Ana Sayfa Haberler Apple’dan İran’a Şok Yaptırım!

Apple’dan İran’a Şok Yaptırım!

0
Apple’dan İran’a Şok Yaptırım!_1

Teknoloji devi Apple’ın, İran hükümetine yönelik almış olduğu yaptırım kararı dünyada büyük bir yankı uyandırdı. Geçtiğimiz günlerde İran’lı yazılım geliştirme uzmanlarına ait olan popüler iOS uygulamasını AppStore’dan kaldırarak, İran’da bulunan iPhone kullanıcılarını resmen düz, sıradan bir telefon kullanmaya mahkum etti. Yapılan bu yaptırım dünyada da büyük yankı uyandırdı.

Tüm dünyayı akıllı telefon teknolojisiyle 10 yıl önce tanıştırarak teknolojide çağ açan Apple, Amerika Birleşik Devletleri’nin İran hükümetine uygulamış olduğu yaptırımlar kapsamında İran’a hiçbir cihaz gönderimi gerçekleştirmiyordu ve bu  yaptırıma bir destek de Apple’dan geldi.

Apple’dan İran’a Şok Yaptırım!_Kapak

İran genelinde satışlar yapılmamasına rağmen İran halkının %11’inin iPhone kullanıcısı olduğu bilinmekte. Alınan bu karar sonrasında, ülkede bulunan kullanıcıların cihazları tamamen sıradan bir telefona dönüşmüş durumda.

Apple’dan İran’a Şok Yaptırım!_2

Apple’nın yaptığı bu yaptırım, dünya genelinde büyük yankı buldu. Yapılan yaptırım sonrasında İran hükümetinden beklenen açıklama ise İran Telekomünikasyon Bakanı Muhammed Cavad Azari Jahromi tarafından geldi. Twitter üzerinden yaptığı açıklamayı şu şekilde:

‘’Müşteri haklarına saygı duymak, Apple’ın bugüne kadar uymadığı bir ilkedir. Uygulamaların ihmalini yasal olarak takip edeceğiz.’’

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.