Pil Ömrünü Uzatmak için Akıllı Telefonunuzu Şarj Etmenin 11 Yolu
Pil Ömrünü Uzatmanın Yolları

Pil ömrünü uzatmanın yolları, Cep telefonunuzun pili bittiğinde evden çıkmak bir kabustur. Kullanıcılar, daha uzun pil ömrüne ve daha hızlı şarj sürelerine sahip akıllı telefonlar istiyor.

Birçok kişi doğa gezisi sırasında akıllı telefonların sağladığı dijital kartı elinde tutmak için pil şarj cihazı kullanıyor. Bu nedenle cep telefonu üreticileri ciddi anlamda daha uzun pil ömrüne ve hızlı şarja sahip güçlü telefonlar geliştirerek bu sorunları çözmeye çalışıyorlar.

Ancak aşağıdaki şarj yöntemlerini kullanarak da akıllı telefonunuzun pil ömrünü uzatabilirsiniz.

1. Asla Başka Şarj Cihazı Kullanmayın

Pil ömrünü uzatmanın yolları, Her zaman akıllı telefon üreticisi tarafından önerilen ve sağlanan şarj cihazını kullanın. Telefonunuz hızlı şarjı destekliyorsa bu uygulama daha da önemli hale gelir. Yüksek kaliteli orijinal şarj cihazları akünün ömrünü uzatır. Ayrıca, akıllı telefon ve şarj cihazı birlikte tasarlanıp test edildiğinden, optimum şekilde çalışmaları daha olasıdır.

Tavsiye edilmeyen veya orijinal akıllı telefon adaptörü teknik özellikleriyle uyumlu olmayan üçüncü taraf şarj cihazlarını veya ucuz alternatifleri asla kullanmayın.

2. Telefonunuz Hızlı Şarjı Desteklemiyorsa Hızlı Şarj Etmekten Kaçının

Pil ömrünü uzatmanın yolları, hızlı şarj, genellikle termal oksidasyon nedeniyle pilin aşınmasına neden olur, bu nedenle pil, pil ömrünü etkileyebilecek şekilde geleneksel bir şarj cihazından daha fazla ısınır. Ne yazık ki, bu birçok pilde ortak bir sorundur. Bu nedenle, hızlı şarjı yalnızca gerektiğinde kullanmanızı öneririz. Ayrıca güç tasarrufu modu ve uçak modunu elinde bulunduran telefonu şarj edin boşta bırakarak şarj işleminizi hızlandırabilirsiniz.

3. Pilin Bitmesini Önleyin

Telefonunuzun pilinin tamamen bitmediğinden emin olun. Pilin sökülmesi, pilin içinde onarılması zor olan kimyasal bir dengesizliğe neden olur. Bu dengesizlik pil ömrünü kısaltır ve telefonun sık sık, genellikle yedek pil ihtiyaç duyulmayacak kadar kısa olana kadar şarj edilmesi gerekir.

4. Aşırı Şarj Etmekten Kaçının

Gece uyurken akıllı telefonunuzu şarj etmeyin. Aşırı şarj, pilin içinde elektrolitin bileşimini değiştirebilen ve bazı durumlarda pilin genişlemesine ve genişlemesine neden olarak pil ömrünü etkileyen ısı oluşturur. Üretilen ısı sadece bataryaya değil, aynı zamanda cihazın yakınındaki elektronik parçalara da zarar verir.

Telefonu Fazla Şarj Etmeyin
Aşırı Şarj Etmekten Kaçının

5. Gereksiz Uygulamaları Kapatın

Muhtemelen birkaç açık uygulamanız vardır ve her uygulama kendi payına düşen işleme ve bellek kullanımını tüketir. Bu, bu hizmetleri gerçekleştirirken pil gücü pahasına telefonu şarj eder. Bu nedenle, kullanılmadığında uygulamaları kapatmak daha iyidir.

6. Tam Şarj/Deşarj Döngülerinden Kaçınmaya Çalışın

Akıllı telefonlarda kullanılan Li-ion piller, optimum performans sunar ve maksimum kapasitede ortalama 400-500 şarj/deşarj döngüsü şarj edebilir. Her şarj/deşarj döngüsü pili boşaltır. Akıllı telefonunuzu iki yıldan uzun bir süredir kullanıyorsanız, pil kapasitesinin yeni olduğu zamana göre azaldığını fark edeceksiniz.

Bu nedenle, akıllı telefonunuzun pil ömrünü uzatmak için tam şarj/deşarjdan kaçının. Kısmi deşarj pil ömrü için daha iyidir. Şarj ile ilgili olarak, %80-85 pil ömrünü hedeflemeniz önerilir.

