Pc'nizin RAM'e Ne Kadar İhtiyacı Var?
Bilgisayarınızın Ne Kadar RAM'e İhtiyacı Var?

Bilgisayarınızın ne kadar RAM’ e ihtiyacı var? RAM veya rasgele erişim belleği, Windows bilgisayarınızın yazılımın hızla erişebileceği geçici verileri depolamak için kullandığı önemli bir donanım parçasıdır. Bu, işlemlerinizi hızlandırır ve size daha hızlı sistem sağlar. Temel olarak, ne kadar çok RAM’iniz varsa, aynı anda o kadar çok şey yapabilirsiniz, bu nedenle iş istasyonlarında ve sunucularda çok fazla RAM bulunur.

Bilgisayarınızın ihtiyaç duyduğu RAM miktarı, ne yapmayı planladığınıza bağlıdır. Örneğin, oyunlar çok fazla RAM gerektirir ve video işleme daha değerlidir. Ancak, çoğunlukla web’de gezinen ve hafif uygulamalar kullanan sıradan bir kullanıcıysanız, muhtemelen bütçenizi gereksiz RAM’e harcamak istemezsiniz.

Şimdi ne kadar RAM kullandığınızı, sisteminizin ne tür RAM ile uyumlu olduğunu ve normal PC kullanımı için ne kadar RAM’e ihtiyacınız olduğunu nasıl belirleyeceğinizi göstereceğiz.

RAM Yükseltmesinin Faydaları

Bilgisayarınızın ne kadar RAM’e ihtiyacı var? Neden Windows Central’a Güvenebilirsiniz? Uzmanlarımız sizin için en iyi ürünü seçmenize yardımcı olmak için ürünleri ve hizmetleri test etmek ve karşılaştırmak için saatlerini harcıyor.

Bilgisayarınıza daha fazla RAM eklemek, her şeyi hızlı bir şekilde hızlandıran bir işlem değildir. Ancak, oyun oynama ve medya düzenleme gibi çoklu görevlerde ve ağır görevlerde PC’nize yardımcı olur. Daha fazla RAM, bilgisayarınızı daha hızlı yapmaz, ancak daha fazla çalışmasını sağlar ve daha iyi performans gösterdiğinizi hissedebilirsiniz.

Güçlü bir grafik kartına (GPU) ve hızlı işlemciye (CPU) sahip bir PC’niz varsa, ancak 17 tarayıcı sekmenizin neden aynı anda durup yüklenmediğini bilmiyorsanız, daha fazla RAM eklemek muhtemelen yardımcı olacaktır.

Ram yükseltmesinin faydaları nelerdir
Bilgisayarınızın Ne Kadar RAM’ e İhtiyacı Var?

Birkaç yıl daha kullanmayı planladığınız daha eski bir bilgisayarınız varsa, daha fazla RAM eklemek, yıllarca süren hayal kırıklığı ile yıllarca süren mutlu anılar arasındaki fark anlamına gelebilir.

Ne Kadar RAM’e İhtiyacınız Var?

Bilgisayarınızın ne kadar RAM’ e ihtiyacı var? PC’niz için ihtiyacınız olan RAM miktarı büyük ölçüde bilgisayarınızı günlük olarak nasıl kullandığınıza ve ne kadar süre kullanmayı planladığınıza bağlıdır. Yakın gelecekte yepyeni bir arabaya yatırım yapmayı düşünüyorsanız, bekleyip görmek en iyisidir.
Halihazırda favori bilgisayarınız varsa daha fazla güç gerektiren başka bir günlük işe geçmek istiyorsanız, RAM’inizi yükseltmek sürecin iyi bir parçasıdır.

Performans

Bilgisayarınızla veri girişleri, e-posta kontrolü, web’de gezinmek veya solitaire oynamak için kullanıyorsanız, sorun olmaz. 4 GB kullanılabilir ancak önerilmez. Bütçeniz izin veriyorsa, uzun vadede 8GB çok daha iyidir.

Birçok düşük maliyetli pc ile birlikte gelir temel seçenek olarak 4 GB RAM, ancak cihazı birkaç yıl kullanmayı planlıyorsanız, yalnızca hafif görevler için kullansanız bile 8 GB RAM daha güvenli bir seçimdir. ancak 4 GB kullanılabilir ancak önerilmez.

Oyunlar

Solitaire’den bahsetmiyoruz. Kabul edilebilir düzeyde performansa sahip ağır bilgisayar oyunları, büyük miktarda RAM gerektirir. DOTA 2, CS gibi popüler e-spor oyunları: GO ve League of Legends minimum düzeyde RAM gerektirir, ancak diğer popüler oyunların çoğunun düzgün çalışması için en az 8 GB gerekir. Daha zorlu oyunları en iyi şekilde çalıştırmak için zaten 16 veya 32 GB RAM’e ihtiyacınız var.
Bir oyuncuysanız ve mevcut gelecekteki bazı oyunlar için yeterli RAM istiyorsanız, en az 16 GB kullanın. Bütçeniz izin veriyorsa, 32 GB alın ve uzun vadede daha iyi durumda olacaksınız.

Sanal Gerçeklik (VR)

VR’nin sorunsuz çalışması için çok miktarda RAM gerekir. Burada, tümü sorunsuz çalışması için bağlı PC’de en az 8 GB RAM gerektiren HTC Vive, Oculus/Meta ve Windows Mixed Reality’den (WMR) bahsediyoruz. Ancak, VR son derece hız için ve çok yönlü en iyi deneyim için en az 16 GB’a sahip olmalısınız.

Twitch, YouTube, Facebook’ta akış

Oyun oynarken veya başka şeyler yaparken kendi videolarını yayınlayan binlerce kişiye katılmak istiyorsanız, en az 8 GB RAM kullanın, ancak 16 GB veya hatta 32 GB RAM kullanmayı düşünün.

Video ve fotoğraf düzenleme

Gerçekten iş yükünüze bağlı. Çok fazla video düzenlemesi yapıyorsanız, özellikle 4K çekimle çalışıyorsanız, 16 GB veya daha fazlasını seçin. Fotoğraflarla çalışıyorsanız ve biraz video eklerseniz, 8 GB sizin için yeterli olacaktır.

RAM Hızını Seçmek

Ne kadar RAM’iniz olduğunu düşünmenin yanı sıra, bilgisayarınızın RAM hızını da düşünmeniz gerekir. RAM frekansı maksimum bant genişliğini etkiler. Daha fazla verinin aynı anda ileri geri hareket etmesini istiyorsanız, daha yüksek frekanslı RAM kullanmanız gerekir. Öte yandan gecikme, CPU kullanırken RAM’inizin çalışması gerektiğini ne kadar çabuk fark ettiğidir.

Ram Hızını arttırma
RAM Hızını Seçmek

Column Access Flashers (CAS) gecikme süresi, RAM frekansı arttıkça arttırır, ancak gerçek gecikme, azalan saat döngüsü nedeniyle hemen hemen aynı kalır. Eski DDR3 RAM ile yaklaşık aynı gerçek gecikme süresine sahip hızlı DDR4 RAM elde edeceğiniz anlamına gelir; bu, sürenin yaklaşık yarısıdır.

Bilgisayarınızda yüksek performanslı görevler yapıyorsanız, megahertz (MHz) veya megatransfer (MT/s) cinsinden ölçülen daha yüksek bir frekans seçmek en iyisidir.

İlgili: Smart Tv’ye Ne Kadar İhtiyacımız var?