Harici sabit sürücüler , bir USB bağlantı noktası üzerinden veya kablosuz olarak (ağa bağlı depolama aygıtlarında olduğu gibi) bağlayabileceğiniz sabit disklere taşınabilir alternatiflerdir. Bulut depolama, daha esnek olduğu için harici sabit diskler için dikkate değer bir alternatif haline gelmiştir. Ancak, artık ekstra bulut depolama ve yedekleme seçenekleri sunan bazı harici HDD’ler var. Bunlar size bulut erişimi ve depolama sağlayacak harici sabit disklerden bazılarıdır.

Ücretsiz bulut depolama alanına sahip en iyi harici sabit sürücüler nelerdir?

My Cloud (NAS)

My Cloud, 2 TB, 3 TB, 4 TB, 6 TB ve 8 TB sabit disk depolama alanı sağlayan beş modele

sahip hibrit bir NAS sürücüsüdür.  NAS sürücüsü olan My Cloud, DLNA desteği sunar ve bir tarayıcı kontrol paneli içerir. Hem Windows hem de Mac OS platformlarıyla uyumludur ve bir Gigabyte Ethernet arabirimine sahiptir.

Bulut Depolamaya Sahip En İyi 6 Harici Sabit Diskler 1

My Cloud’u birçok alternatif harici sabit diskten ayıran şey bulut depolama uygulamalarıdır. My Cloud, iOS, Android, PC ve Mac uygulamaları ile çeşitli cihazlarda uzaktan dosya erişimi sağlar. Bu mobil uygulamalar, Dropbox , Google Drive ve OneDrive gibi yerleşik web depolama hizmetlerini destekleyerek aralarında içerik aktarabilmenizi sağlar. My Cloud uygulaması ayrıca fotoğrafları ve videoları kişisel bulut depolama alanına otomatik olarak yedekler.

Seagate Personal Cloud (NAS)

Bulut Depolamaya Sahip En İyi 6 Harici Sabit Diskler 2

Seagate Personal Cloud, WD – My Cloud için dikkate değer bir alternatiftir. Ayrıca, dosyalara uzaktan erişim sağlayan ve kurulan bulut hizmetleriyle eşitleme sağlayan ağa bağlı bir depolama aygıtıdır. Seagate Personal Cloud, 3 TB, 4 TB, 5 TB, 6 TB ve 8 TB HDD depolama alanına sahip beş alternatif modele sahiptir. Harici sabit sürücü, 3 TB ve 4 TB modeli için kullanılabilir ve Windows ve Mac OS X ile uyumludur.

Seagate Personal Cloud’unuzu kurduğunuzda, Android, iOS ve Windows cep telefonları veya tabletler için Seagate Media uygulamasıyla ona erişebilirsiniz. Seagate Backup Manager, harici sabit sürücüyü Amazon S3, Dropbox, Google Drive, OneDrive, Box, Yandex ve Baidu’ya yedeklemenizi sağlar. Bulut depolama alanından sabit sürücüye dosya yedekleyebilirsiniz. Ek olarak, kullanıcılar Seagate Personal Cloud klasörlerini Baidu, Google Drive, Dropbox ve OneDrive depolama hesaplarıyla senkronize edebilir.

Seagate Backup Plus

Seagate Backup Plus, 200 GB ekstra OneDrive bulut depolama alanına sahip bir dizi harici sabit disktir . Backup Plus Portable, 4 GB ve 5 GB modelleri ile en fazla depolama alanına sahiptir. Windows ve Mac OS X için 4 TB Taşınabilir model şu anda çevrimiçi olarak kullanıma sunulmuştur.

Bulut Depolamaya Sahip En İyi 6 Harici Sabit Diskler 3

Tüm Seagate Backup Plus HDD’lerin birkaç yıl boyunca ücretsiz olarak 200 GB OneDrive depolama alanı vardır. Verileri Yedekleme Plus için Dashboard yazılımı ile bulut depolama sağlayıcılarına yedekleyebilirsiniz. Mobil Yedekleme uygulaması kullanıcıları, Android ve iOS cihazlarındaki içerikleri hem depolama sürücüsüne hem de bulut hizmetine yedekleyebilir. Bir ICD araştırma analisti olan Jingwen Li, “ OneDrive bulut depolama, Lyve uygulaması ve yeni 4TB kapasite noktası gibi özellikleriyle, Seagate Backup Plus ailesi, veri depolama ve yedekleme için esnek veri erişimi ve basit veri yönetimi ile artan ihtiyaçları ele alıyor.”

