Bilgisayarınızı virüsten koruma:

30 yılı aşkın süredir her gün çeşitli bilgisayarları kullanarak sayısız cihazımın tamamında virüs ve kötü amaçlı yazılım bulaşmasını atlatmayı başardım. Bu başarıya nasıl ulaştım? Aşağıda özetlediğim 10 Adımlı Güvenlik Kılavuzunu neredeyse dini bir şekilde takip ederek.

Bilgisayarınızı Virüsten Korumanın 10 Adımı

Tüm teknolojik cihazlarımda uyguladığım temel bir inancı paylaşarak başlamak istiyorum: bilgi güvenliği alanında sihirli bir değnek yoktur. Bilgi Güvenliğini veya bazılarının tercih ettiği şekliyle bilgisayar güvenliğini sağlamak, tek seferde yapılacak bir eylem kadar basit değildir.

Dahası, sağlam Bilgi Güvenliği, birden fazla savunma katmanı oluşturmayı içerir. Her ek katman, dijital “kalenizi” güçlendirerek kötü aktörlerin nüfuz etmesini giderek zorlaştırır. Ne kadar çok güvenlik katmanına sahipseniz, kötü amaçlı yazılımların kötü erişimlerine karşı bozulmamış ve güvenli bir sistemi koruma şansınız o kadar artar.

Bu nedenle aşağıda sıraladığım güvenlik adımları belirli bir sıraya göre sıralanmamıştır. Her biri kapsamlı güvenlik stratejinizde ek bir katmanı temsil eder. Bireysel olarak sizi savunmasız bırakırlar, ancak birlikte verilerinizi dijital dünyanın kötü niyetli unsurlarına karşı koruyan zorlu bir bariyer oluştururlar.

1. İşletim Sistemi Güvenlik Güncellemelerini Yükleyin

Windows, macOS, Linux vb. Farklılıklarına rağmen, tüm işletim sistemlerinin ortak bir yanı vardır: doğaları gereği kusurlara/hatalara/sorunlara vb. sahiptirler. Bilmiyorum, belki bu size sürpriz gelebilir ama insanlar mükemmel olmaktan çok uzaktır ve bu işletim sistemlerinin tümü insanlar tarafından yazılmıştır.

İşletim sistemi güncellemelerinin yayınlanmasının ana nedeni budur: geliştiriciler yeni hatalar ve açıklardan yararlanır ve bilgi güvenliğinizdeki bu açıkları kapatmak için yamalar yayınlar. Bu nedenle  en son güvenlik güncellemelerini yükleyerek bilgisayarınızın korunmaya devam ettiğinden emin olmalısınız.

Eğer Apple kullanıcısıysanız buradan sırıtışınızı görebiliyorum çünkü Mac’lerin herhangi bir güvenlik sorunu olmadığını düşünüyorsunuz değil mi? Tekrar düşünün — SecurityWeek, 2023’te macOS tabanlı bilgisayarları hedef alan toplam 21 yeni kötü amaçlı yazılım ailesinin ortaya çıktığını belirtti. Bu, 2022’ye kıyasla %50’den fazla bir artışa işaret ediyor. Apple bile macOS’ta antivirüs korumasının gerekliliğine dikkat çekiyor.

2. Uygulama Güvenliği Güncellemelerini Yükleyin

1. maddeye benzer şekilde, bilgisayarınıza yüklediğiniz yazılım, yazıldığı anda hatalıdır. Başka bir deyişle, bilgisayarınıza yeni bir uygulama yüklediğiniz anda bilgisayarınız çok daha az güvenli hale gelir. Daha da kötüsü, küçük yazılım şirketleri, Microsoft ve Apple gibi büyük şirketlerin sahip olduğu devasa güvenlik bütçelerine sahip değil; dolayısıyla “güvenlik”in tamamen dışarıda bırakılması alışılmadık bir durum değil.

Kötü adamlar (bilgisayar korsanları) bunu biliyor, bu nedenle çoğu Microsoft’u kırmaya çalışmak yerine bilgisayarınızdaki yazılımı hedef alıyor. Bilgisayar korsanları için bunu daha da kolaylaştıran şey, hemen hemen her bilgisayarda yüklü olan birkaç yazılım parçasına güvenebilmeleridir.

Tahmin ettiniz, bu Adobe Acrobat Reader. Ne yazık ki Adobe, güvenli yazılım yazma konusunda en iyi performansa sahip değil.

