Arkadaşlarınız, bilginiz olmadan, Facebook’taki servisler ve uygulamalar aracılığı ile verileriniz (bilgilerinizi) paylaşabilir. Bunu nasıl engelleyebileceğinizi makalemizde bulabilirsiniz.

Üçüncü parti uygulamalara (third-party apps) kaydolmak (üye olmak) için Facebook’u kullandığınızda, bu uygulamaların ve servislerin kişisel (Facebook) verilerinizin bir kısmına veya tamamına erişebildiği gerçeğini muhtemelen biliyorsunuzdur. Peki ya arkadaşlarınızın bu üçüncü parti uygulamalara ve servislere kaydolmak için Facebook hesaplarını kullandıklarında, kişisel verilerinizin bir kısmına bu servisler ve uygulamalar için erişim yetkisi verdiğini biliyor muydunuz? Evet!!!. Ve Facebook bu özelliği şöyle tarif ediyor:

“Facebook’ta bilgilerinizi görebilen kişiler, (kaydoldukları) uygulamaları (ve servisleri) kullanırken yanlarında getirebilirler. Bu, onların deneyimlerini daha iyi ve daha sosyal hale getirir.

Eğer arkadaşlarınızın uygulama deneyimini daha iyi ve daha sosyal yapmak sizi ilgilendirmiyorsa, bu veri paylaşımı özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Arkadaşlarınızın Facebook Uygulamalarının, Verilerinizi Toplamasını Engellersiniz?

  • Telefonunuzun ana ekranından veya uygulamalar ekranından Facebook uygulamasını başlatın.
  • Uygulamanın sağ-alt köşesinde bulunan üç-çizgi (≡) şeklindeki Menü simgesine tıklayın.
  • Açılan Menü listesinde alt kısımda bulunan ‘Ayarlar ve Gizlilik (Settings & Privacy)’ seçeneğine dokunun.
  • ‘Hesap Ayarları (Account Settings)’ seçeneğine dokunun.

Arkadaşlarınızın Facebook Uygulamalarının Verilerini Toplamasını Engelleme 1

  • Ekranın alt kısmına yakın bölümde bulunan ‘Uygulamalar (Apps)’ seçeneğine dokunun.
  • Gelen ekranda ‘Diğerlerinin kullandığı uygulamalar (Apps others use)’ seçeneğine dokunun.
  • Gelen sayfada bulunan tüm seçeneklerdeki (uygulamalardaki) tik (check) işaretini kaldırın.

Arkadaşlarınızın Facebook Uygulamalarının Verilerini Toplamasını Engelleme 2

Bu işlem, arkadaşlarınızın kullandığı uygulamaların ve servislerin Facebook verilerinize erişim yetkisi elde etmesini engeller. Bu işlemi ve dolayısı ile verilerinizin güvenliğini bir adım daha ileri taşımak isterseniz, Facebook’ta verilerinizi ve gizliliğinizi korumak için diğer makalelerimizi de inceleyin.