7. Şarj Olurken Oyun Oynamayın

Akıllı telefonunuzu şarj ederken oyun veya ağır (güç tüketen) uygulamalar oynamayın. Oyunlar ve uygulamalar işlem gücü gerektirir, pil tüketir ve bu nedenle telefonu ısıtır. Bu ısı, zaten sıcak olan şarj işleminin sıcaklığını artırır ve bu da akıllı telefonun piline ve elektronik aksamına zarar verebilir.

Telefonunuzu Şarja Takarken Oyun Oynamayın
Pil Ömrünü Uzatmanın Yolları

8. Akıllı Telefonunuzun Çok Isınmasına Veya Soğumasına İzin Vermeyin

Telefonunuzun güneş altında, ısıtıcı veya soba yakınında ısınmasına izin vermeyin, çünkü ısındığında daha hızlı boşalır. Bu, pili ve elektroniği ve ayrıca aşırı şarjı veya uyumsuz hızlı şarjı etkiler. Ayrıca, elektrolitin sertleşmesine/donmasına neden olabileceğinden, telefonu uzun süre aşırı soğukta bırakmayın.

9. Karanlık Modu Etkinleştirin ve Ekran Parlaklığını Azaltın

Ekran parlaklığı, parlaklık düzeyine bağlı olarak çok fazla güç tüketebilir. Akıllı telefon kullanımı için parlaklığı optimum seviyeye ayarlayın. Pil tüketimini azaltmak için karanlık modu da kullanabilirsiniz.

Karanlık Modu Etkinleştirip Ekran Parlaklığını Düşürün
Karanlık Modu Etkinleştirin ve Ekran Parlaklığını Azaltın

10. Pil Ömrünü Optimize Etmek İçin Yalnızca %85’e Kadar Şarj Edin

Akıllı telefonunuzu şarj ederken, telefonunuzun pilinin %20’den %50’ye hızlı bir şekilde şarj olduğunu ancak %70’ten %100’e çok daha uzun sürdüğünü fark etmiş olabilirsiniz. Sonuç olarak, akıllı telefon “dolu pile” yaklaştıkça şarj kapasitesi azalır ve pil aşınması artar. Bu nedenle, pil aşınmasını azaltmak için telefonun pilini %85’e kadar şarj etmeniz önerilir.

Samsung, akıllı telefonlarında, pil tüketimini en aza indirmek için maksimum pil şarjını %85 ile sınırlayan bir “Pili Koru” özelliğini de kullanıma sunmuştur. Çoğu lityum-iyon pilin maksimum şarjı sürdürme yeteneği 500 şarj döngüsünden sonra azaldığından, Protect Battery eskime sürecini yavaşlatabilir ve pilin ömrünü uzatabilir.

11. Konum ve Kablosuz Özelliklerini Devre Dışı Bırakın

Akıllı telefon uygulamaları, hizmetlerinde aygıt konumunu kullanır. Ancak bu tür uygulamalara ve hizmetlere gün boyunca, özellikle de uyurken ihtiyaç duyulmayabilir. Aynı şekilde, Wi-Fi, hücresel veri ve Bluetooth gibi kablosuz özelliklerin 24 saate ihtiyacı olmayabilir. Dolayısıyla bu özellikleri sınırlamak veya gerektiğinde kapatmak pil ömründen tasarruf sağlayabilir.

Konum veya Kablosuz Özelliklerini Kapatın
Konum ve Kablosuz Özelliklerini Devre Dışı Bırakın

Akıllı Telefonun Pil Ömrünü Optimize Etmek İçin 11 İpucu

Daha sağlıklı ve daha uzun akıllı telefon pil ömrü için:

 1. Asla başka bir şarj cihazı kullanmayın
 2. Akıllı telefonunuz desteklemiyorsa hızlı şarj etmekten kaçının.
 3. Pilin bitmesini önleyin.
 4. Aşırı şarj etmekten kaçının.
 5. Gereksiz uygulamaları kapatın.
 6. Tam şarj/deşarj döngülerinden kaçınmaya çalışın.
 7. Şarj olurken oyun oynamayın.
 8. Akıllı telefonunuzun aşırı ısınmasına veya çok fazla soğumasına izin vermeyin.
 9. Karanlık modu açın ve ekran parlaklığını azaltın.
 10. Pil ömrünü optimize etmek için yalnızca %85’e kadar şarj edin.
 11. Konum ve kablosuz özelliklerini kapatın.

Bu listedeki tüm pil optimizasyon ipuçlarını her zaman takip edemeyeceğiniz açıktır. Bazen yatmadan önce akıllı telefonunuzu şarj etmeniz gerekir ve onu tekrar kapatmak için gerçekten iki saat sonra bir alarm mı kuracaksınız? En önemli şey, akıllı telefonunuzun pilini şarj etmenin mümkün olduğunca çok yolunu tutmaya çalışmaktır. Bu, akıllı telefonunuza uzun bir ömür için en iyi şansı verir.

İlgili: Windows 10’da Birden Çok Harf Yazan Bir Klavyeyi Düzeltmenin 7 Yolu