Toshiba Canvio Connect II

Toshiba Canvio Connect II, bir Windows veya Mac OX masaüstünü bir bulut sunucusuna dönüştürmenizi sağlayan bir dizi harici sabit disktir. Connect II HDD depolama alanı 500 GB’den 3TB’ye kadar değişmektedir. Mavi, siyah, beyaz, saten altın veya kırmızı Connect II sabit sürücü modellerinden seçim yapabilirsiniz.

Bulut Depolamaya Sahip En İyi 6 Harici Sabit Diskler 4

Canvio Connect II ile birlikte gelen PogoPlus yazılımı, kullanıcıların bekleme modundayken masaüstü veya dizüstü bilgisayarla bir bulut sunucusu kurmasını sağlar. Bu program ile dosyalarınızı web üzerinden sabit diskte erişebilirsiniz. Bir bonus olarak, sabit disk ayrıca size ücretsiz 10 GB’lik bir yedek bulut depolama alanı sunar.

My Book Duo

WD’nin Windows 10, 8 ve 7 için My Book Duo harici sabit sürücüleri, önemli 4 TB, 6 TB, 8 TB, 12 TB ve 16 TB depolama alanı sağlar. Bunlar, RAID veri yönetimini içeren sürücülerdir. Örneğin, RAID 1 ayna modu yapılandırmasıyla, bir sürücü diğer tüm verileri otomatik olarak kopyalar (yedekler).

Bulut Depolamaya Sahip En İyi 6 Harici Sabit Diskler 5

İçerik Çözümleri Genel Müdür Yardımcısı Jim Welsh şunları söyledi: “ My Book Duo, tüm dijital kütüphaneleriniz için en iyi masaüstü depolama çözümünü sağlamak için süper hızlı aktarım hızları, devasa kapasite ve entegre WD Red sürücüleri sunuyor. ”

My Book Duo HDD’lerinin en iyi özelliklerinden biri de Dropbox bulut entegrasyonuna sahip olmaları. Bu nedenle, kullanıcılar Dropbox depolarını Duo sabit diskine yedekleyebilirler. Sabit sürücünün WD SmartWare Pro yazılımı ile dosyaları Dropbox’a da yedekleyebilirsiniz.

My Cloud Mirror (NAS)

My Cloud Mirror, WD’nin Windows 10, 8, 7 ve Mac OS X ile uyumlu kişisel bulut harici sabit disklerinden bir diğeridir. Bu yüzden bulut seçenekleri, My Cloud’a oldukça benzer. Büyük fark, MC Mirror’ın RAID 1 konfigürasyonuna sahip bir duel drive olmasıdır. 4 TB, 6 TB, 8 TB ve 16 TB modellerine sahiptir, ancak HDD’nin kopyalama işleminin, bu depolama verilerini diğer taraftaki içeriği yedekleyen disklerden biri ile yarı yarıya azalttığını unutmayın.Bulut Depolamaya Sahip En İyi 6 Harici Sabit Diskler 6My Cloud Mirror, dosyalara uzaktan erişim sağlar ve sabit disk içeriğine telefonunuz veya tabletinizle erişebilirsiniz. Aynı My Cloud uygulamasını, tablet veya telefon ile MC Mirror’da açmak için diğer WD NAS sürücülerinde olduğu gibi kullanabilirsiniz. Daha sonra kullanıcılar, Google Drive, Dropbox ve OneDrive gibi diğer bulut hizmetleri arasında da dosya aktarabilir. Ek olarak, HDD ayrıca Amazon s3 ve Elephant Drive bulut yedekleme seçeneklerini de içerir.

Bunlar, ekstra bulut özellikleri ve depolamayı içeren harici sabit disklerden bazıları. Sabit sürücüler size uzak dosya erişimi, ekstra bulut depolama ve kullanışlı web yedekleme seçenekleri sunar. Böylece bulut depolama rahatlığını ve esnekliğini sunuyorlar.

Harici sabit sürücü potansiyel sorunları

Kullanıcılar tarafından en fazla sorun olarak birden fazla harici sabit disk görünmesidir. Bu tür durumlar genelde virüslü dosyalar, virüsler veya kötü amaçlı yazılımlardan etkilenir, bu sorunu aza indirgemek için kesinlikle iyi bir korumaya ihtiyacınız olacaktır. İyi bir koruma ile sorununuzu çözebilirsiniz.

Son Güncelleme 3 Nisan 2019 Yazar Yasin ER