Hikayenin ana fikri, sisteminizde yazılımın en son sürümlerini çalıştırdığınızdan emin olmak ve en az ayda bir kez en son güvenlik güncellemelerini yüklediğinizi doğrulamaktır. Yazılımın otomatik güncelleme özelliği yoksa bu kolay değildir. Yine de bu, temiz tutulması gereken devasa bir saldırı yüzeyidir. Evet, bu zor bir iş ve çok fazla çalışma gerektirecek. İyi şanslar harikaOkuyucular!

3. Kaliteli bir Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Uygulaması Kurun

Çoğu işletim sistemi için çok sayıda yüksek kaliteli ücretsiz antivirüs uygulamasının mevcut olması nedeniyle, antivirüs yazılımı olmadan çalışmak için hiçbir mazeretiniz yok. Benim tavsiyem? İşleri basit tutun ve Microsoft’un ücretsiz antivirüs istemcisini kullanın. Microsoft Windows kullanıcısı değilseniz, Mac için harika seçeneklerden oluşan bir listemiz var. Kötü amaçlı yazılımdan koruma AV yazılımını çalıştırarak yalnızca kendinizi korumuyorsunuz, aynı zamanda topluluğu da koruyorsunuz.

4. Antivirüs Uygulamanızı En Son Virüs İmzalarıyla Güncel Tutun

Yeni virüsler ve kötü amaçlı yazılım türleri internette her gün orman yangını gibi yayılıyor. Bu tehditlere ayak uydurmak için antivirüs firmaları yazılımlarını sürekli olarak geliştirerek, bu zararlı programların sisteminize izinsiz girişini tanımasını ve (şansınız varsa) engellemesini sağlar. Bunlar, kullandığınız yazılıma bağlı olarak “imzalar” veya “tanımlar” olarak bilinir.

Geçmişte, bilgisayarınızı haftalık veya aylık olarak en son AV tanımlarıyla yenilemek yeterliydi. Ancak günümüzde siber tehditlerin amansız gelişimi göz önüne alındığında, AV yazılımınızı mümkün olduğunca sık, günlük, hatta saatlik olarak güncellemeniz zorunludur. Bu, sisteminizin çevrimiçi ortamda gizlenen en yeni tehlikelere karşı zırhlı olmasını sağlar.

Windows Defender saatlik güncellemelere izin vermez (güncellemeleri manuel olarak başlatmak için bir toplu komut dosyası kullanma eğiliminde olmadığınız sürece – onaylamayacağım bir strateji). Yine de, kendisini her gün otomatik olarak güncelleyecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Sağlam koruma için bu yeterli olacaktır.

Bilgisayarınızı Virüsten Korumanın 7 Adımı

Bilgisayarınızı Virüsten Korumanın 7 Adımı
Bilgisayarınızı Virüsten Korumanın 7 Adımı

McAfee gibi diğer AV çözümlerinin kullanıcıları için en son imzalara sahip olduğunuzu doğrulamak çok kolaydır. Genellikle sistem tepsinizdeki programın simgesine sağ tıklayıp Hakkında’yı seçmek kadar kolaydır. Hatta AV yazılımınızda, tanımlarının ve imzalarının güncellemelerini ve yenilenmesini haftalıktan günlük, saatlik ve hatta her dakikaya kadar değişen aralıklarla planlamak için seçenekler bile bulabilirsiniz (gerçi ikincisini tavsiye etmem).

Açık olalım: Düzenli olarak güncellenmezse, antivirüs yazılımınız kurulumdan 2 ila 3 hafta sonra, bazen de kurulum gününde kullanılamaz hale gelir. Şu benzetmeyi düşünün: Antivirüsünüz ateşli silah gibidir ve günlük olarak dağıtılan güvenlik imzası güncellemeleri onun cephanesidir. Cephanesi olmayan silahın hiçbir değeri yoktur. Benzer şekilde, imza veri tabanını sürekli güncellemeyen bir antivirüs de etkisizdir. Bu nedenle, en yeni imzalar ve tanımlarla her gün güncel tutulması önemlidir.

5. İyi bir Casus Yazılım Önleme / Reklam Yazılımı / Kötü Amaçlı Yazılım uygulaması yükleyin

Bazıları, iyi bir AV uygulamanız kuruluysa, belirli bir Casus Yazılım Önleme / Reklam Yazılımı uygulaması yükleme konusunda endişelenmenize gerek olmadığını iddia edebilir. Benim için bu, şiddetli soğukta dışarı çıkmak gibi bir şey. Kendinizi korumak için her zaman katmanlar halinde giyinmek en iyisidir. Bilgisayar güvenliğinin en iyi şekilde güvenlik katmanlarıyla aynı şekilde ele alınacağına inanıyorum. Microsoft’un Windows için yerleşik güvenlik korumasının bu yaklaşımı benimsediğini fark edeceksiniz.

