Facebook Katalog özelliğini de aktif hale getirdi. Şirket bu eklentiyle;

 • Efektif bir şekilde ziyaretçilerimize ürünlerimizin tanıtımının yapıldığı
 • Özellik ve fiyat bilgilerinin etiketleme işlemi
 • Ayrıca satış ve gelir kaynağı olarak kullanımı sağladı.

Facebook uygulaması kurulduğu günden bu yana sürekli konsept değiştirerek kendisini geliştirdi. Böylece şu an dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu olarak hizmet vermeye devam ediyor. Bu kadar çok kullanıcıya sahip bir uygulama, çok geçmeden e-ticaret sektörünün radarına girdi. Ayrıca çeşitli uygulamaları bünyesinde barındırarak adeta bir e-ticaret devine dönüşmeyi başardı. Bugün global markalardan lokal işletmelere kadar hemen her ticari kuruluş Facebook üzerinden satış yapmakta ve gelir sağlamaktadır.

Facebook Katalog Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Facebook sürekli güncelleştirdiği e-ticaret modülüne son birkaç yıldır dinamik reklam teknolojisini ekleyerek veri kontrolü, ürün etkileşimi veya otomatik reklam planlamasını kullanmamıza olanak sağladı.

facebook urun katalogu 780x405 1

Kısaca özetlemek gerekirse Facebook Katalog, eski adıyla Facebook ürün kataloğu, ticari işletmemizin gerek Facebook gerekse Instagram hesabımız üzerinden ürünlerin ziyaretçilere tanıtılması, genel görünümü ve fiyatlandırmasının düzenlendiği ve yayınlandığı bir Facebook özelliğidir.

Mevcut sitemiz, mobil uygulamamız ya da doğrudan Facebook Business manager üzerinden satışını yaptığımız ürünlerin belirli bir şablonda detaylandırılarak, etiket, fiyat, ürün açıklaması ve ürün adı gibi doneleri içerisinde barındıran bir txt, csv, ya da xml dosyası olarak teknik tanımını yaptığımız Facebook Katalog nasıl hazırlanır bu konuyu sizler için derledik.

1

Öncelikle Facebook Katalog belirli reklam ve liste türlerini desteklemektedir. Ayrıca ürün ve reklam seçimimizi buna uygun şekilde yapmamız gerekir. Bununla alakalı güncel listelere Facebook business manager sayfasından ulaşabilirsiniz.

Hali hazırda destek verilen Katalog ve Reklam türleri aşağıdaki şekildedir;

 1. Seyahat
 • Uçuşlar
 • Oteller
 • Destinasyonlar
 1. Gayrimenkul
 2. E-ticaret ürünleri
 3. Döngüsel reklam çeşitleri
 4. Dinamik reklam modülü
 5. Koleksiyonlar
 6. Ürün etiketleme

facebook gorsel ozellestirme

Yukarıda belirtilen katalog ve reklam türleri zaman içerisinde değişiklik gösterebilirler fakat tüm paneller için farklı kataloglar, ürünler, farklı dil ve lokasyonlar kullanabilirsiniz.

Peki Facebook Kataloğu Nasıl Hazırlanır?

Ticari işletme hesabınız üzerinden belirli adımları izleyerek Facebook katalog oluşturabilir ve oluşturduğunuz katalog ya da katalogları yükleyebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken bazı detaylar olacak. Öncelikle bir katalog oluşturmak için bireysel yöntemler, gelişmiş API kullanımı ya da işletmenizin formatına uygun şekilde Business manager ya da katalog yöneticisi kullanabilirsiniz. Katalog dosyanızda kesinlikle bulunması ve eksiksiz şekilde doldurulması gereken bazı konu başlıkları mevcut. Her sektör ve ürün gamı için farklı şablonları olan bu konu başlıkları veya içeriklerinin tam olarak doldurulduğundan emin olmanız gerekiyor. Örnek olarak bir otel katalog tablosu inceleyelim.

Sütun Açıklama kural bölümü Detay
Hotel_id Otelin özel kodu. Benzersiz tanıtım numarası Max 100 karakter
Name Otelin adı
İmage[0].url Reklam görselinin url uzantısı Obje sınırı 20 1200×630 minimum piksel
URL Web sitenizin URL adı
Address.addr1 Adres satırı
Address.city Bulunduğu şehir
Address.region Bulunduğu il bölge ya da mevkii
Address.country Ülke
Neighborhood[0] Mahalle ya da tanımlanan lokasyon bilgisi Maksimum 20 mahalle
Latitude Enlem
Longitude Boylam
Brand Zincirin markası
Base_price Gecelik fiyat ISO 4217 standardına uygun
Description Açıklama. 5000 karakter

 

Yukarıdaki örnek tabloda görülen konu başlıkları bir otel kataloğu için bulunması zorunlu donelerdir. Dolayısıyla hizmet ve sektörünüze uygun olarak katalog içerisinde bulunması gereken tüm bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulduğundan emin olmadan katalog yüklemesi yapmayınız.

Teknodestek uzman ekibinden destek alarak ya da kendi imkanlarınız ile olması gereken şekilde katalog hazırlandıktan sonra yükleme işlemine geçebilirsiniz. Yükleme işlemi için takip edeceğiniz adımlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Öncelikle Business manager oturumunuzu açın
 • Ardından menü içeriğinden tüm araçları aktif hale getirin
 • Sonrasında Ürün katalog seçiminizi yapın
 • Yeni sekmesi ile yeni katalog oluşturmayı seçin
 • Ardından Katalog ismini verin isim verdikten sonra yükleme yapacağınız manager hesabınızı işaretleyin
 • Sonrasında Sektörel seçim ve kuralların kabulü işlemini tamamlayın
 • Veri akış düzenlemesi ve ayarların tamamlanmasının ardından işlemi sonlandırın.

Facebook katalog oluşturma, ürün etiketleme, veri akış işlemleri veya katalog yüklemesi için uzman Teknodestek ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.