Android Uygulama Gizleme

Bu yazımızda sizlere Android uygulama gizleme yöntemleri ve işlem adımları ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Ayarlar Uygulaması ile Android Telefonlarda Uygulama Gizleme

Birçok Android telefonda (Samsung, Xiaomi, LG, Huawei), Ayarlar uygulamasında yerleşik olarak gelen bir uygulama gizleme özelliği vardır. Bu işlevi kullanarak telefonunuzda gizlemeyi tercih ettiğiniz uygulamaları saklamak için öncelikle Ayarlar uygulamasını açın. Ardından, Ayarlar uygulaması sayfasında en üstte yer alan arama kutucuğuna uygulamaları gizle (hide apps) yazın ve aratın. Android uygulamalarını gizlemek için kullanabileceğiniz yerleşik uygulama gizleme işlevi otomatik olarak arama sonuçlarında çıkacak.

Alternatif yöntem olarak, ilgili işlevin yer aldığı sayfaya, menü yolunu takip ederek de erişebilirsiniz. Bunun için öncelikle Ayarlar uygulamasını açın. Ayarlar uygulaması sayfasında Ana ekran (Home screen) menüsüne dokunun. Ardından, gelen sayfada Uygulamaları gizle (Hide apps) menüsüne dokunun. Daha sonra, gizlemek istediğiniz uygulamalara tek tek dokunun. Seçtiğiniz uygulamalar Gizli uygulamalar (Hidden apps) bölümüne taşınacaklar.

Android Uygulama Gizleme

Aplikasyon Gizleme Yazılımları ile Android Telefonlarda Uygulama Gizleme

Android telefonlar için geliştirilmiş aplikasyon gizleme yazılımlarını kullanarak da telefonunuzda tercih ettiğiniz uygulamaları gizleyebilirsiniz. Sizin için, Google Play Store’da bulunan en iyi aplikasyon gizleme uygulamalar inceledik. İşte Android telefonunuzda kullanabileceğiniz en iyi aplikasyon gizleme yazılımlarından birkaçı!

Nova Launcher: Nova Launcher, Android telefonunuza ana ekran sayfası olarak yüklenir. Ayrıca uygulamaları gizlemenize ve ihtiyacınıza göre sıralamanıza ve yeniden düzenlemenize olanak sağlar.

Android Uygulama Gizleme

App Hider: Tercihinize göre özelleştirilebilir App Hider yazılımı, Android telefonunuzdaki uygulamaları gizlemenize ve bu uygulamaları cihazınızdaki farklı hesaplardan yönetmenize olanak tanır. Uygulamanın kendi simgesi hesap makinesi simgesi şeklindedir. Böylece App Hider uygulamasının fonksiyonelliği dahi simgesel olarak gizlenmiştir.

Vault: Vault uygulaması, Android cihazınızdaki uygulamaları, dosyaları, fotoğrafları ve videoları gizler. Bulut yedekleme ve uygulamaları güvenli bir parolayla şifreleme özelliği de vardır.

Uygulamaları Gizlemek ve Şifrelemek için Güvenli Bir Klasör Kullanma

Android işletim sistemi çalışan tüm Samsung modellerinde bulunan Samsung Güvenli Klasör (Samsung Secure Folder), telefonunuzdaki uygulamaları, fotoğrafları ve diğer verileri güvenle saklayabileceğiniz gizli bir klasördür. Bu özelliği kullanabilmek için öncelikle Ayarlar uygulamasını açın. Ardından sırasıyla Biyometri ve güvenlik (Biometrics and security) → Güvenli Klasör (Secure Folder) menülerini takip ederek Güvenli Klasör (Secure Folder) özelliğini etkinleştirin. Ardından, Samsung hesabınızda oturum açın ve ekrandaki talimatları izleyin.

Uygulamaları Gizlemek için Telefonu Özel Modda veya Misafir Hesabı ile Kullanma

Bazı marka ve model Android telefonlarda, cihazınızı başka biriyle paylaşmanıza olanak sağlayan bir Misafir Modu (Guest Mode) özelliği bulunur. Samsung’un halihazırdaki telefonlarında bu özellik bulunmuyor. Fakat Samsung tabletlerde Misafir Modu (Guest Mode) özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

Samsung tabletlerde Misafir Modu (Guest Mode) özelliğini etkinleştirmek için öncelikle Ayarlar uygulamasını açın. Ekrana gelen sayfada Hesaplar ve yedekleme (Accounts and backup) menüsüne dokunun. Ardından, açılan sayfada Çoklu Kullanıcı (Multiple Users) menüsüne dokunu ve daha sonra, gelen sayfada Misafir Modu (Guest Mode) seçeneğini seçin.

Hızlı Ayarlar (Quick Settings) menüsünden artık kullanıcılar arasında geçiş yapabilirsiniz. Bu yöntem ile, gizlemek istediğiniz uygulamalar konuk profilinde (Misafir Modu) gizli kalır.

Gizlemek İstediğiniz Uygulamaları Devre Dışı Bırakın

Android telefonunuzda en yetkili kullanıcı olan root kullanıcısını etkinleştirmeden (yaygın olarak kullanılan tabir ile “root’lamadan”) Android ile birlikte yüklü gereksiz bir uygulamayı kaldıramıyorsanız, uygulamayı gizlemek için devre dışı bırakabilirsiniz. Bu yöntem ayrıca, uygulamanın arka planda veri kullanımını da durduracaktır. İşte, Android telefonlarda bir uygulamayı devre dışı bırakmak için yapmanız gerekenler!

Telefonunuzun uygulama ekranında, Android ile birlikte yüklü gelen ve devre dışı bırakarak gizlemek istediğiniz bir uygulamaya dokunun ve basılı tutun. Ardından, açılan menü listesinde Devre Dışı Bırak (Disable) menüsüne dokunun. Uygulama gizlenecek ve arka planda veri kullanımı da otomatik olarak duracak.

Android Uygulama Gizleme

Android Gizli Uygulamaları Bulma

Ayarlar uygulamasını açın. Ekrana gelen sayfada Uygulamalar menüsüne dokunun. Açılan sayfada gizlediğiniz veya devre dışı bıraktığınız tüm Android uygulamalarını görebilirsiniz. Bu sayfada, kullanmadığınız uygulamaları kaldırabilir ve kullanmak istediğiniz uygulamaları tekrar görünür yapabilirsiniz.

Android Uygulama Gizleme

Bu yazımızda sizlere Android uygulama gizleme yöntemleri ve işlem adımları ile ilgili detaylı bilgi verdik. Android uygulama gizleme hakkındaki sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

En güncel teknoloji konularıyla ilgili teknik destek içeren videolar için Teknodestek YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Ayrıca konu bağlamında Android Telefon Yedekleme makalemize göz atabilirsiniz.