ABD’li araştırmacılar tarafından geliştirilen bir yöntem ile artık akıllı telefonlar, bireylerin alkol tüketimini kontrol edebilecek.

Hayatımızın vazgeçilmezleri arasında ilk sırada yer alan akıllı telefonlara, yapılan ar-ge çalışmaları ile her geçen gün bir başka özellik ekleniyor. Pittsburgh Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, akıllı telefonlara yerleştirilen sensörlerle, bireyin araba kullanmasına engel olacak kadar alkol alıp almadığını tespit edebildiler.

Akıllı telefonlara yerleştirilen bu sensörler sayesinde 10-adım atan insanların ne kadar sallandıklarını ölçerek, alkol seviyelerini yaklaşık olarak %90 doğru tespit etti.

için belirlenen alkol sınırı olan 100ml kanda 80mg alkole ulaşana kadar her bir saatte alkol aldılar. Üzerlerinde taşıdıkları akıllı telefonlarla her 2 saatte bir 10-adım atarak yürüdüler. Telefonda bulunan sensörlerin, yürüyüşlerindeki değişikliği algılayarak, alkol sınırını aşanları tespit etmeyi başardı.

Bu sensörlerin, kullanıcıları sarhoş oldukları ve araba kullanmamaları gerektiği konusunda uyaracak şekilde tasarlanması planlanıyor. Bilim insanları bu yeni yöntemle, cihazlara uyarı sisteminin de yerleştirilerek, bu sayede bireyler sarhoş olmaları durumunda cep telefonu tarafından uyarılarak araba kullanmamaları uyarısı yapılabilecek.