Ekran goruntusu 2024 04 26 155320
Bilgisayarınızı Virüsten Korumanın 7 Adımı

Bu şekilde, bir katman eski bir virüs imzası nedeniyle bir istismarı kaçırırsa, bir sonraki katman bunu alabilir. Bu nedenle, bunu göz önünde bulundurarak, yalnızca ek güvenlik katmanı için bir antivirüs uygulamasının yanı sıra bir casus yazılım önleme uygulaması da yüklemeyi seviyorum.

Performans sorunları nedeniyle Vista günlerinin tüm olumsuz baskılarına rağmen… Windows Defender, sistem performansı üzerinde çok az veya hiç etkisi olmadan tüm Windows sistemlerimde iyi çalıştı.

Antivirüs uygulamanız ile casus yazılım önleme uygulamanız arasında farklı bir imza dosyası seti istiyorsanız bir başka iyi seçenek de Malwarebytes’tir. Her ikisi de yıllardır ortalıktalar ve dünya çapında çok yaygın olarak kullanılıyorlar. Ruh halime bağlı olarak muhtemelen 2 numaralı tercihim. 😉

7. E-posta Kullanırken Sağduyunuzu Kullanın

Her ne kadar dolandırıcılıkların çoğu kısa mesaj ve telefon görüşmelerine kaymış olsa da, e-posta hâlâ dünyanın her yerindeki kötü insanlar tarafından kullanılan çok popüler bir araçtır. Ne yazık ki, 2024’te bile, sosyal mühendislik kullanılarak insanları etkilemenin hala son derece etkili bir yolu. Bunu akılda tutarak, burada dikkat edilmesi gereken şeylerden sadece birkaç örnek bulacaksınız.

  1. Tanımadığınız birinden e-posta alırsanız SİLİN !
  2. Yakın bir arkadaşınızdan veya aile üyenizden bile beklemediğiniz bir dosya eki içeren bir e-posta mı aldınız? SİLİN ! E-posta okunaklıysa daha sonra onlara sorun ve yeniden göndermelerini sağlayın.
  3. Bir banka veya kredi kartı şirketi size hesabınızın ele geçirildiğini bildiren bir e-posta gönderirse, SİLİN ! Hesabınızda bir sorun olması durumunda bankalar sizi HER ZAMAN arayacak veya mesaj gönderecektir. Bunu %100 garanti ediyorum. E-posta yasal olsa bile SİLİN ve bankanızı arayın. Zaten tüm bu özel ayrıntıların e-postada olmasını istemezsiniz.
  4. Bir yere para göndermenizi söyleyen bir e-posta alırsanız SİLİN !
  5. Para kazandığınızı bildiren bir e-posta alırsanız… SİLİN !
  6. Sıkıştırılmış ve parola korumalı ek içeren bir e-posta alırsanız SİLİN !
  7. Kötü yazılmış, bozuk İngilizce e-postalara karşı dikkatli olun. Birincisi, okumaya değmez, ikincisi ise muhtemelen bir dolandırıcılık ya da virüs.
  8. Tebrik kartlarına ve e-davetlere karşı çok dikkatli olun. Çoğu bir bağlantıya tıklamanızı istiyor.
  9. Kayınvalidenizden internette yeni bir virüs olduğunu söyleyen bir e-posta alırsanız, SİLİN (kusura bakmayın, dayanamadım).
  10. Bonus ipucu (10’u listelemek istediğimden beri). E-posta olmasa da, birisi sizi telefonla arar ve kendisinin ABD Hükümeti, FBI, IRS, Banka veya Microsoft vb. olduğunu söylerse, kısaca adını ve aradıkları şirketi almalı, sonra telefonu kapatmalısınız. onlara. Daha sonra şirketin/devletin web sitesindeki resmi bir numarayı kullanarak onları geri arayabilirsiniz. Basit bir dolandırıcılık, kolluk kuvvetlerinin veya bir teknik destek şirketinin kimliğine bürünerek size saldırıya uğradığınızı veya bilgisayarınıza yazılım yüklemezseniz hapse gireceğinizi ve böylece size yardımcı olabileceklerini söylemektir. Buna kanmayın. Telefonu kapatmak.