Ana Sayfa Haberler Android’e Yeni Rakip: HongMeng (Ark OS)

Android’e Yeni Rakip: HongMeng (Ark OS)

0

Google ve Huawei savaşında yeni hamle Çin’den geldi.

ABD ve Huawei arasındaki gerginlikte son hamle Çinli teknoloji devi Huawei’den geldi. Uzun zaman önce kendi işletim sistemi projesine başladığını duyuran firmanın yaptığı duyuru, yeni işletim sistemi HongMeng’in çıkış tarihini Eylül 2019 olarak işaret etti.

Kendi işletim sistemini geliştirmek, 2,5 milyar kullanıcısı olan bir rakiplerinin karşısına çıkmak anlamına geliyor Huawei için. Tek sorun kullanıcı sayısı değil tabi ki. Uygulama senkronizasyonu, ekosistem uyumluluğu ve ABD merkezli uygulamaların desteği de önemli problemler. Fakat Çin teknoloji devi Huawei’nin CEO’su Richard Yu, yaptığı açıklamada “Kendi işletim sistemimizi hazırladık; Google ve Microsoft ekosistemlerine B planımız var” diyerek ABD’ye gözdağı verdi.

Nasıl Bir İşletim Sistemi Geliyor?

HongMeng (Ark OS), βeta testlerinde çok başarılı sonuçlar elde ederek uzmanları bir hayli sevindirmişti. Öyle ki, Huawei kanadından yapılan resmi açıklamada yeni işletim sistemlerinin Oppo ve Xiami’nin işletim sisteminin hızına hayran kaldıklarını belirtti. Bunun üzerine işletim sisteminin hızlı olacağına eminiz fakat dahası var: Richard Yu, HongMeng’in global bir sistem olacağını belirterek, Android gibi sadece telefon, bilgisayar ve tabletlerde kullanılmak yerine internete bağlanan ve işlemcisi olan tüm cihazlarda çalışacağın bildirdi.

Bilindiği üzere Google, Fuchsia isimli projesinde hayatımızın her alanında kullanılacak bir sistem geliştiriyor. Bu sisteme göre sadece TV’ler, telefonlar değil, otomobiller, yazıcılar, kahve makinaları ve akıllı kapılar gibi A’dan Z’ye her yerde Google işletim sistemi olacak. Huawei, bu tehdidin farkında ve yapılan açıklamalar HongMeng’in bu segmentte bir işletim sistemi olacağını gösteriyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Ne Zaman Çıkacak?

Şu anda test aşamasında olan HongMeng, hız ve uyumluluk sorununu aşmış görünüyor. 2012 yılından bu yana üzerinde çalışılan yeni işletim sisteminde sona gelindi. Tüm açıklamalar ve basına sızan haberler, sistemin çıkış tarihini Eylül 2019 olarak gösteriyor fakat büyük ihtimalle βeta sürüm olarak hayatımıza girecek.

Dezavantajları neler?

ABD ve Çin çekişmesinin en somut mücadelesi Google ile Huawei arasında sürerken, 3.parti yazılım geliştiriciler de devreye girdiler.

ABD merkezli 3-dev uygulama WhatsApp, Facebook ve Instagram, yeni işletim sistemi HongMeng’e destek vermeyeceklerini bildirdiler. Bu karar, şu aşamada Huawei için oldukça rahatsızlık verici çünkü bu 3-uygulamanın olmadığı bir işletim sistemini kullanıcılara kabul ettirmek oldukça güç olacak.

Tek sorun bu 3-uygulama değil elbette; oyun ve uygulama ekosisteminin rakipleri kadar zengin ve popüler olması da başlı başına bir ihtiyaç. Bu doğrultuda geliştiricilerin desteği de devreye giriyor.

 

Hızlı, çok daha hızlı, global, uyum ve senkronizasyon sorunu aşılmış fakat uygulama ve oyun desteğini alamamış yeni işletim sisteminin geleceği merak konusu.

 

Bu rekabetin ise tek kazananı olacak; rakiplerin gelişim tehditlerine karşı sürekli güncelleme alan sistemleri kullanan kullanıcılar, yani bizler!

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA