Bugün PC’nizi bulut depolama alanı olarak nasıl kullanacağınızı tartışacağız . Bulut depolama, dosya ve klasörler için çevrimiçi / sanal bir depolamadır. Cloud depolama sağlayıcıları, kullanıcıların herhangi bir boyut ve türdeki bilgisayar dosyasını yüklemelerine izin verir, yalnızca e-posta ekleri genellikle sınırlamalara sahiptir.

Yıllar geçtikçe, birçok kuruluş Bulut Depolama ve Veri Gizliliği için kendi çözümlerini bulmuştur.

Yedekleme sırasında dosya yükleme için herhangi bir uzak depolama kullanılabilir olsa da, “bir hizmet olarak yedeklemeye” (BaaS) adanmış sağlayıcılar genellikle otomatik yükleme gerçekleştirir ve dosyaların birden çok sürümünü depolar.

Özellikle Dropbox ve Box gibi paylaşımlar için tasarlanmış profesyonel bulut depolama hizmetleri, başkalarının dosyaları indirmesini kolaylaştırmayı kolaylaştırır.

Bazı depolama sağlayıcıları, belirli bir kullanıcının sahip olduğu her cihazda aynı dosyaların senkronize olarak saklanmasıyla bilinir. Apple, Google ve Microsoft gibi şirketler, bulut senkronizasyonunu, kullanıcıları bir katlama içinde tutmanın bir yolu olarak kullanır. Bazı donanım üreticileri bile harici sabit diskleri satarken bulut hizmetlerini bonus olarak kullanmaktadır .

Bulut Depolama Türleri

Bir kullanıcının uygulamasına veya Web sayfasına otomatik indirme için verileri saklayan bulut depolama sağlayıcıları, “içerik yönetimi” grubuna girer.

Temel olarak Bulut ile ilgili üç tür hizmeti vardır, bunlar:

SaaS (Software as a Service) – Kullanıcıların Gmail, PaaS gibi verilerini saklamak için büyük kuruluşların diğer halka açık genel bulutlarına erişmelerine olanak tanır.

PaaS (Platform as a Service) – Başkalarının genel bulutlarını barındıran uygulamalar veya yazılımlar için kullanılır: Örneğin, kullanıcıların uygulamalarını barındıran Google App Engine.

IaaS (Infrastructure as a Service) – Herhangi bir makinenin sanallaştırılması için kullanılır.

2018’de kullanılacak PC bulut depolama yazılımı

Bilgisayarınızı Bulut Depolama Alanı Olarak Nasıl Kullanırsınız 1

Bu bulut depolama yazılımı, DropBox’ın kine çok benzeyen çeşitli işlevlere sahiptir. Kendi kendini barındırılan bir dosya eşitleme ve paylaşma sunucusudur. Açık kaynak işlevselliği, kullanıcılara geniş miktarda sınırsız depolama alanına mükemmel erişim sunar.

OwnCloud, dosyalarınızı gizli ve güvenli tutmanıza olanak tanır . Kuruluşlar, bu uygulama aracılığıyla dosyalarına erişme ve yönetme olanağına sahiptir.

Özellikleri :

JavaScript, PHP ile yazılmıştır ve Windows OS X masaüstü bilgisayarlar için kullanılabilir ve ayrıca Android ve iOS’ta da kullanılabilir.

Uzaktan erişim için WebDav sunucusunu kullanır ve aşağıdaki gibi çok sayıda Veritabanını etkili bir şekilde birleştirebilir: MariaDB, SQLite, MySQL, PostgreSQL, Oracle Database, vb.

Dosya depolama ve şifreleme, URL’ler arasında içerik paylaşımı, Müzik Akışı, Mozilla senkronizasyon barındırma ve RSS / Atom okuyucu, Video ve PDF görüntüleyici, tek tıklamalı uygulama kurulumu ve daha pek çok özelliği vardır.

En son sürümde aşağıdakiler gibi bazı yeni özellikler yer almaktadır: çöp kutusundaki dosyalar üzerinde geliştirilmiş tasarım, bildirim ve saklama sınırları belirler.

İndirme linki

Seafile

Bilgisayarınızı Bulut Depolama Alanı Olarak Nasıl Kullanırsınız 3

Ayrıca kullanabileceğiniz başka bir yazılım Seafile, bu yazılım çok yönlülüğü nedeniyle bir dosya barındırma yazılımı sistemi olarak bulut depolama için idealdir. Seafile, Windows Phone gibi mobil istemciler tarafından da kullanılabilen Windows işletim sistemi ile uyumludur.

Özellikleri :

Pydio yerleşik dosya şifreleme ile geliyor .

Çok yüksek bir performansa sahiptir.

Yükseltmek çok kolay. Birkaç saniye içinde basit bir komut dosyası çalıştırabilirsiniz.

Dosyaların senkronizasyonu ve paylaşılması, çoğunlukla veri güvenliğine odaklanır.

