Opera, daha iyi Chromium tabanlı tarayıcılardan biridir. Entegre sosyal medya özellikleri, dahili içerik engelleme, ücretsiz VPN desteğine kadar bir dizi benzersiz özellik ile öne çıkıyor. Ve aynı geliştiriciler tarafından yayınlanan ‘oyun’ tarayıcısı olarak adlandırılan Opera GX var.

Ama Opera GX ne yapıyor? Bilgisayarınızın oyun performansını artırıyor mu? Bir geçişi garanti etmek, normal Opera’dan önemli ölçüde farklı mıdır?

Tüm bu soruları ve daha fazlasını aşağıda ele alalım.

OPERA GX NEDİR?
Tanımlama yapmadan önce, birkaç ortak yanlış anlamadan kurtululalım. Birincisi, Opera GX sıfırdan inşa edilmiş yepyeni bir web tarayıcısı değildir. Bunun yerine, oyuncuları hedefleyen birçok özelliği sunmak için normal Opera‘yı bir temel olarak kullanıyor. Bu, Opera‘nın Opera GX ile sunduğu her şeye erişebileceğiniz anlamına gelir. Kısacası Opera GX ile Opera’nın sunduğu her şeye erişebilirsiniz.

İkincisi, Opera GX’i bir ‘oyun’ tarayıcısı olarak adlandırmak biraz zor olabilir. PC’nizdeki video oyun performansını artırmaz veya web tabanlı oyunları daha hızlı çalıştırmanıza yardımcı olmaz. Herhangi bir zamanda ne kadar kaynağa erişebileceğini belirleme olanağı sağlar.Opera GX Nedir 1

Opera GX olarak adlandırılan tarayıcı, kullanıcıların tarayıcının CPU (işlemci) ve RAM (bellek) gibi bilgisayar kaynaklarına erişimini sınırlamasına izin veren özel özelliklerle birlikte gelir.

Buradaki fikir, oyun tutkunlarının aynı anda çalışabileceği oyunlar veya akış uygulamaları için kaynakları ayarlarken oyunculara web’de gezinme yolu sağlamaktır.

Opera GX‘ten önce oyuncular genellikle oyun deneyimlerini yavaşlatmamak için tarayıcılarını kapattılar. Web’de yaptıklarından ödün vermelerine gerek kalmadan oyuncular oyunlarının daha sorunsuz çalışmasını sağlamak için GX Control özelliğini geliştirilmiştir.

Örneğin, PC’nizde 8 GB sistem belleği varsa, Opera GX‘i 2 GB, 4 GB veya 6 GB ile sınırlandırarak geri kalanı işletim sistemi ve daha sonra çalıştırmayı planladığınız video oyunu tarafından kullanılmaya bırakabilirsiniz.

Opera GX Nedir 2

Kenar çubuğu aracılığıyla hizmetlere giriş yapmak uzun süredir devam eden bir Opera özelliği oldu, ancak şu ana kadar yalnızca WhatsApp, Facebook Messenger, VK ve Telegram gibi hizmetleri destekledi. Şimdi Twich i de bünyesinde barındırmaktadır.

Opera GX, Opera‘ya dayanmasına rağmen estetik açısından büyük ölçüde farklı görünüyor. İnce kırmızı renkli simgeler ve öğeler arasındaki sınır çizgileri ile serpiştirilmiş koyu bir tema, eşleşen bir duvar kâğıdı ile birleştiğinde, bir web tarayıcısından ziyade bir oyun platformuna benziyor.

Opera GX Nedir 3

Kolay Kurulum menüsünü açın (Opera‘da olduğu gibi) ve hemen varsayılan rengi RGB spektrumundaki başka bir renkle değiştirmeye devam edebilirsiniz. Ayrıca Opera GX‘e özgü birkaç ek duvar kâğıdı da vardır ve kendi görüntülerinizi içe aktarmayı da seçebilirsiniz.

Opera GX Nedir 4

Ayrıca GX Corner özelliğiyle oyun hastalarına oyun rehberi de sunmaktadır. GX Corner, oyun haberleriyle kullanıcılarını bilgilendirmektedir. Ayrıca kullanıcılarını deneyimlemek için ücretsiz oyun teklifleri de sunmaktadır.

Genel olarak, Opera GX, Opera‘nın ana masaüstü tarayıcısında bulunan ve şu anda 65 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılan tüm özellikleri içermektedir. Bu, dahili reklam engelleyicisini, çıkarılabilir video pop-up’larını ve yerleşik bir VPN‘yi içerir. Bu özellikleriyle diğer tarayıcı kullanıcılarını (Google Chrome, Edge, Maxhton, Brave vb.) Opera GX’i tercih etmelerini sağlayabilir.

Son Güncelleme 4 Mayıs 2020 Yazar Yasin ER