En iyi 5 özel arama motoru ve neden bunları kullanmanız gerekiyor

Google ve Bing gibi normal tarayıcılar, kullanıcıların etkinliklerini izlemek ve çevrimiçi davranışlarını profillemek için tasarlanmıştır. Bunun birincil nedeni, kullanıcının ilgisini çekecek reklamlar oluşturmaktır.

Bununla birlikte, güvenlik ihlalleri, devlet gözetimi ve yetkisiz veri paylaşımı nedeniyle kişisel bilgilerinher zaman tehlikeye girme endişesi vardır.

Neyse ki, özel arama motorları özel bilgilerinizi güvende tutmanıza yardımcı olabilir.

Basitçe söylemek gerekirse, PSE olarak da bilinen Özel Arama Motorları, kişisel bilgilerinizi bilgilerinizi kötüye kullanmak isteyen herhangi birinden gizlemek için proxy ve şifreli arama isteği kullanır.

Aşağıda bir PSE’nin ne olduğu, nasıl çalıştığı ve internet teki en iyi özel arama motorlarının nerede bulunduğu hakkında daha fazla bilgi bulacaksınız.

Düzenli arama motorları ve özel arama motorları

Herkes Google.com ve Bing.com gibi normal bir arama motorunun nasıl çalıştığını bilir. Kullanıcılar sadece aradıklarını girerler ve ilgili bağlantılar görünür ve web siteleri görünür.

Ancak, çoğu insanın bilmediği şey, bu popüler arama motorlarının çoğunun her kullanıcının profilini tutmasıdır.

Bu profil, reklamları sizin için uyarlayabildiğinden, genellikle reklam araçları için kullanılır. Bununla birlikte, kullanıcıya duyarlı olabilecek özel hassas bilgiler de ortaya çıkabilir.

Bu nedenle, özel arama motorları, kullanıcının tarama bilgilerini gizli tutmaya yardımcı olduklarından gittikçe daha popüler hale geliyor. PSE, çerezlerin göz atma geçmişinizi izlemesine izin vermez; bu, sizin bir profilinizin olmayacağı anlamına gelir.

PSE’de hala reklamlar olsa da, herhangi bir davranışsal izlemeye katılmayacaklar. Önceki çevrimiçi davranışınıza dayanan önyargı veya filtre olmayacak.

İki tür özel arama motoru vardır: bağımsız ve metasearch. Bağımsız arama motorları kendi dizinlerini ve tarayıcılarını kullanır.

Başka bir deyişle, Bing, Yahoo ve Google gibi arama motoru devri yardımı kullanmazlar.

Öte yandan, meta arama özel motorları, Google gibi popüler arama motorlarına erişmek için proxy’ler ve bazen şifreli sunucular kullanır.

Açıkçası, meta arama motorları normal arama motorlarının geniş endekslerine erişebildiklerinden daha güçlü olacaklar.

Neden bir PSE’ye ihtiyacım var?

Şimdi PSE’nin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bildiğinize göre, neden bir tane almalıyım diye sorabilirsiniz. Bireyler genellikle PSE’yi öncelikle gizlilik nedenleriyle kullanırlar.

Ancak, bir PSE ile önceki çevrimiçi etkinliğinize dayalı reklamlarla da hedeflenmeyeceksiniz. Ayrıca, bilgilerinizin üçüncü taraf takipçilerine satılması konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

Bu nedenle, basitçe söylemek gerekirse, gizliliğinize değer veriyorsanız ve özel bilgilerinizi kullanan reklamlardan yorulduysanız, o zaman özel bir arama motoru kullanmak isteyeceksiniz.

Bir PSE kullanmakla ilgileniyorsanız ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, internetteki en üstteki PSE listesi size doğru yönü göstermenize yardımcı olacaktır.

Dahili bir özel arama motoruna sahip tarayıcı mı arıyorsunuz?

En iyi 5 Özel Arama Motoru 1

Dalmadan önce, size bir soru soralım mı? UR Tarayıcısını duydunuz mu?

Değilse, bu gönderinin işe yarayacağından eminiz. UR Tarayıcı, yerleşik bir özel arama motoruyla birlikte gelen, gizlilik odaklı bir tarama çözümüdür.

Başka bir deyişle, eğer UR Tarayıcısını kurarsan, bir taşla iki kuşa vurursun. Tek bir çözümde hızlı ve güvenli bir tarayıcı ve özel bir arama motoruna sahip olursunuz.

UR Tarayıcı

En iyi 5 Özel Arama Motoru 2

  • Hızlı sayfa yükleme
  • VPN düzeyinde gizlilik
  • Geliştirilmiş güvenlik
  • Dahili virüs tarayıcı

UR Tarayıcı Şimdi indir

Mevcut tarayıcınızı kullanmaya devam etmeyi tercih ediyorsanız, 2019’da kullanabileceğiniz en iyi gizlilik odaklı arama motorlarının ne olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Bu özel arama motorları bilgilerinizi gizli tutar

DuckDuckGo

En iyi 5 Özel Arama Motoru 3

DuckDuckGo zaten 10 milyar aramayı aştı. Son siber saldırı ve internetin devlet gözetimindeki artış korkusu nedeniyle, DuckDuckGo gibi PSE’nin daha popüler hale gelmesi şaşırtıcı değil.

