2020 akıllı telefon dünyasında dengelerin değiştiği bir sene oldu. Özellikle üretilen akıllı telefonlar artık yüksek donanım desteği sunulan bilgisayarlar gibi astronomik donanım detaylarına sahip.

Bizim içinde değişen şeyler olacak , alınan önemli kararlar var ve bu kararlar neticesinde sektörün öncü firmaları Samsung ve OPPO yerli üretime hazırlanıyor.

Bu gerçekten de sevindirici bir haber fakat bir çok detayı da beraberinde getiriyor , Yerli üretim yapacak markalara Hangi yerli üreticiler destek verecek , Yerli üretim yapılacak markaların üretim tesisleri nerede olacak ve planlanan modeller hangi segmente hitap edecek ?

best-48mp-camera-samsung-smartphones-under-rs-25000-1585043797.jpg (600×337)

Bildiğiniz üzere akıllı telefon piyasasında satış oranlarına en büyük katkı ülkemizden gelmekte , genç nüfusumuzun etkisiyle akıllı telefon satışlarında zaman zaman düşüşler olsa da firmaları zora sokacak düzeyde bir denge bozulma durumu oluşmuyor , ve hesaplanan rakamlara göre ülkemiz son 5 yılda 13 milyar dolarlık bir harcamamız olmuş.

Bu rakamlara göre de üreticiler ne kadar yeni ürünlerini artan vergilerle ve rakamlarla pazara sunsa da ülkemizde bir şekilde alıcı kitleye hitap etmeyi başarıyorlar.

a) Yapılan analizlere göre ülkemizde 5000 TL üzeri rakamlara sınıfında rakipsiz olarak son kullanıcıya ulaşan tek firma Apple olarak gözüküyor.

b) Bu raporlara göre diğer akıllı telefon üreticileri sektörde genelde Apple ile rekabet edebilmek için 5000 TL altında ki cihazlarla yani giriş ve orta seviye ürünleriyle rekabet ediyorlar .

Bu raporları baz alıp buna yönelik pazar stratejisini farklı üretim sahalarında yürütmek isteyen akıllı telefon üreticileri artık giriş ve orta seviye cihazlarını yerli üreticilerimiz tarafından piyasaya sunacaklar.

Bu ülkemiz için güzel bir adım olmaktan yana tahminimizce giriş ve orta seviyesi cihazlara ortalamanın altında rakamlara ulaşacağımızı da gösteriyor.

Ayrıca yerli telefon üretiminin ülkemizde her eğitim seviyesinde ki vatandaşlarımıza gelir kaynağı ve istihdam sağlatacağı kabul edilmesi gereken güzel bir gerçek .

Bildiğiniz üzere 200 Dolar ve altında ki rakamlara akıllı telefon satışına uygulanan vergiden önce akıllı telefon piyasasında çok fazla yaşa dışı durumlar oluşuyordu  , ve bu nedenle tabiri caizse karaborsa tarzında oluşan kazançlara yönelik bir ortam vardı. Fakat gelen gümrük kontrolleri sonrasında Akıllı telefon üreticilerine Çin’de kaç adet akıllı telefon tesislerinin olduğunu , bu tesislerin üretim maliyetleri gibi raporlandırmalar sorulmuştu ve istenmişti. Bu gümrük kontrolleri ve uygulanan vergiler sonucunda akıllı telefonlar her ne kadar giriş ve orta seviyede olsa üretim maliyetleri arttığı için ülkemizde vergilendirmelerden sonra farklı rakamlara satılmıştı.

summary_fb.jpg (1200×630)

Buna örnek olarak Xiaomi Note 8 modeli , vergilendirmeden önce ve sonrasında oluşan fiyat etiketinde 70 Dolar bir fiyat değişimi olmuştu ve ülkemizde ki çok yoğun oranda talep gördüğü için bu segmente yönelen son kullanıcıları oldukça üzmüştü.

colorful-design.jpeg (1440×810)

Sonuç olarak akıllı telefon üretiminde yerli kanallarının desteklenmesi gerektiğini düşünmekteyiz ülkemizde de General Mobile , Telpa ,Vestel gibi firmalar yüksek yatırımlarla üretim tesisleri kurarak bir dönem sektöre yön vermeye çalışmışlardı fakat hedefledikleri başarıyı elde edemeyince sektörde durgunluk yaşayan firmalardan oldular.

OPPO Açıkladı !

OPPO ülkemizde sürdüreceği varlığın artık Kocaeli’de ve İstanbul’da kuracağı tesislerde sürdürmeye devam edecek , bu son derece güzel bir haber özellikle son yıllarda ürettikleri akıllı telefonlar oldukça üst düzey tüm akıllı telefon kullanıcı kitlesine hitap eden makul fiyatlara sahipti. Umarım başarılı olurlar ve firmanın açıklamasına göre tamamen üretim odaklı çalışacaklarına montaj işleminin olmayacağını belirttiler.

Yaklaşık 50 milyon dolarlık bütçe ile üretime başlayacak tesis için yatırım teşvik belgesinin alındığı ve gerekli kuruluş işlemlerinin tamamlandığı bildirildi.

Bildiğiniz üzere Samsung akıllı telefon piyasası dışında bir çok sektörde varlık göstermekte. Bunlardan en önemlisi ‘Ekran Paneli’ .

Samsung ; şuan hali hazırda  OPPO , OnePlus gibi sektörün büyük pay sahibi markalara ekran üretimini sağlıyor , OPPO son yıllarda cihazlarında ki AMOLED panelleri Samsung’a ürettirmekte , bu birliktelik eğer üretim tesislerinde ‘Ekran Odaklı’ çalışmalar yoğun olursa devam edecektir .