Dosyaların çevrimiçi olarak düzenlenmesi

Gerekli bant genişliğini azaltmak için farklı senkronizasyon

İstemci verilerini güvenli hale getirmek için istemci tarafı şifreleme özelliklerine  sahiptir.

Buradan indirin

Pydio

Bilgisayarınızı Bulut Depolama Alanı Olarak Nasıl Kullanırsınız 4

Başlangıçta AjaXplorer denirdi. Bu bulut depolama yazılımı, dosya barındırma , paylaşma ve senkronizasyon için iyidir . Pydio JavaScript ve PHP’de yazılmıştır. Windows işletim sistemi için kullanılabilir.

Pydio, piyasadaki en ünlü ve kullanılmış Bulut Depolama Yazılımlarından biridir. Bir web sunucusunda çalışır ve herhangi bir tarayıcıdan kolayca erişilebilir.

Özellikleri :

Çevrimiçi dosya yönetimi için uygun bir entegre WebDAV ara yüzüne sahiptir.

Şifreli iletim kanalları için SSL / TLS şifreleme.

Verileri korur ve gizliliği sağlar.

Özelleştirilebilir bir arayüze sahiptir.

Bu web zengin bir uygulamadır.

Kullanıcıların çeşitli depolama sistemlerine bağlanmasını sağlar.

Harika erişim kontrol yönetimine sahiptir.

Sözdizimi vurgulama ile bir metin editörü var.

Ses ve video oynatma  özelliği vardır.

S3, Amazon, MySQL veya FTP Veritabanlarını birleştirir.

Görüntü editörü vardır.

Genel URL’ler aracılığıyla bile dosya veya klasör paylaşımını sağlar.

İndirme linki

Syncany

Bilgisayarınızı Bulut Depolama Alanı Olarak Nasıl Kullanırsınız 2

Bu bulut depolama yazılımı Mart 2014’te piyasaya sürüldü. Bu bulut depolama yazılımı Windows işletim sistemi ile uyumlu ve açık kaynak kodlu bir bulut depolama ve dosya paylaşım uygulaması.

Desteklenen tüm platformlar için şu anda bir komut satırı aracı olarak mevcuttur; Ancak, GUI sürümü hala aktif geliştirme aşamasındadır.

Özellikleri :

Syncany hakkında en hayati özelliklerinden biri bir araç olduğunu ve WebDAV veya Samba Hisselerin, FTP veya SFTP depolamalarınızı getirmenizi bekler.

Yerel makineden ayrılan tüm veriler için 128 bit AES + Twofish / GCM şifrelemeye sahiptir.

Güvenli yedekleme sağlar.

Yüklemeden önce dosyaların şifrelenmesini sağlar .

Dosyalarınızı arkadaşlarınızla paylaşmanızı sağlayan bir dosya paylaşım desteğine sahiptir.

Sağlayıcı tabanlı depolama yerine kullanıcı tarafından seçilen alan dışı depolamaya sahiptir.

İsteğe bağlı veya aralık tabanlı yedeklemeler vardır.

İkili uyumlu bir dosya sürümüne sahiptir.

Dosyaları yerel olarak yeniden yapar.

Bu yazılım sağlayıcılarının depolama alanına güvenmek yerine, kendi depolama alanlarını kullanmayı tercih eden kuruluşlar ve şirketler için çok iyidir.

İndirme linki

Cozy

Bilgisayarınızı Bulut Depolama Alanı Olarak Nasıl Kullanırsınız 5

Bu bulut dosya paylaşımı veya senkronizasyon yazılımı, eksiksiz App Engine’inizi oluşturmanıza olanak veren eksiksiz bir işlev paketidir.

Tıpkı Syncany gibi, bu yazılım kullanıcılara depolama alanı açısından esneklik sunuyor. Ancak, bazı açık kaynak kodlu yazılımların aşağıdaki gibi tam işlevselliklerine bağlıdır: İndeksleme için Whoosh ve Veritabanı depolama için CouchDB ‘dir. Windows işletim sistemi ile uyumludur.

Özellikleri :

Dosyaları kolayca depolamanızı ve paylaşmanızı sağlar.

Faturaların otomatik olarak alınmasını sağlar.

Buluttaki tüm Kişiler, Takvim, Dosyalar vb. Dosyaları saklayabilir ve bunları akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar arasında senkronize edebilir .

Kullanıcılara kendi uygulamalarını oluşturma ve bunları depo URL’sini paylaşarak diğer kullanıcılarla paylaşma olanağı sağlar.

HTML5 video oyun konsollarına sahiptir.

Statik web sitelerini barındırabilir.

İndirme linki

Bulut depolama yazılımının bu listesindeki bazı popüler Open Source Cloud depolama ve senkronizasyon yazılımları, yıllar içinde popülerlik kazanmış ve bu sektöre girip marka oluşturabilmişlerdir.

Bu bulut depolama yazılımı, PC’nizdeki dosyaları saklamak, kontrol etmek ve yönetmek için en iyisidir. Ayrıca kullanımı kolay bir arayüze sahiptir.