DuckDuckGo muhtemelen PSE’de en popüler olanıdır ve günde 10 milyon arama yapar.

Bu PSE’nin bu kadar popüler olmasının birçok nedeni var. Popülerliğinin bir kısmı, DuckDuckGo’nun kullanıcılara verdiği yüksek güvenlikten kaynaklanıyor. Aramalar, uyarlanmış reklamlar olmadan anında sonuç üretecektir.

Kullanıcılar ayrıca dil, bölge, güvenli arama vb. Ayarları bulutta kaydetme olanağına da sahiptir. Bu, kullanıcıların kişisel ayarlarına birden fazla cihazda erişebilecekleri anlamına gelir.

Bireyler ayrıca aramalarını kategorilere ve bölgelere göre filtreleyebilirler. Örneğin, belki de farklı bir ülke veya bölgenin haberlerine kolayca erişmek isteyebilirsiniz. DuckDuckGo filtre özelliği ile bunu kolayca yapabilirsiniz.

DuckDuckGo kullanıcıları ayrıca ayarlarında rahatsız edici reklamları kapatabilirler.

Arayüz estetiği ile ilgilenen kullanıcılar, DuckDuckGo’nun özelleştirme seçenekleri sunduğunu bilmekten memnuniyet duyacaktır. Şu anda seçilebilecek altı tema var: Retro, Terminal, Kontrast, Varsayılan, Temel ve Koyu.

Arka planların renkleri, arama sonuçları, yazı biçimi, vb. Hepsi de beğeninize göre değiştirilebilir ve özelleştirilebilir.

Lukol

En iyi 5 Özel Arama Motoru 4

Lukol ile ilgili en güzel şey, bilgilerinizi yalnızca proxy sunucuları kullanarak güvende tutmakla kalmayacak, aynı zamanda kullanıcıların İnternet sahtekarları tarafından kandırılmalarını engellemeye yardımcı olmak için inşa edilmiş olmasıdır.

Başka bir deyişle, kullanıcıların bilgisayarınızı casus yazılım ve virüslerle doldurma potansiyeline sahip web sitelerine girmesini önleyen koruma özelliklerine sahiptir.

Oscobo

En iyi 5 Özel Arama Motoru 5

Kullanıcıların videolar, resimler, haberler ve daha fazlası gibi belirli içerik türlerini aramasını sağlar. Ayrıca, hiçbir tarafın tarama verilerinizi kaydetmesine veya izlemesine izin vermez.

Oscobo kullanıcıları ayrıca, PSE’yi daha kolay kullanabilmenizi sağlayacak bir Chrome uzantısı ekleme seçeneğine de sahiptir.

WolframAlpha

En iyi 5 Özel Arama Motoru 6

WolframAlpha, kullanıcılarına bilgi vermek için özel olarak tasarlanmış özel bir arama motorudur. Eşsizdir çünkü kendi büyük uzmanlık seviyesindeki bilgi kaynağını kullanır.

Ayrıca, WolframAlpha, arama sorgusuna girdiğiniz soruları hızlı ve otomatik olarak cevaplamak için algoritmalar kullanır.

WolframAlpha eğlence, ev ve işle ilgili bilgileri bulmak için kullanılabilirken, öncelikle öğretmenler ve öğrenciler için inşa edilmiştir. Bu, arama motorunun profesyonel versiyonunda daha belirgindir.

Profesyonel olmak için kullanıcıların aylık ücret ödemeleri gerekir. Bununla birlikte, WolframAlpha pro, bir öğrenciyi akademik başarı için mücadelesinde önemli ölçüde yardımcı olabilecek birçok özellik sunmaktadır.

Pro kullanıcıları analiz için veri yükleme, sunumlar için kullanılabilecek etkileşimli görseller elde etme, optimize edilmiş web uygulamalarına erişme ve daha pek çok şey yapabilir.

StartPage

En iyi 5 Özel Arama Motoru 7

StartPage basit, minimalist ve estetik açıdan hoş bir şey arayan kullanıcılar için idealdir.

Gezinmesi kolay bir şey arayan bazı insanlar için çekici olan birkaç ayar, birkaç filtre ve birkaç seçenek sunar.

Diğer özel arama motorları kadar güçlü olmayabilir, ancak kullanımı kesinlikle kolay.

Böylece, özel arama motorlarının yardımıyla, bireyler bir kez daha göz atma faaliyetlerinin meraklı gözlerden güvenli olduğundan emin olabilirler.

Ayrıca, normal arama motorlarında bulunmayan bazı PSE’lerde bulunan bazı özellikler de vardır. Bu listedeki PSE’lerden birini beğendiyseniz, aşağıdaki yorum bölümünde neden bize bildirmekten çekinmeyin.