlikte izle ve birlikte dinle opsiyonu. Bu özellik sayesinde FaceTime kullanıcıları beğendikleri filmleri ve müzikleri aynı anda izleyerek mesafeleri kısaltabilecek.

ios 15 yenilik 1

 

iOS 15’in FaceTime dışında bir diğer yeniliği ise geliştirilmiş bildirim paneli özelliği olarak karşımıza çıkıyor. iOS 15 ile birlikte kullanıcılar tüm bildirim panelini tek bir noktada özet olarak görebilecek, özel olarak işaretledikleri bildirimleri ayrı olarak takip edebilecekler. Bildirim focus özelliği adı verilen bu yenilik diğer Apple cihazlarıyla eşzamanlı olarak çalışabilecek. Bu sayede kullanıcılar özel olarak işaretledikleri bildirimleri, diğer bildirimlere göreceli olarak ön planda görebilecekler.

ios 15 yenilik 2

Ayrıca ürün üzerinde Rahatsız Etme, Kişisel, Uyku ve Çalışma modları arasındaki geçişler iOS ile birlikte tek tuş üzerinden gerçekleştirilebilecek.

 

Bir diğer iOS 15 özelliği ise fotoğraf text okuma özelliği olarak karışımıza çıkıyor. Şimdilik yalnızca 7 dil desteğine sahip olan bu özellik sayesinde iOS kullanıcıları fotoğrafları üzerindeki yazıları kolaylıkla text dökümanına dönüştürebilecek.

ios 15 yenilik 3 scaled

Bir diğer yenilik ise Fotoğraflar’a müzik eklenebilme özelliği olarak karşımıza çıkıyor. iOS 15 ile birlikte kullanıcılar anılarına Apple Music üzerinden müzik ekleyebilecek ve bu müzikleri SpotLight aramasında kullanabilecekler. Bu sayede geçmişe dönük anılara ulaşmak çok daha kolay olacak.

 

iOS 15 ile birlikte Apple Cüzdan çok daha işlevsel şekilde kullanıma sunulacak. Parolaların yerini alacak olan Apple Cüzdan uygulamasına aynı zamanda kimlik bilgileri de eklenebilecek. Cihaz üzerindenki şifre entegrasyonunu daha işlevsel hale getirmek isteyen Apple, bu yenilik kullanıcıları kimlik kartına erişim konusunda da bir çok kolaylığa kavuşturacak.

ios 15 yenilik 6

Hava durumu aplikasyonu çok daha geliştirilmiş opsiyonlarla karşımıza çıkıyor. Geliştirilmiş hava durumu aplikasyonu kullanılara yer aldıkları coğrafi konum hakkında bir çok detaylı bilgi sunacak. Aynı zamanda geliştirilmiş haritalar desteği sayesinde kullanıcılar Google Earth’e yakın görsel desteğe sahip olacaklar. Geliştirilmiş haritalar özelliği sayesinde iOS kullanıcıları çok daha kapsamlı bir navigasyon aplikasyonuna sahip olacaklar.

ios 15 yenilik 4 scaled

 

ios 15 yenilik 5