Arçelik TV Televizyon LNB aşırı yükleme hatası. LNB yükleme sorunu. Gündelik hayatımızda kullanmış olduğumuz televizyonlar yaşamlarımızın vazgeçilmezi oldu.

Geçmişten günümüze televizyon tarihi incelendiğinde oldukça gelişim gösteren teknolojik cihazlar arasında ilk sıralarda yerini aldı.

Gündelik hayatımızda televizyonlarda dizi, film, sinema filmleri, yarışma, program ve benzeri bir çok tv programlarını izliyoruz.

Ancak zaman geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe televizyonların sadece bu programlarla kalmadığını görmemek mümkün değil.  Son dönemlerde TV alımı yapılırken özellikle internet özelliğinin olup olmadığı soruluyor. Biz kullanıcılar televizyonları normal kullanmak yerine internete bağlanarak dizi tekrarı izleme. Kaçırılan programların keyfini çıkarmak için kullanıyoruz. Hatta sadece bununla kalmayıp sosyal medya ağlarına yani Facebook, youtube ve benzeri uygulamalara girmek ve kullanmak için işlem yapıyoruz.

Birçok marka kendi marka televizyonunu üretime başladı ve piyasaya sundu. Bu markalardan bir tanesi olan Arçelik ise alım sayısına oranla oldukça çok tercih ediliyor. Arçelik’in sunduğu özellik ve kalite kullanıcılarının tercih yapmasına olanak sağlar.

Fakat televizyonlarımızı her ne kadar çeşitli amaçlar ile kullansak ta zaman zaman hata alabiliriz. Bu durum kimi durumlarda can sıkıcı bir hal alabilir.

 Bu makalemizde LNB aşırı yükleme hatasına göz atacağız. Televizyonlarımızda LNB aşırı yükleme hatası veriyorsa ilk olarak yapılacak işlem televizyonunuzu fişinden çıkarın.

LNB aşırı yükleme hatası;

Hemen ardından uydu kablosu TV arkasındaki ‘’SATELLITE’’ yazan girişine veya ayrı uydu alıcısı kullanıyorsanız, bu uydu alıcısına tam olarak takılımı kontrol edin.

Bu kısmı çıkarıp tekrar takın ve televizyonunuzu  tekrar açın.

Ancak uydu kablosunun televizyona veya uydu alıcınıza takılı olan kısmı paslanmıştır.

Uydu kablosunu tv arkasından sökün.

Kablo ucunda yer alan metal parçayı sökün.

Kablonun ucunu 1-2 cm kesin ve iç kısımdaki tellerden yeni bir ağız oluşturun.

Anten kablosunda yer alan folyo ve bakır olan yerin birbirine değmesine dikkat edin.

Kablo ucunda çıkardığımız metal parçayı tekrar kabloya takın.

Hemen ardından Televizyonda SATELLITE  girişine veya uydu alıcınıza bağlayın.

Ancak bu işlem ardından televizyonunuzu tekrar açın ve aynı hatayı verip vermediğini kontrol edin.

Yapılan bu işlemlerin ardından sorun devam ediyor ve uydu kablonuzun tv giriş noktasında sorun yoksa bu hata giderilmiş olacaktır. Fakat sorun devam ederse merkezi sistemin, çanağınızın, televizyona kadar gelen kablonun ve çanak üzerinde yer alan LNB’nin bir elektronikçi tarafından kontrol edilmesi gerekir. Ancak tesisatta arızasıdır.