Ana Sayfa Destek Facebook Katalog Nasıl Hazırlanır?

Facebook Katalog Nasıl Hazırlanır?

0
11858 teknik destek
11858 teknik destek

Facebook Katalog Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Facebook uygulaması kurulduğu günden bu yana sürekli konsept değiştirerek kendisini geliştirdi ve şu an dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu olarak hizmet vermeye devam ediyor. Bu kadar çok kullanıcıya sahip bir uygulama, çok geçmeden e-ticaret sektörünün radarına girdi ve çeşitli uygulamaları bünyesinde barındırarak adeta bir e-ticaret devine dönüşmeyi başardı. Bugün global markalardan lokal işletmelere kadar hemen her ticari kuruluş Facebook üzerinden satış yapmakta ve gelir sağlamaktadır.

Facebook sürekli güncelleştirdiği e-ticaret modülüne son birkaç yıldır dinamik reklam teknolojisini ekleyerek veri kontrolü, ürün etkileşimi ve otomatik reklam planlamasını kullanmamıza olanak sağladı. Şirket bu eklentiyle efektif bir şekilde ziyaretçilerimize ürünlerimizin tanıtımının yapıldığı, özellik ve fiyat bilgilerinin etiketleme işlemi, satış ve gelir kaynağı olarak kullanılan Facebook Katalog özelliğini de aktif hale getirdi.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Kısaca özetlemek gerekirse Facebook Katalog, eski adıyla Facebook ürün kataloğu, ticari işletmemizin gerek Facebook gerekse Instagram hesabımız üzerinden ürünlerin ziyaretçilere tanıtılması, genel görünümü ve fiyatlandırmasının düzenlendiği ve yayınlandığı bir Facebook özelliğidir.

Mevcut sitemiz, mobil uygulamamız ya da doğrudan Facebook Business manager üzerinden satışını yaptığımız ürünlerin belirli bir şablonda detaylandırılarak, etiket, fiyat, ürün açıklaması ve ürün adı gibi doneleri içerisinde barındıran bir txt, csv, ya da xml dosyası olarak teknik tanımını yaptığımız Facebook Katalog nasıl hazırlanır bu konuyu sizler için derledik.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Öncelikle Facebook Katalog belirli reklam ve liste türlerini desteklemektedir ve ürün ve reklam seçimimizi buna uygun şekilde yapmamız gerekir. Bununla alakalı güncel listelere Facebook business manager sayfasından ulaşabilirsiniz.

Hali hazırda destek verilen Katalog ve Reklam türleri aşağıdaki şekildedir;

 1. Seyahat
 • Uçuşlar
 • Oteller
 • Destinasyonlar
 1. Gayrimenkul
 2. E-ticaret ürünleri
 3. Döngüsel reklam çeşitleri
 4. Dinamik reklam modülü
 5. Koleksiyonlar
 6. Ürün etiketleme

Yukarıda belirtilen katalog ve reklam türleri zaman içerisinde değişiklik gösterebilirler fakat tüm paneller için farklı kataloglar, ürünler, farklı dil ve lokasyonlar kullanabilirsiniz.

Peki Facebook Katalog Nasıl Hazırlanır?

Ticari işletme hesabınız üzerinden belirli adımları izleyerek Facebook katalog oluşturabilir ve oluşturduğunuz katalog ya da katalogları yükleyebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken bazı detaylar olacak. Öncelikle bir katalog oluşturmak için bireysel yöntemler, gelişmiş API kullanımı ya da işletmenizin formatına uygun şekilde Business manager ya da katalog yöneticisi kullanabilirsiniz. Katalog dosyanızda kesinlikle bulunması ve eksiksiz şekilde doldurulması gereken bazı konu başlıkları mevcut. Her sektör ve ürün gamı için farklı şablonları olan bu konu başlıkları ve içeriklerinin tam olarak doldurulduğundan emin olmanız gerekiyor. Örnek olarak bir otel katalog tablosu inceleyelim.

SütunAçıklama kural bölümüDetay
Hotel_idOtelin özel kodu. Benzersiz tanıtım numarasıMax 100 karakter
NameOtelin adı
İmage[0].urlReklam görselinin url uzantısıObje sınırı 20 1200×630 minimum piksel
URLWeb sitenizin URL adı
Address.addr1Adres satırı
Address.cityBulunduğu şehir
Address.regionBulunduğu il bölge ya da mevkii
Address.countryÜlke
Neighborhood[0]Mahalle ya da tanımlanan lokasyon bilgisiMaksimum 20 mahalle
LatitudeEnlem
LongitudeBoylam
BrandZincirin markası
Base_priceGecelik fiyatISO 4217 standardına uygun
DescriptionAçıklama.5000 karakter

 

Yukarıdaki örnek tabloda görülen konu başlıkları bir otel kataloğu için bulunması zorunlu donelerdir. Dolayısıyla hizmet ve sektörünüze uygun olarak katalog içerisinde bulunması gereken tüm bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulduğundan emin olmadan katalog yüklemesi yapmayınız.

Teknodestek uzman ekibinden destek alarak ya da kendi imkanlarınız ile olması gereken şekilde katalog hazırlandıktan sonra yükleme işlemine geçebilirsiniz. Yükleme işlemi için takip edeceğiniz adımlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Business manager oturumunuzu açın
 • Menü içeriğinden tüm araçları aktif hale getirin
 • Ürün katalog seçiminizi yapın
 • Yeni sekmesi ile yeni katalog oluşturmayı seçin
 • Katalog ismini verin isim verdikten sonra yükleme yapacağınız manager hesabınızı işaretleyin
 • Sektörel seçim ve kuralların kabulü işlemini tamamlayın
 • Veri akış düzenlemesi ve ayarların tamamlanmasının ardından işlemi sonlandırın.

Facebook katalog oluşturma, ürün etiketleme, veri akış işlemleri ve katalog yüklemesi için uzman Teknodestek ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.